Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Myslovitz - Z twarza Marylin Monroe
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

01.10
2019
Inauguracja 75. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

Inauguracja 75. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

 
Inauguracja 75. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera jubileuszowy sezon artystyczny 2019-2020. Podczas koncertów inauguracyjnych wystąpią wszystkie zespoły instytucji, czyli Orkiestra, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii, poprowadzone przez szefa artystycznego instytucji, Charlesa Olivieri-Munroe’a.
 
Sezon artystyczny 2019-2020 Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie determinują dwa istotne konteksty. Przede wszystkim instytucja jako najstarsza spośród polskich filharmonii obchodzi jubileusz 75-lecia swojej działalności. Pierwszy filharmoniczny koncert odbył się w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej w Krakowie już 3 lutego 1945 roku, główne uroczystości związane z jubileuszem będą zatem mieć miejsce w lutym 2020 roku. Zanim jednak to nastąpi, do końca roku kalendarzowego w macierzystym budynku Filharmonii trwać będą prace remontowe i modernizacyjne, co m.in. wpłynie na lokalizację koncertów w pierwszej połowie sezonu. Otwarcie roku koncertowego Filharmonii będzie miało wobec tego miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury, tam też odbywać się będą próby filharmonicznych zespołów. Jak mówi dyrektor artystyczny instytucji „występy poza siedzibą to w jakimś sensie możliwość doświadczania innych przestrzeni, (…) w przypadku sali NCK to dla zespołu szansa na dotarcie do nowej publiczności”.
 
Podczas inauguracji sezonu, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej wystąpi znakomita skrzypaczka Aleksandra Kuls. Artystka jest absolwentką klasy prof. Kai Danczowskiej, a pośród wielu jej osiągnięć należy wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie w 2012 roku, a także dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w roku 2011.  W jej wykonaniu usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur op. 8  Mieczysława Karłowicza, utwór zajmujący ważne miejsce między wirtuozowskimi koncertami Wieniawskiego, a całkiem już nowoczesnym typem koncertów Szymanowskiego. Napisany w 1902 roku przez 26-letniego kompozytora, którego wielki talent miał szansę objawić się w jego zbyt krótkim, tragicznie zakończonym życiu, jako sygnowany numerem 8 na liście dzieł należy do wczesnego okresu jego twórczości. Mimo to jest jednym z najchętniej wykonywanych wirtuozowskich dzieł skrzypcowych, po które sięgnął także Nigel Kennedy wydając płytę Polish Spirit.
 
Wieczory inauguracyjne otworzy uwertura do opery Raymond Ambroise’a Thomasa, jak uznał Charles Olivieri-Munroe – rodzaj „cadeau”, prezentu dla publiczności, który wprowadzić ma słuchaczy w radosny i pozytywny nastrój. Punkt ciężkości zdecydowanie leży jednak w drugiej części programu. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz obu chórów – mieszanego i chłopięcego, zabrzmi monumentalne Te Deum Hectora Berlioza. Kompozytor poświęcił dzieło księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii, sam też dyrygował licznym zespołem wykonawców podczas jego pierwszej prezentacji przed paryską publicznością w 1855 roku. W krakowskim wykonaniu Te Deum partię tenora solo wykona Erin Caves, wybitny interpretator ról wagnerowskich.  Inaugurację poprzedza konferencja prasowa – w środę 2 października br.  o godz. 15.30 w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych.
 
Zapraszamy w piątek, 4 października br. o godz. 19.30 i w sobotę 5 października 2019 roku o godz. 18.0.
 
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-19
soboty i święta – godzinę przed koncertem
Herbewo International, al. Slowackiego 64, parter
Rezerwacja: + 48 504 856 500, + 48 504 063 337
 
fot. K. Kalinowski
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners