Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Nightwish - Bless the Child
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

28.09
2021
Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej. Poznaj rozwiązania, które zmieniają świat!

Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej. Poznaj rozwiązania, które zmieniają świat!

 
Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej. Poznaj rozwiązania, które zmieniają świat!
Już 4 października rozpocznie się wirtualne wydarzenie pn. „Dzień Wynalazków 2021 na PK”. Specjalnie przygotowane materiały wideo pozwolą przybliżyć szeroką paletę zagadnień, którymi zajmują się pracownicy i studenci uczelni.


Widzom zostaną zaprezentowane nowatorskie i innowacyjne rozwiązania, mające zastosowanie w codziennym życiu i wspierające różne branże przemysłu. Każdemu wydziałowi Politechniki Krakowskiej będzie dedykowany konkretny dzień. Zapraszamy do odwiedzenia strony wydarzenia na Facebooku

Śledź Dzień Wynalazków na Facebooku

 

Tegoroczny Dzień Wynalazków jest organizowany przez spółkę celową Politechniki Krakowskiej INTECH PK i Dział Promocji. Na wydarzenie złoży się osiem filmów – każdy poświęcony jednemu wydziałowi Politechniki Krakowskiej. W sumie widzowie zobaczą 23 rozwiązania. Materiały będą publikowane w październiku na stronie wydarzenia, zgodnie z harmonogramem:
 

4 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki 
5 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki 
6 października, godz. 11.00 – Wydział Informatyki i Telekomunikacji
7 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
11 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
12 października, godz. 11.00 – Wydział Inżynierii Lądowej
13 października, godz. 11.00 – Wydział Mechaniczny
14 października, godz. 11.00 – Wydział Architektury

Uczestnicy politechnicznego wydarzenia będą mogli m.in. poznać zalety implantu wspomagającego regenerację tkanki kostnej, a także sposób wytwarzania ekologicznych kosmetyków, dowiedzą się jak druk 3D może wspomóc budownictwo jednorodzinne, zobaczą wynalazek ułatwiający produkcję miodu oraz elektroniczną protezę dłoni, nad którą pracuje studentka PK. A to nie wszystko! 
 
Zamieszkaj w wydrukowanym domu
 
Wyobraźmy sobie, że chcemy zakupić dom i w tym celu udajemy się do specjalnego „salonu”, w którym dokonujemy wyboru konstrukcji spełniającej nasze oczekiwania. Następnie elementy domu zostają przywiezione przez producenta na naszą działkę, a po maksymalnie dwóch dniach możemy wejść do gotowego obiektu. Niemożliwe? A jednak! Nad takim rozwiązaniem pracuje zespół z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej, realizując – wspólnie z firmą z branży budowlanej – projekt pn. „Opracowanie technologii druku 3D konstrukcyjnych i elewacyjnych elementów prefabrykowanych wykonanych z kompozytów betonowych i geopolimerów”. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie uniwersalnego domu, który będzie łatwy w transporcie, szybki w montażu oraz możliwy do rozbudowy w zależności od zmieniających się potrzeb użytkownika. 
 
– Elementy modułów są jednakowe, a dzięki temu tanie w produkcji. Przy takich rozwiązaniach nie ma praktycznie ograniczeń co do wykończenia ścian zewnętrznych i istnieje możliwość personalizacji każdego produktu. Zakup pierwszego modułu nie ogranicza klienta, ponieważ wraz ze wzrostem zapotrzebowania, dom można w dowolny sposób rozbudować, jak przy użyciu klocków – tłumaczy mgr inż. Szymon Gądek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, uczestnik projektu. Jednym z celów przedsięwzięcia jest opracowanie wielkoformatowej drukarki wykorzystującej kompozyty na osnowie betonu lub hybryd betonowo-geopolimerowych charakteryzujących się podwyższonymi właściwościami wytrzymałości na zginanie i ściskanie. Innowacyjność rozwiązania polega również na zastosowaniu materiału geopolimerowego, odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz cechującego się wysoką ogniowytrzymałością i żaroodpornością.
 
Nowe możliwości smartfonów
 
Współczesne telefony komórkowe pełne są różnych funkcji, mniej lub bardziej przydatnych dla ich użytkowników. Mogą też stać się profesjonalnymi narzędziami do badania kosmosu. Jest to możliwe dzięki międzynarodowemu projektowi CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), w którym biorą udział m.in. Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza. Skrajnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego umożliwia każdemu właścicielowi smartfona z aparatem fotograficznym zostanie badaczem odkrywającym największe zagadki wszechświata. Pracownicy PK opracowali aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wykrywanie śladów promieniowania kosmicznego. 
 
Zalety nowego rozwiązania wyjaśnia mgr inż. Michał Niedźwiecki z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji: – W każdej sekundzie do naszej planety dociera strumień cząstek pochodzących z odległego kosmosu, powstałych podczas najbardziej tajemniczych i spektakularnych zjawisk. Badanie promieniowania kosmicznego to jedno z trzech – obok obserwacji teleskopowych i obserwacji fal grawitacyjnych – źródeł poznania natury kosmosu. Na świecie jest mnóstwo detektorów promieniowania kosmicznego, ale z powodu ograniczeń finansowych mogą one pokryć tylko niewielką powierzchnię. Ponieważ promieniowanie kosmiczne ma wpływ na działanie elektroniki, za detektor może posłużyć zwykły smartfon. Mając tak rozproszone laboratorium, naukowcy otrzymują bardzo cenne informacje. 
 
Smartfon może też posłużyć do dokonywania analiz diagnostycznych, np. silnika naszego samochodu. Temu zagadnieniu poświęcił swoją pracę dyplomową inż. Jakub Zielonka, absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. – Za pomocą telefonicznych czujników dokonujemy pomiaru wielkości fizycznych takich jak: przyspieszenie, indukcja magnetyczna, lokalizacja (GPS), prędkość (np. pojazdu). Zebrane w ten sposób dane możemy następnie wizualizować, analizować i przetwarzać na komputerze. System korzysta z programu Matlab na urządzenia mobilne – mówi absolwent Politechniki Krakowskiej.
 
 
Tańsza i szybsza produkcja miodu
 
Któż z nas nie lubi miodu? Pracownicy Wydziału Mechanicznego, dr inż. Marcin Morawski i dr inż. Marcin Malec, opracowali urządzenie do osuszania miodu. Proces osuszania, a więc czynność niezbędna do tego, by miód został dopuszczony do sprzedaży, może trwać nawet dwa dni. Wynalazek z Politechniki pozwala skrócić czas produkcji o połowę oraz zminimalizować koszty niezbędne przy wytwarzaniu miodu. O połowę zmniejsza też zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla właścicieli pasiek. Jak zaznaczają twórcy, rozwiązanie skierowane jest głównie dla małych pasiek, których liczebność w Polsce szacuje się na około 20 tys.
 
 
Biznes czeka na innowacyjne rozwiązania
 
Rozwiązania pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej mają duży potencjał komercyjny. Niektóre rozwijane są poprzez zakładane przez nich firmy o charakterze technologicznym. W 2016 r. powstała spółka technologiczna z udziałem Politechniki Krakowskiej o nazwie FlexAndRobust Systems Sp. z o.o., której prezesem jest prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień. Firma oferuje  opracowane przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej polimerowe złącza podatne. Nowatorska metoda pozwala na wzmocnienie konstrukcji remontowanych budynków, które uległy zniszczeniu np. wskutek trzęsienia ziemi. Urządzenie ułatwiające produkcję miodu również zostało skomercjalizowane i obecnie oferowane jest pszczelarzom przez powstałą w 2020 r. firmę technologiczną AquaBeeTech Sp. z o.o. Kilka miesięcy temu firma Photo4Chem Sp. z o.o. – założona przez dr hab. inż. Joannę Ortyl, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej – została doceniona w konkursie „Lider Innowacji”. Start-up prowadzi działania prowadzące do komercjalizacji projektów konstruktorskich z zakresu inżynierii chemicznej i inżynierii mechanicznej, dotyczących rozwiązań technologicznych nowej aparatury i urządzeń dedykowanych do druku 3D. Świadczy też innowacyjne usługi badawcze z zakresu analiz foto-utwardzalnych materiałów polimerowych. 
 

 

Wszystkie informacje i aktualności związane z Dniem Wynalazków na Politechnice Krakowskiej można znaleźć na Facebooku.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners