Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

The Roots feat. Cody Chesnutt - The Seed 2.0
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

28.01
2022
Dwa projekty dyplomowe z PK nagrodzone w konkursie na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie

Dwa projekty dyplomowe z PK nagrodzone w konkursie na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie

 
Dwa projekty dyplomowe z PK nagrodzone w konkursie na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie
Czasopismo „A&B. Architektura i Biznes” rozstrzygnęło konkurs na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2019-2021. Uznanie jury zdobyły dwa projekty z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: „Architektura łącząca kultury. Koncepcja targu warzywnego na Nysie Łużyckiej” autorstwa inż. Bernadetty Budzik i „Architektura ciszy. Schronisko kontemplacji i samorealizacji na Przysłopie Miętusim jako alternatywne miejsce wypoczynku w Tatrach”, który opracowała mgr inż. Katarzyna Przybyło.

Do finału 10. edycji konkursu „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA” nominowanych zostało 29 projektów. I Nagrodę jury przyznało za dyplom magisterski pt. „Adaptacja obiektów historycznych w dobie zmian klimatu. Torpedownia w Babich Dołach” autorstwa mgr inż. Agnieszki Nyki (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej). II Nagroda trafiła do inż. Ewy Bubik (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej) za pracę „Szkoła jako stymulujące środowisko rozwoju. Architektura alternatywnych metod nauczania na podstawie pedagogiki Montessori”. 
 
III Nagrodą uhonorowano inż. Bernadettę Budzik, która w 2021 r. obroniła na Politechnice Krakowskiej dyplom inżynierski próbujący rozwiązań problem braku infrastruktury sprzyjającej kontaktowi mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż polsko-niemieckiej granicy. Projekt „Architektura łącząca kultury. Koncepcja targu warzywnego na Nysie Łużyckiej” został opracowany pod kierunkiem dr. inż. arch. Bartosza Dendury z Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług na WA PK. Wyróżnienie w konkursie otrzymała też mgr inż. Katarzyna Przybyło za pracę pt. „Architektura ciszy. Schronisko kontemplacji i samorealizacji na Przysłopie Miętusim jako alternatywne miejsce wypoczynku w Tatrach”. Absolwentka obroniła pracę magisterską w 2020 r. (realizowana pod kierunkiem dr. inż. arch. Janusza Barnasia i dr. inż. arch. Bartosza Dendury). 
 
Głównym założeniem pracy inżynierskiej Bernadetty Budzik było stworzenie miejsc do integracji Polaków i Niemców, inspirowanych przygranicznymi targowiskami, które powstawały na przełomie lat 80. i 90. XX w. Jak wskazuje autorka projektu, granica polsko-niemiecka jest jedną z tych, gdzie brakuje infrastruktury sprzyjającej kontaktowi okolicznych mieszkańców. Przygraniczne targowiska nie pełnią już takiej roli jak kiedyś, blaszane konstrukcje niszczeją, a do tego brakuje kładek pieszych i mostów na Nysie Łużyckiej i Odrze. Biorąc pod uwagę specyfikę granicy oraz próbując nawiązać do gwarnych bazarów z początków przemian ustrojowych w Polsce, absolwentka Politechniki Krakowskiej zaprojektowała specjalny most na Nysie Łużyckiej, łączący Görlitz i Zgorzelec. Ulokowała na nim targ, który oprócz stoisk dla sprzedawców z Polski i Niemiec, oferuje także punkty gastronomiczne i miejsca do zabawy dla dzieci. Do tego ścieżki rowerowe, punkty widokowe i zejście kajakowe.
 
Wyróżniony przez jury konkursu „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA” projekt schroniska na Przysłopie Miętusim, znajdującego się pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Małej Łąki, to remedium dla turystów pragnących „odciąć się” od codzienności i korzystać z piękna naturalnego krajobrazu. Autorka pracy magisterskiej, Katarzyna Przybyło, tłumaczy, że punktem wyjścia do powstania koncepcji i bezpośrednią inspiracją była niezwykła lokalizacja. Budynek schroniska nawiązuje do topografii terenu i otwiera się na trzy strony: Kominiarski Wierch, Czerwone Wierchy i Giewont. Schronisko zostało podzielone na trzy zasadnicze części funkcjonalne. Najbliżej szlaku znajduje się budynek ogólnodostępny, pełniący funkcję typowego schroniska górskiego, w którym zaplanowano stołówkę z zapleczem kuchennym, ogólnodostępne toalety i wieloosobowe pokoje przeznaczone dla tatrzańskich turystów. Kolejna część to przestrzeń z ograniczonym dostępem, gdzie znajdują się m.in.: sala wielofunkcyjna na 45 osób, zaplecze, toalety dla gości, recepcja z przestrzenią foyer. W najbardziej ustronnym i niedostępnym dla turystów miejscu, znajduje się trzecia część budynku, przeznaczona tylko dla gości chcących pobyć dłużej na Przysłopie Miętusim. Na dwóch piętrach rozlokowano jednoosobowe pokoje z łazienkami, z których rozpościera się widok na Tatry.
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners