Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Aerosmith - Dream On
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

10.10
2023
Dwaj profesorowie z PK wśród nowo wybranych członków Rady Doskonałości Naukowej

Dwaj profesorowie z PK wśród nowo wybranych członków Rady Doskonałości Naukowej

 
Dwaj profesorowie z PK wśród nowo wybranych członków Rady Doskonałości Naukowej
Znane są już wyniki wyborów do Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2024-2027. W gronie tym znaleźli się m.in. prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski, kierownik Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.

Dobiega końca pierwsza kadencja Rady Doskonałości Naukowej, a więc organu, który w 2019 r. zastąpił Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. RDN działa na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości działalności naukowej wymaganymi do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. Do głównych zadań Rady Doskonałości Naukowej należą m.in.: współdziałanie w ramach postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego z podmiotami habilitującymi, wyznaczanie podmiotów doktoryzujących oraz habilitujących do przeprowadzenia postępowań o awans naukowy w ustawowo określonych przypadkach, przeprowadzanie postępowań w sprawie nadania tytułu profesora, sprawowanie nadzoru nad podmiotami doktoryzującymi oraz habilitującymi czy wydawanie opinii w ustawowo określonych sprawach.

 

Wybory nowych członków zostały przeprowadzone za pośrednictwem systemu elektronicznego. O członkostwo w Radzie ubiegało się ponad 400 kandydatów. Spośród nich zostało wybranych 169 naukowców reprezentujących dziesięć dziedzin nauki. Nowi członkowie swoją kadencję rozpoczną 1 stycznia 2024 r.

 

W Radzie Doskonałości Naukowej kolejnej kadencji zasiądzie dziekan Wydziału Mechanicznego, prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek (na zdjęciu / fot. Jan Zych). Prof. Sładek od ponad 45 lat jest związany z Politechniką Krakowską, na której studiował w latach 1972-1978 na Wydziale Mechanicznym. Tu też rozpoczął w 1977 r. pracę. Wszystkie uzyskane przez niego stopnie i tytuły naukowe były pierwszymi w Polsce w rozwijanej przez niego specjalności – metrologii współrzędnościowej. Jest założycielem Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, które działa jako akredytowane przez PCA laboratorium wzorcujące. Zrealizował i był kierownikiem około 20 grantów krajowych i 3 międzynarodowych, finansowanych przez UE, KBN, resort edukacji, NCBR. Prof. Jerzy A. Sładek jest autorem lub współautorem około 400 prac naukowych i badawczych, w tym około 200 publikacji (około 40 w czasopismach z listy A) oraz 3 książek naukowych, m.in. wydanej w 2016 r. w prestiżowym wydawnictwie Springer Verlag monografii „Coordinate Metrology – Accuracy of Systems and Measurements”. Promotor 14 doktoratów, kolejne 3 przewody doktorskie są w trakcie procedowania. Prof. Sładek współpracuje z wieloma uczelniami europejskimi i największymi ośrodkami badawczymi, do których jest zapraszany na wykłady otwarte. Od wielu lat pełni ważne funkcje na Politechnice Krakowskiej, m.in. kierownika Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, dziekana Wydziału Mechanicznego, a także senatora PK. Uczony jest też obecny w różnych polskich i międzynarodowych gremiach, np. jako członek Rady Metrologii przy prezesie Głównego Urzędu Miar, członek Prezydium Polskiej Akademii Nauk Komitetu Budowy Maszyn i wielu innych.

 

W Radzie Doskonałości Naukowej nowej kadencji zasiądzie także prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski, kierownik Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Prof. Pielichowski od 1992 r. jest pracownikiem Politechniki Krakowskiej. Profil jego działalności naukowo-badawczej dotyczy zagadnień związanych z technologią wytwarzania i charakteryzowaniem kompozytowych materiałów polimerowych, w szczególności badaniem procesów stabilizacji termicznej oraz obniżaniem palności związków wielkocząsteczkowych. Celem wykonywanych prac jest wyjaśnienie istoty zachodzących przemian termicznych w aspekcie badań podstawowych oraz aplikacyjnych w technologii nowoczesnych (nano)materiałów polimerowych przyjaznych dla środowiska. Prof. Krzysztof Pielichowski jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych, 9 patentów oraz współautorem i współredaktorem monografii naukowych, np. K. Pielichowski, J. Njuguna. T.M. Majka „Thermal Degradation of Polymeric Materials” (2nd Edition, Elsevier, Amsterdam 2023). Kierował kilkunastoma projektami badawczymi i zespołami naukowymi w ramach programów FP7, POIG, NCN i NCBR. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej i Komisji Fulbrighta (USA). Prodziekan ds. nauki Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej (2008-2016), przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kalorymetrii i Analizy Termicznej, członek Komitetu Chemii PAN i Komisji Nauk Technicznych PAU oraz Komitetu Stałego Kongresu Technologii Chemicznej, przewodniczący Komitetu Naukowego Czasopisma „Polimery”. Promotor 15 zakończonych doktoratów.

 

W gronie nowych członków Rady Doskonałości Naukowej znaleźli się również naukowcy z innych uczelni, którzy otrzymali rekomendację Senatu Politechniki Krakowskiej: prof. Lucyna Nyka z Politechniki Gdańskiej, prof. Agata Bonenberg z Politechniki Poznańskiej, prof. Andrzej Seweryn z Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Tajduś z Instytutu Mechaniki Górotworu PAN oraz prof. Maria Włodarczyk-Makuła z Politechniki Częstochowskiej.

 

Listę osób wybranych do Rady Doskonałości Naukowej można znaleźć na stronie www.rdn.gov.pl.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners