09.12
2024
Jubileusz 80-lecia Politechniki Krakowskiej: otwarty konkurs na projekt muralu
Rok 2025 upłynie pod znakiem jubileuszu 80-lecia działalności Politechniki Krakowskiej. Wśród wielu inicjatyw, zaplanowano także otwarty konkurs na projekt wielkoformatowego malowidła naściennego – muralu, który ma zostać zrealizowany na elewacji północnej budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK przy ul. Warszawskiej 24, a więc na głównym kampusie uczelni. Miejsce ekspozycji jest szczególne, gdyż – w związku z lokalizacją kampusu w bezpośrednim sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego, gdzie krzyżuje się ruch pieszy, samochodowy, tramwajowy i kolejowy – zwycięski projekt muralu będzie oglądany codziennie przez tysiące mieszkańców Krakowa, pracowników kompleksów biurowych i pasażerów komunikacji zbiorowej. Projekty i wymagane regulaminem załączniki należy dostarczyć drogą elektroniczną w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 lutego 2025 r. (do północy). Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę o wartości 20 tys. zł.
W ostatniej dekadzie domknął się wieloletni proces rewitalizacji terenów wokół Dworca Głównego w Krakowie. Sąsiadujące z nimi budynki Politechniki Krakowskiej stanowią korzeń, na którym założono współczesny układ urbanistyczny tego obszaru. Kampus uczelni, zlokalizowany w dawnym kompleksie wojskowym z końca XIX wieku, to dziś odrębny, bioróżnorodny ekosystem, z własnymi łąkami kwietnymi i pasieką. Równocześnie, położenie budynków PK w ścisłym centrum miasta, powoduje, że planowane malowidło na elewacji budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej będzie miało codziennie sporą i zróżnicowaną grupę odbiorców – mieszkańców Krakowa i turystów.
Projektując mural należy uwzględnić szereg czynników, jak np. kontekst historyczny czy społeczny. Wpływ na końcowy efekt ma zarówno świadomość tkanki historycznej miasta i dzielnicy, w której powstaje mural, jak i dobre rozpoznanie jej obecnej dynamiki społecznej. Nie bez znaczenia pozostaje bryła samego budynku, jego bezpośrednie otoczenie, relacje przestrzenne z innymi budowlami, a także uwarunkowania ekspozycyjne elewacji – możemy przeczytać w
liście przewodnim, który do uczestników konkursu skierował Artur Wabik, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia.
W konkursie na projekt politechnicznego muralu mogą wziąć udział artyści plastycy – twórcy murali, aczkolwiek przedsięwzięcie ma charakter otwarty. Zaproszenie adresowane jest zarówno do artystów z dorobkiem, jak i debiutantów. Do rywalizacji zachęcamy pełnoletnich obywateli Polski, a także obcokrajowców (przy czym projekt należy opracować w języku polskim) oraz zespoły autorskie. Uczestnik lub zespół autorski może zgłosić do konkursu nie więcej niż trzy projekty.
Projekt muralu powinien odnosić się do założeń merytorycznych, zawartych w liście przewodnim konkursu, w którym organizatorzy przywołują misję Politechniki Krakowskiej, polegającą m.in. na kształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr inżynierskich oraz służeniu gospodarce i całemu społeczeństwu przez rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych. Zachęcają też projektantów do nieoczywistych nawiązań do postaci patrona uczelni – Tadeusza Kościuszki. Co niezmiernie istotne, w przypadku budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki, na którego elewacji zrealizowane zostanie malowidło, należy wziąć pod uwagę m.in. sezonowe przesłonięcie dolnej części ściany roślinnością, co pociąga za sobą konieczność rozłożenia najważniejszych akcentów w górnej części kompozycji. Projekt powinien precyzyjnie określać kolorystykę, technikę wykonania muralu i materiały (rodzaj i ilość) potrzebne do jego realizacji.
Uczestnicy są zobowiązani do tego, by oprócz projektu, przesłać organizatorom także portfolio (plik pdf) złożone ze swoich dotychczasowych projektów i ewentualnych realizacji, biogram (w pliku tekstowym) i swoje dane kontaktowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji (jeśli jest inny, niż adres zamieszkania), jak również adres e-mail i numer telefonu. W przypadku zgłoszenia projektu przez zespół autorski, wymagane jest dołączenie do projektu listy członków zespołu wraz ze wskazaniem reprezentanta zespołu. Prace konkursowe należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 16 lutego 2025 r. (do północy) drogą elektroniczną, na adres: jubileusz-80@pk.edu.pl. O przyjęciu projektu do konkursu decyduje data jego zarejestrowania i zgodność z wymogami
regulaminu.
Oceny prac dokona Komisja Konkursowa, której skład zostanie ogłoszony do 31 grudnia 2024 r. W pierwszym etapie głosowania każdy z członków Komisji Konkursowej wybierze maksymalnie trzy projekty, które przejdą do drugiego etapu. W etapie drugim głosowania każdy z członków Komisji Konkursowej przyzna jeden, dwa lub trzy punkty wyłącznie jednej z prac uczestniczących w drugim etapie głosowania. Za zwycięzcę konkursu uznany zostanie autor projektu, który w drugim etapie głosowania dostanie największą liczbę punktów. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę (wynagrodzenie) o wartości 20 tys. zł.
« powrót