Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Daughtry - Losing My Mind
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

10.03
2025
Interdyscyplinarne zespoły z pomysłami na metamorfozę Zakliczyna

Interdyscyplinarne zespoły z pomysłami na metamorfozę Zakliczyna

 
Interdyscyplinarne zespoły z pomysłami na metamorfozę Zakliczyna
Międzynarodowe teamy studenckie i jeden wspólny cel – zagospodarować przestrzeń i wzmocnić potencjał turystyczny małopolskiej gminy Zakliczyn. W ramach warsztatów FutureLab Camp nad koncepcjami dla Zakliczyna pracowało 26 studentów z Politechniki Krakowskiej oraz uczelni zagranicznych wchodzących w skład Uniwersytetu Europejskiego STARS EU – sojuszu 9 europejskich uczelni, w którym – poza PK – uczestniczą szkoły wyższe z Francji, Portugalii, Holandii, Niemiec, Albanii, Szwecji, Czech i Hiszpanii.

W warsztatach, które odbywały się stacjonarnie na Politechncie Krakowskiej, wzięli udział studenci z Politechniki Krakowskiej, Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia), Marie and Louis Pasteur University (Francja) oraz Hanze University of Applied Sciences (Holandia). Głównym zadaniem żaków było zdefiniowanie problemów związanych z turystyką w Zakliczynie oraz zaproponowanie nowoczesnych koncepcji na wykorzystanie szans drzemiących w miasteczku oraz okolicznych miejscowościach, w tym m.in. na odtworzenie kładki rowerowo-pieszej nad Dunajcem prowadzącej do ruin zamku w Melsztynie.

 

 

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy robocze, którymi kierowały: dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK i dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, ze wsparciem prof. Joao Pereira z Polytechnic Institute of Bragança oraz koordynatorami prof. Lorene Keram z i prof. Robin Roche z Marie and Luis Pasteur University. Za współpracę z partnerami oraz koordynację całego Blended Intensive Programme Erasmus+ odpowiadał Adam Sadło, na co dzień pracujący w FutureLab PK oraz pełniący rolę lidera grupy roboczej WP 2.5 w ramach STARS EU. Formuła, w jakiej pracowali uczestnicy FutureLab Camp – Blended Intensive Programme Erasmus+ (BIP) to intensywne programy dotyczące wybranych zagadnień naukowych, w których wykorzystuje się innowacyjne metody nauczania. Tego typu aktywności organizowane są we współpracy kilku (minimum trzech) uniwersytetów zrzeszonych w ramach programu Erasmus+. Program BIP składa się z części wirtualnej oraz stacjonarnej (uczestnicy BIP z różnych uniwersytetów spotykają się na jednej uczelni).

 

Prace w ramach FutureLab Camp rozpoczęły się od wizyty studyjnej w Zakliczynie, podczas której studenci spotkali się z burmistrzem Dawidem Chrobakiem oraz przedstawicielami lokalnych instytucji kultury. Po prezentacji i dyskusji na temat charakterystyki gminy i potencjalnych mocnych stron do wykorzystania, uczestnicy odwiedzili zakliczyński rynek, zabytkowy kościół, ruiny zamku w Melsztynie oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 

 

Po zdobyciu cennej dawki wiedzy, studenci przystąpili do prac koncepcyjnych. Zespoły składały się z osób skupionych na poszczególnych aspektach projektowych: architekturze, zarządzaniu w branży IT, międzynarodowym biznesie, sztuce i kulturze. Taka mulitdyscyplinarna współpraca pozwoliła uczestnikom zaproponować unikalne i złożone koncepcje. 

   

 

Przegląd dotychczasowych rezultatów prac odbył się 28 lutego br. Wziął w nim udział: rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata, koordynator STARS EU na PK prof. Dariusz Bogdał oraz dyrektor FutureLab PK Monika Firlej. – Praca w ramach Blended Intensive Programs to coś więcej niż tylko nauka poprzez działania projektowe. To też bowiem okazja do wymiany międzykulturowej, do czego zachęca w swoich zaleceniach Komisja Europejska. Zaproponowaliśmy studentom ciekawy program uwzględniający także spotkania po zajęciach, wspólną grę w kręgle i bilarda, zwiedzanie Wieliczki oraz Krakowa i poznawanie smaków polskiej kuchni. To szczególnie ważne przy budowaniu zespołów, które po komponencie fizycznym, będą jeszcze pracowały ze sobą online do połowy czerwca 2025 – mówi Adam Sadło z FutureLab PK. 

 

Ostatniego dnia zajęć, w poniedziałek 3 marca, miały miejsce finalne prezentacje opracowanych koncepcji. Gościem specjalnym tego dnia był Kazimierz Dudzik, dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Ekspert zadeklarował, że część przedstawionych pomysłów, postara się wykorzystać w swojej pracy. Finalne prezentacje odbywały się także pod czujnym okiem ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – prof. dr hab. inż. arch. Sabiny Kuc, dr inż. arch. Wojciecha Wójcikowskiego, prof. PK, dr inż. Stanisława Czernika oraz dr inż. arch. Agnieszki Wójtowicz-Wróbel, prodziekan ds. studenckich WA. 

 

Grupowe prace zespołów będą kontynuowane przez najbliższe trzy miesiące, a dopracowane w szczegółach koncepcje Zakliczyn otrzyma do wykorzystania w połowie czerwca. – Jestem dumna z pracy, jaką wykonali studenci naszej uczelni wspólnie ze swoimi zagranicznymi kolegami. O tym, że multidyscyplinarna praca nad konkretnymi rozwiązaniami dla miast i biznesu przynosi wymierne efekty, wiem nie od dziś, bowiem właśnie wsparciem takich grup zajmujemy się każdego dnia w FutureLab PK. Przeniesienie idei FutureLab na międzynarodowy poziom jest dla mnie osobiście największym wyrazem uznania pracy, jaką wykonujemy ze studentami i naukowcami Politechniki od sześciu lat – podsumowuje Monika Firlej, dyrektor FutureLab PK.

   

Umowę regulującą współpracę gminy Zakliczyn z Politechniką Krakowską podpisali w styczniu 2025 r. prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor PK oraz Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. – Dzięki dogodnemu położeniu Zakliczyn to idealne miejsce na inwestycje, zwłaszcza turystyczne. Bardzo się cieszymy z potencjału, jaki leży we współpracy naszej uczelni z tak dynamiczną rozwijającą się gminą. Zwłaszcza z szansy, którą ta współpraca stwarza studentom Politechniki i naszych partnerskich uczelni zagranicznych. Warsztaty poświęcone Zakliczynowi to kolejny przykład nowoczesnego kształcenia, które promujemy na Politechnice czyli edukacji przez realizację projektów o praktycznych zastosowaniach dla społeczności lokalnych. Te dedykowane Zakliczynowi – jak przekazuje burmistrz – mają szansę inspirować do rzeczywistych zmian w gminie – mówił wówczas rektor PK. 

 

 

Więcej na temat działalności STARS EU na stronie: www.starseu.org

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners