Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Rival Sons - Keep On Swinging
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

22.07
2024
Jak wykorzystać dane, by usprawnić transport w polskich miastach?

Jak wykorzystać dane, by usprawnić transport w polskich miastach?

 
Jak wykorzystać dane, by usprawnić transport w polskich miastach?
Miasta bez korków? Z optymalnym dojazdem do dowolnego miejsca? To marzenie, które dzięki supertechnologiom wykorzystującym big data może się ziścić. Politechnika Krakowska współpracuje z Orange nad innowacyjnym rozwiązaniem w tym obszarze.

Wspólnie z naukowcami tworzymy narzędzia informatyczne, które przyczynią się do poprawy jakości infrastruktury transportowej, efektywności inwestycji transportowych i jakości podejmowanych decyzji w zakresie rozwoju i utrzymania usług transportowych, a więc finalnie – do poprawy jakości życia – mówi Izabela Drobek, analityczka big data w Orange Polska.

 

 

Temu zagadnieniu poświęcona była także konferencja „Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu – Modelling 24” zorganizowana przez Politechnikę Krakowską. – Wystąpienia przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw związanych z transportem potwierdziły, jak ważne i niezbędne w zarządzaniu i planowaniu systemów transportowych są dane i odpowiednie umiejętności ich wykorzystania – dodaje Izabela Drobek.

 

 

Pożytki z cyfrowego śladu

 

 

Orange Polska dysponuje ponad 12 tys. stacji bazowych pokrywających zasięgiem cały kraj, w tym już ponad 1900 stacji 5G, co pozwala dostarczyć wiarygodną analizę tego, jak i gdzie poruszają się ludzie i ich grupy, opartą na danych z sieci mobilnej.  – Dane te są anonimizowane, modelowane i ekstrapolowane na całą populację kraju. Z Politechniką Krakowską pracujemy nad ich dopasowaniem do potrzeb rynku transportowego – mówi Izabela Drobek. Dodaje, że odpowiednie uporządkowanie, zdefiniowanie i analizowanie tych danych stanie się źródłem bezcennej wiedzy dla twórców modeli transportowych – zarówno tych, którzy planują budowę nowych szlaków transportowych, jak i tych zajmujących się zarzadzaniem istniejącymi systemami.

 

 

Kiedy poruszamy się i korzystamy przy tym np. z telefonu, mobilnego internetu czy nawigacji, zostawiamy za sobą cyfrowy ślad. Suma takich śladów tworzy ogromne zbiory danych (big data), które mogą być bezcennym zasobem informacji. Szerokie zastosowanie urządzeń mobilnych– telefonów komórkowych (w tym smartfonów), tabletów, laptopów, ale też terminali płatniczych, systemów nawigacyjnych itd. – sprawia, że chmura cyfrowych danych stale się powiększa. To m.in. kapitalne źródło wiedzy o aktywności mieszkańców miast, w tym o ich przemieszczeniu się.

 

 

Dane te można gromadzić, porządkować, analizować i uzyskiwać z nich cenną wiedzę na temat miast, gmin czy firm. A technologia 5G i nowe formy przetwarzania informacji w jeszcze większym stopniu ułatwiają wykorzystywanie danych gromadzonych w chmurze big data w polityce publicznej, m.in. do budowy modeli transportowych, ich kalibracji i walidacji.

 

Big data od Orange Polska w służbie publicznej

 

 

– Rzetelne, obiektywne i kompleksowe dane są podstawą przy podejmowaniu strategicznych decyzji zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w bieżącym zarządzaniu transportem. Dlatego wiążemy olbrzymie nadzieje z zasobami danych gromadzonymi przez operatorów sieci komórkowych – wyjaśnia dr hab. inż. Jacek Chmielewski, profesor Politechniki Krakowskiej z Katedry Systemów Transportowych na Wydziale Inżynierii Lądowej PK. Podkreśla, że już dziś dzięki temu źródłu danych można z powodzeniem optymalizować systemy transportowe i podejmować dobre decyzje inwestycyjne. A to ułatwia nasze codzienne życie. Sprawny, przyjazny i szybki system transportowy o zoptymalizowanych kosztach to marzenie mieszkańców i samorządowców wszystkich miast i gmin nie tylko w Polsce. Od dłuższego czasu prowadzone na świecie prace nad rozwojem systemów w coraz większym stopniu opierają się na cyfrowych zbiorach danych, a te rosną niezwykle szybko.

 

 

Orange ma ogromne ilości danych, które przechowuje w bezpiecznej chmurze i które potrafi wykorzystać dla dobra innych firm czy instytucji. Ich odpowiednia analiza pomaga na wiele sposobów. Sprawdza się m.in. w bankowości, meteorologii, opiece zdrowotnej, w mieście, urzędzie, firmie czy właśnie w transporcie.

 

 

– Dziś wspólnie z naukowcami z Politechniki Krakowskiej tworzymy narzędzia informatyczne, za pomocą których na podstawie danych gromadzonych przez operatora sieci komórkowej możliwe będzie pozyskanie i sparametryzowanie elementów kluczowych do prowadzenia analiz na potrzeby budowy modeli transportowych – mówi Izabela Drobek. Dodaje, że w podobnym projekcie, realizowanym wspólnie z Politechniką Rzeszowską, dane Orange Polska zostały wykorzystane do stworzenia planu SUMP (Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej), czyli długoterminowej strategii transportowej w celu zaspokojenia potrzeb osób i przedsiębiorstw w zakresie mobilności w miastach i w ich otoczeniu. Generalnym celem jest tu oczywiście poprawa jakości życia.

 

 

Zestawy danych podobne do tego, z którego Politechnika Rzeszowska korzystała przy tworzeniu planu SUMP, zostały też wykorzystane m.in. we Wrocławiu, w Krakowie i Toruniu. Można mieć uzasadnioną nadzieję, ze już niedługo transport publiczny w polskich miastach będzie wykorzystywał najnowsze rozwiązania i działał lepiej z korzyścią dla nas wszystkich.

 

 

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners