Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Various Artists - Tommy Sparks / She's Got Me Dancing
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

10.03
2020
Dzieło przywrócone pamięci, czyli I Symfonia Skriabina w krakowskiej Filharmonii

Dzieło przywrócone pamięci, czyli I Symfonia Skriabina w krakowskiej Filharmonii

 
Dzieło przywrócone pamięci, czyli I Symfonia Skriabina w krakowskiej Filharmonii
Podczas najbliższego koncertu Filharmonii Krakowskiej, jaki po raz kolejny w tym sezonie artystycznym odbędzie się w szkole muzycznej im. Karłowicza w Nowej Hucie – w sobotę 14 marca 2020 roku o godz. 18.00 – zabrzmią dwa bardzo atrakcyjne dzieła.

 

Pierwszym z nich jest III Koncert fortepianowy C-dur Siergieja Prokofiewa, drugim natomiast I Symfonia E-dur Aleksandra Skriabina. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi jej szef artystyczny – Charles Olivieri-Munroe.
 
III Koncert fortepianowy C-dur po raz ostatni wykonany został w Filharmonii Krakowskiej przed niemal siedmioma laty. We wrześniu 2012 roku tym właśnie koncertem w wyśmienitym wykonaniu sensacyjnej zwyciężczyni XXVI Konkursu Chopinowskiego, Yulianny Avedeevej, zainaugurowany został 68. sezon artystyczny instytucji. Najbliższe wykonanie tego dzieła usłyszymy dzięki zaproszonemu do udziału w koncercie kanadyjskiemu pianiście pochodzenia chińskiego, Shengowi Cai. Uznany przez Stację Birmingham News za „wielce przekonującego (…), nadającego wykonywanym utworom przejrzystości, kolorytu i mocy” pianista, w szerokim repertuarze koncertowym ma dzieła takich kompozytorów jak Mozart, Beethoven, Chopin, Liszt, Grieg, Rachmaninow, Brahms, Saint-Saens, Schumann, Czajkowski, Gershwin, ale też Bartok, Szostakowicz czy Prokofiew. Występ z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej będzie pierwszym w jego karierze. 
 
W drugiej części wieczoru zabrzmi I Symfonia E-dur Skriabina. A ż trudno uwierzyć, że to powstałe  na początku dwudziestego stulecia dzieło w całej 75-letniej historii Filharmonii im. Karola Szymanowskiego zabrzmiało zaledwie jeden raz i to przed czterdziestu laty. Napisane na orkiestrę oraz chór z dwojgiem solistów (w krakowskim wykonaniu usłyszymy Wandę Franek – mezzosopran i tenora Mihaila Mihaylova) jest swoistym hymnem do sztuki, która może zmienić człowieka pod względem moralnym. „Niech wasz potężny i wolny duch panuje z całą mocą na ziemi; a ludzkość, wyniesiona przez was, popełnia szlachetne czyny. Przyjdźcie wszystkie narody świata i razem wyśpiewujmy chwałę sztuce!” – nawołuje kompozytor w jakże aktualnych wciąż słowach chóralnego finału.
 
 
--- --- ---
 
źródło: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners