THE CRANBERRIES - Linger

2024
Festiwal Mechanika 2024 – moc atrakcji na Wydziale Mechanicznym w dniach 2-4 czerwca

W dniach 2-4 czerwca Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej po raz kolejny będzie obchodził swoje święto. Festiwal Mechanika 2024 wystartuje od spektakularnego zlotu samochodów i motocykli, w którym udział zapowiedziało już około 150 wystawców z całej Polski. Ponadto, 2 czerwca odbędzie prezentacja MP1 – elektrycznego bolidu wyścigowego, zaprojektowanego i zbudowanego w całości przez studentów z interdyscyplinarnego zespołu PK MechPower. Osoby, które zdecydują się odwiedzić kampus Wydziału Mechanicznego i wziąć udział w Festiwalu Mechanika, mogą spodziewać się pokazów naukowych, zwiedzania wybranych laboratoriów wydziału, prezentacji projektów i wynalazków kół naukowych. Dla najmłodszych pasjonatów nauki przygotowana zostanie strefa zabaw, warsztaty graficzne i strefa VR.

Festiwal Mechanika organizowany jest przez Wydziałową Radę Samorządu Studentów WM. Zeszłoroczna, II edycja Festiwalu okazała się ogromnym sukcesem. Inaugurujący wydarzenie Zlot Samochodów i Motocykli zgromadził ponad 200 wystawców oraz ponad 1500 uczestników. W tym roku (2 czerwca) pojazdy z „duszą” znów zapełnią parking Wydziału Mechanicznego przy al. Jana Pawła II 37. Udział zapowiedziało już około 150 wystawców z całej Polski, aczkolwiek organizatorzy spodziewają się większej liczby samochodów, bowiem wielu wystawców rejestruje się dopiero w dniu imprezy. Zaplanowano także panel dyskusyjny pt. „Motosport przyszłości” z udziałem ekspertów motoryzacyjnych – prof. Marka Brzeżańskiego, kierownika Katedry Pojazdów Samochodowych WM PK oraz Grzegorza Dudy i Karola Dudy.

Podczas „III Zlotu Samochodów i Motocykli pod Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej” nie może zabraknąć konkursów w różnych kategoriach – na najstarszy pojazd, najciekawszego „Malucha”, najciekawszy motocykl, najciekawszy samochód zabytkowy, najciekawszy samochód studenta, najciekawszy samochód tuningowany.

W niedzielę 2 czerwca zaplanowano również prezentację MP1 – elektrycznego bolidu wyścigowego, zaprojektowanego i zbudowanego w całości przez studentów z interdyscyplinarnego zespołu PK MechPower. Bolid, po dwóch latach przygotowań, ma w tym roku wystartować w międzynarodowych zawodach Formuły Student – jednego z najbardziej rozpoznawalnych konkursów inżynierskich, organizowanych na największych obiektach motorsportowych świata.

Dla miłośników nauki przygotowana zostanie moc atrakcji – pokazy naukowe i możliwość zwiedzania wybranych laboratoriów Wydziału Mechanicznego, prezentacje projektów i wynalazków kół naukowych, zajęcia dla najmłodszych – strefa zabaw dla dzieci, warsztaty graficzne, strefa VR. Tradycyjnie już, swój udział zapowiedzieli strażacy z jednostki OSP KSRG Świątniki Górne, którzy zadbają o odpowiednią rozrywkę dla młodych uczestników wydarzenia. Obecni będą też policjanci z Komendy Miejskiej w Krakowie.

Kolejnym elementem obchodów Festiwalu Mechanika są sportowe zmagania. 2 czerwca odbędzie się wielki międzyuczelniany Turniej Piłki Siatkowej. Studenci z aż sześciu uczelni (PK, AGH, UJ, UEK, AWF, URK) staną w szranki o Puchar Przechodni. Turniej odbędzie się jednocześnie w dwóch halach sportowych PK – przy ul. Kamiennej oraz hali w Czyżynach, w godz. 9.00-17.00. 3 czerwca będzie dniem zmagań drużyn studentów Wydziału Mechanicznego w piłce nożnej – o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego. Natomiast 4 czerwca odbędą się zmagania drużyn studentów Wydziału Mechanicznego w piłce siatkowej – o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego oraz – w ramach podsumowania Festiwalu – Wielki Turniej Gokartów.