Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Red Hot Chili Peppers - Scar Tissue
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

02.08
2024
„Doktorat wdrożeniowy 2024” – 10 wniosków z PK wstępnie zakwalifikowanych do programu

„Doktorat wdrożeniowy 2024” – 10 wniosków z PK wstępnie zakwalifikowanych do programu

 
„Doktorat wdrożeniowy 2024” – 10 wniosków z PK wstępnie zakwalifikowanych do programu
W VIII edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Doktorat wdrożeniowy” wstępnie do finansowania zostało zakwalifikowanych 10 wniosków Politechniki Krakowskiej i współpracujących z nią partnerów przemysłowych. Zgłoszone przez PK propozycje badawcze dotyczą tematów z dyscyplin: inżynieria materiałowa; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna oraz informatyka techniczna i telekomunikacja.
 
„Doktorat wdrożeniowy” to zapoczątkowany w 2017 r. program ministerialny, wspierający alternatywną – wobec akademickiej – ścieżkę uzyskania stopnia doktora. Podstawowym celem inicjatywy jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym. Z programu mogą korzystać osoby, które chcą połączyć karierę naukową z pracą zawodową w podmiotach pozauczelnianych – firmach, instytutach i innych. Doktorant, pod kierunkiem dwóch opiekunów (naukowego i przemysłowego), przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Uczestnik programu „Doktorat wdrożeniowy” otrzymuje podwójne wynagrodzenie – jedno za pracę w przedsiębiorstwie, drugie w ramach stypendium z ministerstwa.
 
Wstępne finansowanie w VIII edycji programu „Doktorat wdrożeniowy 2024” otrzymało 157 aplikacji z polskich uczelni i instytutów, a wśród nich 10 politechnicznych wniosków. Zgodnie z założeniami programu, będą one opracowywane w ramach doktoratu przez pracowników firm pod opieką naukową promotorów z Politechniki Krakowskiej. Na liście partnerów z otoczenia gospodarczego znalazły się następujące podmioty: Tele-Fonika Kable S.A., EXCELLENT PROFILE GRZYBCZYK, ROGODA, SZCZEPOCKI, ZIĘBICKI SPÓŁKA JAWNA, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., JUKA Sp. z o.o. Sp. K., ASTOR Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., JagoPro Sp. z o.o., Velvet CARE Sp. z o.o., Chemar Rurociągi Sp. z o.o., SHM System Sp. z o.o. Sp. K.
 
Kooperacja EXCELLENT PROFILE i PK umożliwi realizację tematu „Oczyszczanie ścieków z procesu produkcji szkła matowego”, którym kieruje prof. dr hab. inż. Marcin Banach z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. „Zastosowanie sztucznej inteligencji w prognozowaniu parametrów jakościowych węgla koksowego w JSW S.A.” to oczywiście zagadnienia realizowane przy współpracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Projektem kieruje dr hab. inż. Michał Bereta, prof. PK z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Przedsięwzięcie pn. „Optymalizacja termodynamiczna kriosauny indywidualnej zasilanej azotem”, kierowane przez prof. dr. hab. inż. Piotra Cyklisa z Wydziału Mechanicznego, będzie realizowane wraz z JUKA Sp. z o.o. Sp. K. Dr hab. inż. Ksenia Ostrowska, prof. PK z WM kieruje projektem „Opracowanie modułu kognitywnego dla Robotów Przemysłowych z zintegrowanym systemem metrologicznym”, który w ramach ministerialnego programu będzie prowadzony wraz z ASTOR Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Tele-Fonika Kable S.A. wesprze „Opracowanie innowacyjnych kompozytów kauczuk chloroprenowy/modyfikowana lignina dedykowanych do powłok kabli górniczych narażonych na działanie czynników szkodliwych” (kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej). Nadzorowany przez dr. hab. inż. Stanisława Rybickiego, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki projekt „Opracowanie systemu minimalizacji ryzyka eksploatacyjnego krytycznej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej z wykorzystaniem wykrywania anomalii za pomocą algorytmów uczenia maszynowego oraz wnioskowania statystycznego”, zostanie wykonany w ramach „Doktoratu wdrożeniowego” wspólnie z warszawskim Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.
 
Dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK z WIiTCh pokieruje przedsięwzięciem pn. „Opracowanie wyrobu poprawiającego nawilżenie śluzówki nosa na bazie surowców naturalnych. Ocena wpływu procesu dekontaminacji radiacyjnej na stabilność substancji aktywnych zawartych w produktach donosowych”, realizowanym z JagoPro Sp. z o.o. „Zastosowanie algorytmów uczących się do analizy sieci elektroenergetycznej zakładu produkcyjnego pod kątem użytych aparatów oraz jakości energii elektrycznej celem eliminacji uszkodzeń urządzeń dużej mocy oraz degradacji izolacji silników elektrycznych” to temat wniosku zaplanowanego do opracowania z Velvet CARE Sp. z o.o. (projektem kieruje dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej). Chemar Rurociągi Sp. z o.o. we współpracy z PK (kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Marcin Trojan, prof. PK z WIŚiE) umożliwia działania związane z tematem „Optymalizacja konstrukcji i działania zawieszenia stałosiłowego pracującego w układzie regulacyjnym stosowanym w energetyce”. „Zaawansowane kompozyty epoksydowe do zastosowania na rdzenie czujników światłowodowych do monitorowania bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych i obiektów geotechnicznych” (kierownik: dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki) to projekt, który będzie prowadzony we współpracy z SHM System Sp. z o.o. Sp. K.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners