Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Unknown
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

26.07
2021
Informatyka znów najpopularniejsza wśród kandydatów na studia na Politechnice Krakowskiej

Informatyka znów najpopularniejsza wśród kandydatów na studia na Politechnice Krakowskiej

 
Informatyka znów najpopularniejsza wśród kandydatów na studia na Politechnice Krakowskiej
Informatyka, informatyka w inżynierii komputerowej, informatyka stosowana, architektura, budownictwo, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, mechanika i budowa maszyn, biotechnologia, środki transportu i logistyka, energetyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria środowiska – to kierunki cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej.

Zdecydowanym faworytem – podobnie jak w poprzednich latach – jest informatyka oferowana przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji. W tym roku rekrutacja na Politechnikę Krakowską odbywa się w trybie ciągłym i trwa aż do września. W lipcu komisje rekrutacyjne przeprowadziły kilka postępowań kwalifikacyjnych. Na niektórych wydziałach jeszcze trwają lub odbędą się we wrześniu. 

Zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na jedno miejsce w pierwszych postępowaniach kwalifikacyjnych zdecydowanie wskazuje, że najpopularniejszym kierunkiem tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia jest informatyka oferowana przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji. O jedno miejsce walczyło tam 12 osób. Podsumowanie w liczbach bezwzględnych również wypada imponująco, bowiem na informatykę stacjonarną aplikowało ponad 1300 osób. Dla porównania, w ubiegłym roku w I turze zarejestrowało się 1222 kandydatów. Po przeprowadzeniu dwóch postępowań kwalifikacyjnych limit przewidzianych miejsc został wypełniony i Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna WIiT zdecydowała o zamknięciu rejestracji na stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia na informatyce. 
 
Popularność kierunków informatycznych wśród absolwentów szkół średnich została potwierdzona dużym zainteresowaniem informatyką w inżynierii komputerowej prowadzoną przez Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. O jedno miejsce na ten kierunek w trybie stacjonarnym starało się 9 osób, a rejestracji dokonało 645 kandydatów. Wypełnienie przewidzianego limitu miejsc spowodowało, że rejestracja na informatykę w inżynierii komputerowej, zarówno stacjonarną jak i niestacjonarną, została już zamknięta. Na brak chętnych do studiowania informatyki stosowanej nie może z kolei narzekać Wydział Mechaniczny. W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym na jedno miejsce przypadło 10 chętnych (aplikowało 727 osób). Ubiegłoroczna nowość rekrutacyjna Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki – geoinformatyka, łącząca zagadnienia informatyczne z geoinżynierią i hydroinżynierią, także odnotowała dobry wynik. 
 
Wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem kandydatów – tradycyjnie – znalazła się architektura. Na studia prowadzone w języku polskim, ale także te oferowane w języku angielskim aplikowało blisko 800 osób, podobnie jak w ubiegłorocznej I turze rekrutacji. Wzrost chętnych do studiowania w porównaniu z 2020 r. odnotowano na elektrotechnice i automatyce z oferty Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Przed pierwszym postępowaniem kwalifikacyjnym na kierunek prowadzony stacjonarnie zarejestrowało się 571 osób (513 kandydatów łącznie aplikowało we wszystkich turach rekrutacji rok temu). Limit miejsc na studia stacjonarne I stopnia na elektrotechnice i automatyce został wypełniony i rejestracja nie jest już prowadzona. 
 
Tegoroczni maturzyści licznie aplikowali na automatykę i robotykę, mechanikę i budowę maszyn w j. polskim, inżynierię medyczną, inżynierię produkcji, środki transportu i logistykę (Wydział Mechaniczny), budownictwo (Wydział Inżynierii Lądowej), energetykę, inżynierię środowiska, odnawialne źródła energii i infrastrukturę komunalną (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), biotechnologię, technologię chemiczną (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej), matematykę stosowaną, matematykę (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), inżynierię materiałową (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki). Dużym zainteresowaniem cieszy się też gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy. 
 

 

Rekrutacja na PK – inaczej niż przed rokiem – prowadzona jest w trybie ciągłym. Ostateczne wyniki znane będą dopiero we wrześniu. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac poszczególnych komisji rekrutacyjnych, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym uczelni. Tam również możliwość przejścia do systemu elektronicznej rejestracji. Należy bardzo dokładnie sprawdzać sekcję ogłoszeń WKR, w której komisje m.in. podają informacje o zakończonych naborach na poszczególne kierunki. Ponieważ w tym roku sposobów dostarczania dokumentów do komisji jest kilka (wgranie do systemu rekrutacji, dostarczenie osobiste, wgranie do systemu rekrutacji wraz z połączeniem się z komisją za pośrednictwem platformy internetowej i przesłanie dokumentów pocztą tradycyjną), warto w Portalu Rekrutacyjnym zweryfikować, którą z metod stosuje sią na danym wydziale.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners