Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

04.06
2020
Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

 
Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju
Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020, przyznawanej przez Centrum Inteligentnego Rozwoju – spółkę zajmującą się promocją polskiej nauki. Naukowczynię wyróżniono za badania nad nowatorską metodą leczenia łuszczycy.
 
O Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju mogą starać się firmy, uczelnie, jednostki naukowo-badawcze, naukowcy i jednostki samorządu terytorialnego. Celem programu jest popularyzowanie i promowanie proinnowacyjnego sposobu myślenia oraz wyłonienie i docenienie tych podmiotów, które: realizują innowacyjne projekty z wykorzystaniem funduszy w ramach programów unijnych, krajowych oraz ze środków własnych; realizują projekty z wykorzystaniem funduszy w ramach programów unijnych, krajowych oraz ze środków własnych mających wpływ na zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki; dbają o rozwój sfery badawczo-rozwojowej; działają na rzecz podniesienia atrakcyjności gospodarczej regionów.
 
Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Zakładu Chemii Organicznej WIiTCh PK została uhonorowana w kategorii „Naukowiec przyszłości” za projekt pn. „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis”. Badaczka jest kierownikiem zespołu, którego prace wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Lider” (1,2 mln zł dofinansowania). 
 
Szacuje się, że na świecie łuszczyca (z łac. Psoriasis) dotyka ok. 2-5% ludzi, tj. ok. 140-210 milionów pacjentów. To poważne schorzenie objawia się uciążliwymi zmianami skórnymi o różnym nasileniu i rozległości. Najczęściej w leczeniu choroby stosuje się maści. Jednak istotnym mankamentem tej metody jest konieczność częstej aplikacji leku, mała skuteczność działania, a niejednokrotnie także krótkotrwały efekt. Z kolei dostępne obecnie opatrunki hydrożelowe przeznaczone są do kuracji ran trudno gojących, m.in. oparzeniowych i nie zawierają substancji leczniczych. Propozycją dla osób chorujących na łuszczycę będzie biohybrydowa kompozycja hydrożeli, składająca się z polimerów pochodzenia naturalnego, dodatkowo wyposażonych w system nanonośnik-lek. 
 
Dzięki zastosowaniu takiego połączenia stworzymy nowy rodzaj opatrunku z innowacyjnym systemem aplikacji preparatów leczniczych, wykorzystywanych w terapii łuszczycy. Taki materiał zapewni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i odpowiednie środowisko dla skóry objętej łuszczycą, a podwójny system uwalniania leku umożliwi stopniowe dostarczanie substancji czynnej do chorej skóry. Wydłuży się przez to efekt terapeutyczny leku, a zmniejszą koszty leczenia, ponieważ tego rodzaju opatrunki mogą pozostać na skórze nawet do 7 dni – mówi dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Politechniki Krakowskiej.
 
Prace zespołu PK trwają. Ich finał planowany jest na grudzień 2021 r. Po zakończeniu projektu, na podstawie oceny cytotoksyczności, zostanie wybrany prototyp materiału do dalszych badań wdrożeniowych. Wprowadzenie na rynek biohybrydowych materiałów hydrożelowych musi zostać poprzedzone dalszymi badaniami – in vivo, przedklinicznymi i klinicznymi. 
 
 
 
 
Organizatorem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, zaś partnerem merytorycznym przedsięwzięcia Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju. Wręczenie nagród laureatom ma odbyć się w listopadzie podczas 5. Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie.
 
Na zdjęciach: dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs / fot. Jan Zych
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners