Dionne Bronfield - Foolin

Doktorantki PK zaprezentowały wynalazki w Genewie i dostały srebrny medal

Podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie nie zabrakło przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Wynalazki zaprezentowała tam laureatka XIII Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca” – mgr inż. Dagmara Słota.

W wyjeździe do Genewy towarzyszyła jej mgr inż. Magdalena Bańkosz. Doktorantki za zaprezentowanie wynalazku dotyczącego biomateriału na implanty kości otrzymały srebrny medal.

Opracowane przez mgr inż. Dagmarę Słotę i zespół z PK wynalazki związane są z chirurgią i medycyną regeneracyjną tkanki kostnej. Rozwiązania te zostały docenione w Ogólnopolskim Konkursie „Student-Wynalazca”, w którym wybrano 5 laureatów. Zwycięzcy konkursu swoje osiągnięcia prezentowali podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Za zaprezentowanie wynalazku "Bioactive composite materials for bone tissue engineering" doktorantki otrzymały srebrny medal w kategorii M: „Medicine - Surgery - Orthopaedics - Material for disabled”. Nagrodzone medalem rozwiązanie dotyczy  opracowania biomateriału na implanty kości w ramach projektu TEAM-NET „Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego" (POIR.04.04.00–00–16D7/18).

Wyjazd doktorantek na wystawę stanowił dla nich także okazję do wielu biznesowych rozmów. Swój wynalazek mogły przedstawić m.in. Patrycji Czubkowskiej, zastępcy prezesa Urzędu Patentowego RP oraz Zbigniewowi Czechowi, ambasadorowi i stałemu przedstawicielowi RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Z wynalazkiem zapoznał się także Habip Asan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Wyjazd do Genewy poprzedziło zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie „Student-Wynalazca”, który adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów szkół wyższych, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego albo przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Zgłoszone rozwiązania obejmują wszystkie obszary techniki, w tym dotyczące maszyn i urządzeń, inżynierii materiałowej, chemicznej i medycznej oraz inżynierii rolniczej i ochrony środowiska.

W konkursie tym mgr inż. Dagmara Słota została nagrodzona za dwa osiągnięcia naukowe: „Sposób otrzymywania kompozytu o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapatyt i kompozyt o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapaty” oraz „Sposób otrzymywania dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej i dwuwarstwowa bioaktywna powłoka kompozytowa” i to właśnie te rozwiązania prezentowała podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

Pierwsze rozwiązanie związane jest z opracowaniem sposobu otrzymywania biozgodnych materiałów kompozytowych polimerowo-ceramicznych, zawierających fosforany wapnia oraz polimery pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które mają potencjał aplikacyjny w implantologii np. w chirurgii i medycynie regeneracyjnej tkanki kostnej.

Drugi wynalazek dotyczy opracowania technologii otrzymywania dwuwarstwowej, bioaktywnej powłoki kompozytowej, zawierającej fosforany wapnia oraz polimery pochodzenia naturalnego i syntetycznego, wykazującej właściwości nośnika substancji aktywnych – białkowych czynników wzrostu. Ta metoda również może znaleźć zastosowanie w implantologii, bowiem bioaktywna powłoka może zostać wykorzystana do pokrywania implantów polimerowych i metalicznych, np. endoprotezy. Więcej informacji o wynalazkach znajduje się w artykule: Dagmara Słota z nagrodą „Student-Wynalazca”. Doktorantka zaprezentuje swoje osiągnięcia naukowe w Genewie.

Docenione w konkursie „Student-Wynalazca” rozwiązania z Politechniki Krakowskiej zostały opracowane w ramach projektu realizowanego z programu TEAM-NET, finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka instytucji naukowych, które stworzyły konsorcjum. Kierownikiem zespołu z Politechniki Krakowskiej jest prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, zaś technologie, za które nagrodzono mgr inż. Dagmarę Słotę, opracowały także: dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala, dr inż. Anna Drabczyk, dr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk, mgr inż. Magdalena Bańkosz, mgr inż. Wioletta Florkiewicz.