Faith No More - Easy

Doktorat honoris causa dla prof. Alberto Molinariego

Dziś Senat Politechniki Krakowskiej na uroczystym posiedzeniu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego nada prof. Alberto Molinariemu z Uniwersytetu w Trydencie tytuł Doktora Honoris Causa PK.

Prof. Alberto Molinari jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej aktywnych na świecie naukowców w dziedzinie metalurgii proszków. Jako najwyższej klasy specjalista z zakresu spiekania stopowych proszków metalicznych nie tylko przyczynił się do rozwoju nauki o materiałach, ale także wniósł ogromny wkład w opracowanie metodologii optymalizacji wielu procesów technologicznych w przemyśle metalurgii proszków.

Prof. Molinari ukończył studia z zakresu inżynierii chemicznej na Uniwersytecie w Padwie w 1981 r. Stopień doktora w dyscyplinie metalurgia uzyskał w 1987 r. na Politechnice w Turynie. Od roku 1987 do dziś jest zawodowo związany z Uniwersytetem w Trydencie (University of Trento). 35-letnia aktywność badawcza profesora zaowocowała ponad 500 publikacjami we włoskich i międzynarodowych czasopismach naukowych, a także w międzynarodowych materiałach konferencyjnych. Według Web of Science prace profesora były cytowane ponad 3 tysiące razy! Prof. Molinari jest członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji naukowych na świecie: American Powder Metallurgy Institute, European Powder Metallurgy Association (EPMA), International Liaison Committee, Europejskich i Światowych Kongresów Metalurgii Proszków. Od kilkudziesięciu lat prof. Alberto Molinari współpracuje z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, wniósł ogromny wkład w rozwój dyscypliny inżynieria materiałowa oraz promowanie kadr naukowych na Politechnice Krakowskiej.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PK, które rozpocznie się w poniedziałek 28 października 2019 r. o godz. 11 w Collegium Maius UJ, laudację wygłosi rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior.