Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coma - Pierwsze wyjscie z mroku
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

30.09
2022
Dziś Małopolska Noc Naukowców. Politechnika przygotowała wiele atrakcji

Dziś Małopolska Noc Naukowców. Politechnika przygotowała wiele atrakcji

 
Dziś Małopolska Noc Naukowców. Politechnika przygotowała wiele atrakcji
30 września odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, będącej częścią organizowanej od 2005 r. Europejskiej Nocy Naukowców (ang. European Researchers’ Night). W wydarzenie włącza się również Politechnika Krakowska.

Atrakcje na MNN przygotowują Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Wydział Mechaniczny, a także Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Rejestracja na niektóre wydarzenia rusza już 22 września o godz. 9.00. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń. 

Małopolska Noc Naukowców służy popularyzacji nauki. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. W tym roku w przedsięwzięciu bierze udział ponad 40 instytucji partnerskich z 8 miast Małopolski, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Oświęcimia, Chrzanowa, Niepołomic, Skawiny. 
 
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24) zaprasza wszystkich zainteresowanych na ciekawe i zadziwiające doświadczenia i eksperymenty z różnych dziedzin chemii – od prostych barwnych reakcji chemicznych, przez zabawy światłem, aż do spektakularnych pokazów pirotechnicznych. Te ostatnie zaplanowano – w zależności od warunków atmosferycznych – przed budynkiem wydziału w godzinach 19.00-21.00. Uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców będą mogli zwiedzić miejsca pracy politechnicznych chemików, a więc m.in. Laboratorium Mikroskopii Skaningowej, Laboratorium Nanomateriałów, Laboratorium Druku 3D i Laboratorium Fotochemii Stosowanej (oprowadzanie w godz. 18.00, 18.30, 19.00, 19.30). Program WIiTCh przewiduje także warsztaty pn. „Studio piękna w domu”, pozwalające zapoznać się z surowcami stosowanymi do produkcji kosmetyków oraz z tajnikami technologii wytwarzania różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Ponadto, będzie można przekonać się jak skutecznie połączyć różne oleje roślinne z wodą, aby samodzielnie otrzymać krem nawilżający oraz co zawierają kosmetyki do makijażu. Program WIiTCh na Małopolską Noc Naukowców przewiduje również wykłady dotyczące tak ważnych kwestii, jak ochrona wód oraz najnowsze trendy żywieniowe. 
 
Wydział Mechaniczny (al. Jana Pawła II 37) 30 września w godz. 18.00-23.00 zaprasza na różne naukowe atrakcje. Wśród nich pokazy robotów, w tym tańczących i rysujących, pokazy wirtualnej rzeczywistości, techniki projektowania i modelowania elementów codziennego użytku, czy pojazdy skonstruowane przez studentów i pracowników PK. Co więcej, każdy odwiedzający Wydział Mechaniczny będzie mógł poczuć się jak motorniczy tramwaju. Wszystko za sprawą symulatora NGT6 – pierwszego polskiego symulatora tramwaju zbudowanego na WM. Urządzenie jest wyjątkowym laboratorium badawczo-dydaktycznym, które składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Pasjonaci nauki zapoznają się z budową, eksploatacją oraz zasadami sterowania pojazdu szynowego, jak również działaniem infrastruktury otaczającej go w ruchu miejskim. Przy sprzyjającej pogodzie odbędzie się także mini wykład połączony z obserwacją jesiennego nieba. 
 
Na kampusie PK przy al. Jana Pawła II swoje atrakcje naukowe zaprezentuje w czasie Nocy Naukowców Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Przewidziano szereg pokazów pozwalających na szersze zrozumienie metod wyrobu różnych materiałów oraz zajęcia z zagęszczania materiałów sypkich przy użyciu prasy z użyciem kawy mielonej. Ponadto, zaprezentowany zostanie symulator spawania „VRTEX 360”, który – wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości – odwzorowuje rzeczywiste warunki spawalnicze. Wystarczy założyć okulary VR, by zobaczyć realistyczny widok jeziorka spawalniczego i usłyszeć odgłosy prawdziwego spawania. Pracownicy WIMiF przygotowali też laboratorium z zakresu wyrobu hydrożelu. Uczestnicy MNN będą mogli formować przy pomocy dwóch substancji i barwnika różnokolorowe hydrożele.
 
Więcej informacji o atrakcjach przygotowanych przez Politechnikę Krakowską oraz rejestracji na Małopolską Noc Naukowców (wydarzenia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej): nocnaukowcow.malopolska.pl – zakładka „Wyszukaj Wydarzenia”, należy wybrać z listy Politechnikę Krakowską. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners