Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Acute Mind - Grief and Pain
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

14.08
2024
Eko Kampus Politechniki Krakowskiej – inspirująca odpowiedź na zmiany klimatyczne

Eko Kampus Politechniki Krakowskiej – inspirująca odpowiedź na zmiany klimatyczne

 
Eko Kampus Politechniki Krakowskiej – inspirująca odpowiedź na zmiany klimatyczne
Czy kampus Politechniki Krakowskiej przy ulicy Warszawskiej może rozwinąć bioróżnorodność Krakowa? Zdaniem studentów architektury krajobrazu PK zdecydowanie tak. Dokonali kompleksowej analizy ekologicznej wartości terenów uczelni w centrum miasta i zaproponowali koncepcję rewitalizacji, która może mieć realny wpływ na zwalczanie skutków zmian klimatu. Do kilkuset drzew, licznych bylin, krzewów, a także łąk kwietnych, glebarium, uli z pszczołami i trzmielami, które są już na politechnicznym kampusie, proponują dodać nowe naturalne laboratoria badawcze – ścieżki motosensoryczne, ogrody deszczowe, zielone ściany i dachy, instalacje retencyjne. Studencki projekt to rozszerzenie działań Politechniki w tym obszarze, ale też zaproszenie do – szerszej niż tylko uczelniana – dyskusji o zielonej transformacji miejskich przestrzeni. Bo nawet pozornie niewielkie zmiany w jednym punkcie miejskiego ekosystemu, mogą mieć znaczący wpływ na jego całość.

Postępujące zmiany klimatyczne oraz dynamiczna urbanizacja są obecnie jednymi z najważniejszych wyzwań ekologicznych. Odpowiedzią na nie mogą być innowacyjne metody projektowania i rewitalizacji przestrzeni sprzyjających bioróżnorodności i bezpieczeństwu ekologicznemu. W ramach Studenckiego Koła Naukowego “Landscapes” Politechniki Krakowskiej powstał projekt pod nazwą “Eko Kampus PK - analiza środowiskowa i bioróżnorodności: praktyczne strategie i rozwiązania”. W jego ramach studenci architektury krajobrazu zbadali przestrzeń położonego w centrum Krakowa głównego kampusu uczelni i opracowali strategię przekształcenia go w duchu zrównoważonego rozwoju. Ich projekt może być modelowym przykładem innowacyjnej przestrzeni, łączącej naukę i naturę w nowoczesnym kontekście edukacyjnym. – Projekt Eko Kampusu może inspirować do dalszych badań i działań na rzecz ochrony środowiska, a także do zmian, które mogą stworzyć jeszcze bardziej przyjazne warunki do nauki, pracy i życia studentów, pracowników i mieszkańców miasta. Politechnika Krakowska może stać się przykładem dla innych instytucji edukacyjnych, udowadniając, że możliwe jest harmonijne współistnienie nauki i środowiska – mówi współautor projektu inż. arch. kraj. Tomasz Jaróg, student II roku studiów magisterskich na kierunku architektura krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
 
Kampus PK inspiracją dla całego Krakowa
 
Punktem wyjścia dla projektu “Eko Kampus PK - analiza środowiskowa i bioróżnorodności: praktyczne strategie i rozwiązania” były ubiegłoroczne warsztaty studenckie pt. "EKO KAMPUS WARSZAWSKA", w trakcie których studenci architektury krajobrazu przeprowadzili analizy przestrzenne kampusu i zaproponowali rozwiązania projektowe. W warsztatach udział wzięli:  Maja Jucha, Aleksandra Karczewska, Daria Bernat, Małgorzata Pięciorak, Angelika Duda i Tomasz Jaróg.
 
Część analityczna projektu wskazała aspekty, które mogą stanowić zarówno potencjał politechnicznej przestrzeni, jak i generować trudności w rewitalizacji. Już tak podstawowa jej charakterystyka jak lokalizacja w centrum Krakowa (u zbiegu Alei Juliusza Słowackiego, ulic Warszawskiej i Szlak) to z jednej strony atut, bo zapewnia doskonałe skomunikowanie, dobrą dostępność i widoczność, z drugiej wyzwanie, bo wiąże się z zagrożeniem dla lokalnych ekosystemów.
 
– Istotnym jest, aby znaleźć rozwiązania, które pozwolą wykorzystać potencjał przestrzeni, jednocześnie minimalizując jej negatywny wpływ na środowisko. To tym ważniejsze, że kampus Politechniki znajduje się w strategicznej lokalizacji w obrębie miasta, może oddziaływać na szerszy ekosystem miejski i  odegrać kluczową rolę w rozwijaniu bioróżnorodności w całym Krakowie – wskazuje Tomasz Jaróg z KN Landscapes (patrz grafika obok). Na przykładzie działań uczelni można też pokazać jak wiele da się w kwestii bioróżnorodności osiągnąć pozornie niewielkimi krokami.  Studenci liczą, że Politechnika praktycznie zainspiruje inne miejskie  podmioty – firmy i instytucje – do podejmowania działań mających na celu poprawę kondycji ekologicznej i zwiększenie różnorodności biologicznej przestrzeni miasta, w których działają.
 
Zrównoważona przestrzeń buduje więzi, edukuje i daje oszczędności
 
W politechnicznym projekcie ważne do uwzględnienia były wartości kulturowe i społeczne. W tych kwestiach istotnym elementem było m.in. zaangażowanie społeczności uczelni w badania społeczne. W specjalnej ankiecie pytano studentów i pracowników m.in. o to jak oceniają estetykę kampusu, łatwość poruszania się po nim, inspirujący wpływ przestrzeni na naukę i pracę, chęć korzystania z ekorozwiązań (typu ogrody sensoryczne, społeczne, zimowe) czy jakie zielone rozwiązania uważają za najbardziej pożądane (np. zielone dachy i ściany, łąki kwietne).
 
Społeczność akademicka PK wskazała m.in. na potrzebę zwiększenia bioróżnorodności na terenie kampusu czy wykreowania nowych miejsc spotkań, edukacji i odpoczynku dla studentów i pracowników. – Obecnie, ze względu na jednolity wygląd i ograniczone możliwości użytkowe, kampus niewystarczająco zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a wprowadzenie nowych elementów np. instalacji małej architektury - altan, ławek czy ogrodów edukacyjnych – mogłoby ożywić przestrzeń, uczynić ją bardziej atrakcyjną i funkcjonalną. Dzięki temu nasz kampus stałby się nie tylko miejscem nauki, ale również relaksu i integracji, co mogłoby znacząco wpłynąć na wzmocnienie więzi między członkami całej społeczności akademickiej – mówi współautorka projektu inż. arch. kraj. Angelika Duda, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku architektura krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
 
Studenckie analizy uczelnianego kampusu zwracają uwagę na uniwersalne dla miejskich przestrzeni szczegóły. Np. na podstawie analizy powierzchni dachów można wyliczyć jak właściwe wykorzystanie deszczówki wpłynie na oszczędności w zużyciu wody i ponoszonych na nią wydatkach. Takie wyliczenia wskazują jak duże są rezerwy do wykorzystania w zakresie retencjonowania wody, a następnie wykorzystywania jej np. do nawadniania zielonych przestrzeni miejskich. W przypadku kampusu PK z dachów budynków odprowadzanych jest rocznie aż 13,3 mln litrów wody, którą można by zapełnić blisko 4 olimpijskie baseny o pojemności ponad 3,5 mln litrów każdy! Jej właściwe wykorzystanie da rocznie spore oszczędności.
 
Na podstawie m.in. takich analiz młodzi architekci krajobrazu zaproponowali praktyczne rozwiązania dla kampusu PK. Obejmują elementy edukacyjne, przestrzenie integracyjne oraz pomysły na poprawę estetyki, ekologii i ekonomii kampusu (patrz pierwsza grafika). To np. ścieżka motosensoryczna (związana z realizowanym na PK projektem „Hub dostępności - centrum praktycznej nauki dostępności”), ogród deszczowy, więcej zielonych ścian, odtworzenie naturalnych siedlisk czy pomysły na punkty gastronomiczne sprzyjające integracji. Podobnie jak utworzone już na PK łąki kwietne czy glebarium nie tylko poprawiłyby wygląd kampusu, ale także stworzyły "zielone laboratoria", służące jako pola badawcze dla społeczności akademickiej.
 
Politechnika na ścieżce ekologicznej rewitalizacji kampusów
 
Projekt Eko Kampus jest w kontynuacją ekologicznych działań edukacyjnych podejmowanych przez Studenckie Koło Naukowe „Landscapes” od kilku lat. Dzięki nim powstały już w kampusie głównym PK dwie kwietne łąki i glebarium, ścieżka sensoryczna w kampusie przy ulicy Podchorążych czy model zielonego ogrodu na dachu budynku PK przy ul. Lea. Studenci edukowali społeczność uczelni i mieszkańców Krakowa sadząc wiosenne kwiaty, prowadzili warsztaty z zakładania łąk kwietnych i glebarium. Te działania, podobnie jak projekt Eko Kampusu PK, wpisują się w szerszy kontekst polityki Politechniki Krakowskiej, zmierzającej do ekologicznej rewitalizacji wszystkich jej kampusów.
 
– Rektor prof. Andrzej Szarata powołał w lipcu Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju na Kampusach PK, który pracuje już nad szczegółową Strategią Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Krakowskiej na lata 2025-2030. To ważny krok do tego, aby nasza uczelnia wyróżniała się w gronie europejskich szkół wyższych, tworzących nowe rozwiązania na rzecz ochrony środowiska, poprawiających estetykę terenów zielonych i promujących zachowania proekologiczne na podstawie idee inkluzywności – mówi dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, opiekunka Koła Naukowego „Landscapes” i przewodnicząca nowego Zespołu.
 
Kluczowa w tych działaniach będzie współpraca władz i ekspertów uczelni, studentów z kół naukowych i FutureLab PK, pracowników  jednostek PK, m.in. przy dalszych badaniach ekologicznych oraz pracach projektowych i realizacjach. Takie już się na PK toczą. Eksperci PK (WIŚiE i WA) opracowali m.in. projekt gospodarowania wodą deszczową w zabytkowym kampusie PK (z wykorzystaniem zbiorników retencyjnych). Studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki  zbadali jakość gleb na kampusie przy ulicy Warszawskiej (pod kierunkiem dr inż. Macieja Thomasa), z kolei studenci Wydziału Architektury wykonali inwentaryzację dendrologiczną kampusu pod kierunkiem ekspertów uczelni dr. inż. Wojciecha Bobka i  mgr inż. Katarzyny Fabijanowskiej  oraz mgr. inż. arch. Alberta Rejmana, uczelnianego architekta krajobrazu.
 
Na ścieżce rewitalizacji są już nie tylko główny kampus PK, ale także kampusy w Łobzowie (ma tu powstać park-ogród we współpracy z miastem Kraków) oraz w Czyżynach (na podstawie koncepcji pn. „Politechnika 2100”).
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners