01.08
2024
Elektrotechnika, e-mobilność, inteligentne domy i samochody na międzynarodowym obozie naukowym PK
Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi innowacyjności oraz kreatywności oferowanych przez wykształconą i wyszkoloną kadrę inżynierską. Taka idea przyświecała pierwszemu międzynarodowemu BootCamp’owi, który zorganizował Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej przy wsparciu firmy ABB. Uczestnicy i uczestniczki realizowali projekty, rozważali relacje między nauką i biznesem oraz dowiedzieli się co to znaczy praca w przemyśle 4.0. W wydarzeniu wzięli udział studenci oraz studentki z Polski, zagranicy oraz ci odbywający podwójne studia na Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Krakowskiej.
BootCamp w skrócie to kilkudniowe spotkania i warsztaty w międzynarodowym gronie, podczas których dochodzi do wymiany wiedzy a także realizowane są projekty naukowe. Zasadniczym celem obozu było przygotowanie jednego z dwóch projektów warsztatowych. Osoby uczestniczące zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza miała za zadanie zaprojektować inteligentną ławkę, która musiała posiadać kilka funkcjonalności. Między innymi ładowanie telefonu przy pomocy odnawialnych źródeł energii (na przykład za pomocą umieszczonych w niej paneli fotowoltaicznych). Drugi projekt to miała być stacja do ładowania pojazdów elektrycznych.
Oba projekty musiały być opracowane w taki sposób, aby były gotowe do potencjalnej komercjalizacji. W czasie trwania obozu grupy stworzyły koncepcje swoich pomysłów. Było to de facto pierwsze spotkanie z procesem wypracowania projektu komercyjnego więc celem nadrzędnym było wprowadzenie uczestników w temat realizacji konceptu będącego na styku pracy badawczej i pracy komercyjnej. Jednocześnie rozwijało to umiejętności miękkie z zakresu zarządzania projektem, autoprezentacji oraz pracy w międzynarodowym zespole interdyscyplinarnym. Udział w BootCamp’ie wzięło 25 osób, w tym studenci, studentki i kadra naukowa ze Słowacji, Turcji czy Izraela.
Wydarzenie tworzy platformy komunikacyjne między uczelniami z różnych krajów. Drugim aspektem jest technologia. Szczególny nacisk został położony na tematykę zielonych rozwiązań: energii odnawialnej, elektromobilności i inteligentnych budynków. Rozważano też relacje łączące naukę z biznesem. Szukano złotego środka pomiędzy innowacyjnością pomysłu a jego atrakcyjnością dla potencjalnych inwestorów. Nieocenionym partnerem w tym zakresie był współorganizator tegorocznego BootCamp’u czyli firma ABB.
– Zaangażowaliśmy się w BootCamp, ponieważ blisko współpracujemy z Politechniką Krakowską i często uczestniczymy w podobnych wydarzeniach. Zależy nam na popularyzowaniu nauki, a technologie mające pozytywny wpływ na środowisko tworzymy na co dzień. Poza tym bliska jest nam idea pracy w zróżnicowanych zespołach, w których każdy może mieć inne spojrzenie na ten sam problem badawczy czy na kontekst społeczny danego rozwiązania. I to również było widoczne podczas warsztatów – mówi Mirosław Bistroń, dyrektor ds. R&D biznesu Elektryfikacji, Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB w Krakowie.
Jednym ze skutków współpracy Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej z ABB było pokazanie uczestniczkom i uczestnikom BootCamp’u laboratorium krakowskiej siedziby firmy oraz wysłuchania wykładu dotyczącego rozwoju sieci elektroenergetycznych. – Od ponad 20 lat współpracujemy z krakowskimi uczelniami, a z czasem ta współpraca objęła również inne ośrodki, w tym uczelnie zagraniczne. Tylko na Politechnice Krakowskiej prowadzimy patronat nad dwoma kierunkami: infotroniką i inżynierią materiałową. W ramach wykładów pokazujemy, jak zarządzać energią, jak konfigurować zaawansowane urządzenia czy też chronić infrastrukturę przed cyberatakami – mówi Mirosław Bistroń.
W Krakowie ABB od lat posiada Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania (CEFUMA), gdzie realizowane są projekty wspólnie ze studentkami i studentami Politechniki Krakowskiej. Od 2022 roku na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej działa Rada Przedsiębiorców, która pomaga wydziałowi ożywić współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W posiedzeniach uczestniczą przedstawiciele ABB. Doradzają władzom wydziałowym jak dostosować programy studiów w taki sposób, aby spełniały wymogi rynku. W Radzie zasiada również jeden z organizatorów BootCamp’u mgr inż. Jakub Zielonka, doktorant Katedry Inżynierii Elektrycznej – Sam pamiętam, że jeszcze będąc studentem Politechniki Krakowskiej, na zajęciach w ramach koła naukowego korzystaliśmy z urządzeń ABB. Jednak nie każdy wydział w innych miastach uniwersyteckich ma szczęście do partnerów biznesowych. Takiego partnera trzeba mieć po drugiej stronie, aby np. rozwinąć prototyp do poziomu komercyjnego produktu. Z tej perspektywy wydaje mi się, że w Polsce wciąż ta współpraca między nauką a biznesem nie jest tak zaawansowana, jak w zachodniej Europie – mówi.
Organizatorzy obozu naukowego BootCamp zgodnie przyznają, że w Polsce wciąż brakuje infrastruktury naukowej do kształcenia ekspertów i ekspertek w dziedzinach niezbędnych dla gospodarki przemysłu 4.0. Często brakuje należycie zmodernizowanych laboratoriów. Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej pod tym względem może się poszczycić dużym progresem, także w zakresie tworzenia nowych kierunków z programami nauczania dopasowanymi do potrzeb biznesu – statystyczny absolwent zna ogólne zasady działania systemów i urządzeń wykorzystywanych w nowoczesnych zakładach. Jeden będzie potrzebował 2 tygodni, aby się wdrożyć, inny miesiąca, ale obaj będą znać podstawy, które pozwolą im sprawnie poruszać się w nowym miejscu pracy – mówi Jakub Zielonka, który prowadzi zajęcia na Politechnice Krakowskiej od 3 lat.
Pierwszy BootCamp został przyjęty pozytywnie przez wszystkie strony, które w nim uczestniczyły. Organizatorzy są otwarci na kolejne edycje przy współpracy zarówno ponownie z ABB jak i innymi partnerami reprezentującymi biznes technologiczny. Jednocześnie podkreślają, że projekty wypracowywane na sukcesywnych obozach mogą wejść w fazę realizacji, jeśli będą dopracowane na tyle szczegółowo, aby móc na ich bazie tworzyć pierwsze prototypy.
« powrót