Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Red Hot Chili Peppers - Give It Away
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

11.03
2021
Eksperci PK członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

Eksperci PK członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

 
Eksperci PK członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, a także prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. PK, dr inż. arch. Marta Urbańska, prof. PK i mgr inż. Mirosław Boryczko zostali powołani przez prezydenta RP do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się 10 marca br. o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
W sumie prezydent Andrzej Duda powołał 33 nowych członków SKOZK. Wśród nowo powołanych osób znaleźli się m.in. historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, architekci, przedsiębiorcy, przedstawiciele środowisk naukowych i samorządowych. W listopadzie 2020 r., po śmierci wieloletniego przewodniczącego SKOZK prof. Franciszka Ziejki, prezydent powołał Borysława Czarakcziewa (wiceprezes Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP) na stanowisko przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jego zastępcami zostali prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu) i prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie).
 
W składzie SKOZK znaleźli się też pracownicy Politechniki Krakowskiej. Wśród nich obecny rektor uczelni, prof. Andrzej Białkiewicz. Praca badawcza prof. Białkiewicza mocno wiąże się z zachowaniem dziedzictwa architektonicznego, procesami nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiskami desakralizacji obiektów zabytkowych. Istotnym kierunkiem jego działań architektonicznych są realizacje konserwatorskie (m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie). Prof. Andrzej Białkiewicz należy do międzynarodowych stowarzyszeń działających w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego, takich jak: ICOMOS, DOCOMOMO, ReUSO, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów, w tym ponad 50 realizacji kościołów i założeń sakralnych w Polsce, a także na Ukrainie, Łotwie, w Kamerunie, na Węgrzech, Chorwacji, Republice Południowej Afryki, Słowacji.
 
Decyzją prezydenta RP, członkami Komitetu zostali również:
 
Prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski – jeden z czołowych w Polsce specjalistów w zakresie waloryzacji i ochrony krajobrazów kulturowych. Był współautorem planu ochrony, na podstawie którego Rada Miasta Krakowa podjęła w 2010 r. pionierską w skali kraju uchwałę o utworzeniu w Krakowie Parku Kulturowego Stare Miasto. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem Komitetu Ochrony Przyrody PAN.
 
Dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. PK – kierownik Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej (placówki badawczej odpowiedzialnej za sporządzanie ekspertyz oraz testowanie materiałów budowlanych i instalacji pod kątem komfortu cieplnego, szczelności budynków, poziomu zapylenia i hałasu). Jest autorem ponad 120 projektów architektonicznych. W 2019 roku w ramach cyklu „Zabytki i energia” zorganizował wspólnie ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa ogólnopolską konferencję naukową poświęconą zagadnieniu ochrony i konserwacji tynków szlachetnych z okresu modernizmu.
 
Dr inż. arch. Marta Urbańska, prof. PK – historyk i krytyk architektury współczesnej, autorka prac naukowych poświęconych urbanistyce oraz modernizmowi w architekturze Polski i Europy Północnej, jego kontekstom społecznym i emocjonalnym. Prowadziła badania terenowe nad polską spuścizną architektoniczną na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. W latach 2015-2019 była pełnomocnikiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP ds. dziedzictwa historycznego.
 
Mgr inż. Mirosław Boryczko – specjalista w zakresie inżynierii lądowej, asystent dydaktyczny w Katedrze Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Jest przewodniczącym Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie, autorem prac naukowych poświęconych konstrukcjom stalowym, praktykiem w zakresie zabezpieczania konstrukcyjnego zagrożonych obiektów zabytkowych.
 
Działający od 1978 r. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jest organizacją społeczną, której celem jest finansowanie oraz inspirowanie działań na rzecz odnowy krakowskich zabytków jako wspólnego dobra wszystkich Polaków. Przez ponad 40 lat swojej działalności SKOZK sfinansował około 5 tys. przedsięwzięć rewaloryzacyjnych w ponad 600 obiektach zabytkowych, w tym: Zamku Królewskim na Wawelu, Katedrze Wawelskiej, Kościele Mariackim, Sukiennicach, Collegium Maius UJ, na Kopcu Kościuszki. Od 1985 r. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa na mocy ustawy jest dysponentem środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK) zasilanego środkami przekazywanymi z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. SKOZK działa pod ustawowym patronatem urzędu Prezydenta RP.
 
---
 
fot. © Eliza Radzikowska-Białobrzewska / KPRP
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners