01.07
2024
Główny Urząd Statystyczny łączy siły z Politechniką Krakowską. Nowe porozumienie o współpracy
Rozwój statystyki publicznej, wymiana wiedzy oraz wzajemne wsparcie w obszarze działalności naukowej i badawczej. To główne cele umowy podpisanej 28 czerwca 2024 przez rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzeja Szaratę, prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dominika Rozkruta i dyrektorkę Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszkę Szlubowską.
Umowa przewiduje współpracę o szerokim zakresie, w szczególności wzajemne wsparcie merytoryczne, organizacyjne i techniczne przy realizacji projektów naukowo-badawczych i analitycznych, a także opracowywaniu ich wyników. GUS ma dostęp do ogromnych zasobów danych publicznych w każdym niemal obszarze życia społecznego i gospodarczego.
W zawartym porozumieniu szczególny nacisk został położony na współpracę w realizacji badań statystycznych przy pomocy zasobów dostępnych Politechnice Krakowskiej. Umowa przewiduje również działalność publikacyjno-informacyjną, podejmowanie działań promujących dorobek naukowy PK oraz zasoby informacyjne statystyki publicznej. Instytucje deklarują chęć prowadzenia wspólnych zajęć dydaktycznych i warsztatów.
– Porozumieniem pieczętujemy współpracę, która już trwa. W naszych badaniach naukowych i eksperckich analizach wykorzystujemy dane z Głównego Urzędu Statystycznego m.in. przy planowaniu modeli transportowych. Realizowaliśmy wspólnie duży projekt, w którym analizowaliśmy ruch samochodów ciężarowych w skali całego kraju. Opieraliśmy się w nim na 33 milionach danych dostarczonych przez GUS. Interpretowaliśmy jakie są realne ślady przejazdu pojazdów ciężarowych i to wykorzystaliśmy przy budowie krajowego modelu transportowego – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.
Zgodnie z porozumieniem, przy realizacji celów umownych strony zobowiązały się do poszanowania dobra statystyki publicznej i nauki wynikającego z przepisów polskiego oraz unijnego prawa. Ponadto GUS i PK będą kierować się troską o rozwój jakości, jak również rzetelności badań i danych statystycznych realizowanych przez statystykę publiczną a w końcu obopólnym dobrem działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego oraz statystyki. Jednocześnie dane, które będą przedmiotem lub efektem wspólnych prac obu instytucji, mają być traktowane z należytą ostrożnością i poufnością.
– Staramy się rozwijać współpracę ze środowiskiem naukowym na wszystkich frontach, bo tylko w ten sposób możemy rozwijać naukowe metody naszej pracy. W obecnych czasach technologia odgrywa olbrzymie znaczenie i coraz więcej chcemy mieć współpracy z tymi, którzy najbliżej tej technologii są, czyli na przykład z Politechniką Krakowską. Dzięki ekspertom uczelni jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudnymi procesami przetwarzania nowych, skomplikowanych, dużych źródeł danych na potrzeby przygotowywania informacji, które są niezbędne dla społeczeństwa – mówi prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.
Główny Urząd Statystyczny zbiera, gromadzi, opracowuje oraz analizuje dane statystyczne, prowadzi prace wynikające z programu badań statystycznych statystyki publicznej oraz prace metodologiczne, prowadzi i realizuje spisy powszechne oraz inne badania o szerokim zakresie obserwacji na terenie całej Polski. Połączenie tego z potencjałem badawczym i teleinformatycznym Politechniki stwarza przestrzeń do bezprecedensowych pomiarów statystycznych, które mogą stanowić podstawę merytoryczną do wielu innych badań.
« powrót