Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Foo Fighters - The Pretender
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

07.07
2021
Doktorantka z PK laureatką pierwszej edycji stypendium „Kobieta z Pasją”

Doktorantka z PK laureatką pierwszej edycji stypendium „Kobieta z Pasją”

 
Doktorantka z PK laureatką pierwszej edycji stypendium „Kobieta z Pasją”
Mgr inż. Karolina Mazur, doktorantka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, została laureatką programu stypendialnego pn. „Kobieta z Pasją”, realizowanego przez Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International. Nagroda została przyznana w uznaniu dotychczasowych osiągnięć naukowych.

W ostatnim czasie Karolina Mazur została też uhonorowana ministerialnym stypendium dla wybitnych młodych naukowców oraz w programie stypendialnym Politechniki Krakowskiej, realizowanym z Własnego Funduszu Stypendialnego. 
 
Projekty nad którymi pracuje ambitna doktorantka dotyczą m.in. modyfikacji tworzyw sztucznych, przede wszystkim na biopochodne i biodegradowalne polimery. – W mojej pracy zajmuję się produkcją funkcjonalnych biopochodnych kompozytów polimerowych o zwiększonych właściwościach wytrzymałościowych oraz o małym negatywnym wpływie na środowisko naturalne, a także oceną wpływu struktury kompozytów polimerowych na właściwości mechaniczne, zmęczeniowe czy termiczne. Podjęłam próbę stworzenia procesu recyklingu tworzyw sztucznych oraz ich powtórnego przetworzenia bez znacznych spadków właściwości produktów – mówi mgr inż. Karolina Mazur (na zdjęciu / fot. archiwum prywatne).
 
To właśnie ostatni z wymienionych projektów, będący odpowiedzią na problem gromadzenia się odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku naturalnym, był podstawą do przyznania stypendium w wysokości 5 tys. zł w pierwszej edycji programu „Kobieta z Pasją”, dedykowanemu młodym, przedsiębiorczym paniom w wieku od 20 do 35 lat. Komisja Stypendialna zwróciła uwagę na dotychczasowe dokonania laureatki (liczne nagrody i wyróżnienia, udział w krajowych i zagranicznych konferencjach oraz sympozjach naukowych) i chęć rozwijania kwalifikacji zawodowych – zdobyte stypendium chce przeznaczyć na kurs językowy i kurs obsługi wtryskarki. 
 
W ub. tygodniu Karolina Mazur – wraz 216 młodymi naukowcami z całej Polski – otrzymała od ministra edukacji i nauki stypendium dla wybitnych młodych naukowców, prowadzących innowacyjne badania na wysokim poziomie i mających na koncie imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Dodatkowo, za publikacje: „Green high density polyethylene (HDPE) reinforced with basalt fiber and agricultural fillers for technical applications” oraz „Mechanical behavior and morphological study of polytetrafluoroethylene (PTFE) composites under static and cyclic loading condition” doktorantka została nagrodzona wsparciem w ramach programu stypendialnego Politechniki Krakowskiej. 
 
Zapytana o źródło swoich sukcesów naukowych, Karolina Mazur odpowiada: – Może to banalne, ale są trzy sposoby na osiągnięcie celów: marzenia, ciężka praca i… ciężka praca. Jeśli połączymy te aspekty, jesteśmy naprawdę w stanie sięgać wysoko. Tytuł jej przewodu doktorskiego (promotor: dr hab. inż. Stanisław Kuciel, prof. PK) to „Biodegradowalne i antybakteryjne kompozyty polimerowe o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej do zastosowań na elementy sprzętu medycznego”. Doktorantka jest obecnie zaangażowana w dwa projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pierwszy, realizowany przez PK i firmę AM Consulting, dotyczy opracowania kompletów jednorazowych, posiadających właściwości biobójcze sztućców i naczyń, wytwarzanych na bazie degradowalnych/kompostowalnych kompozytów nanocelulozy i polimeru. Karolina Mazur pełni w projekcie rolę specjalisty w dziedzinie inżynierii materiałowej. 
 
Drugie przedsięwzięcie związane jest z firmą Walstead Kraków, gdzie doktorantka z Politechniki Krakowskiej została zatrudniona jako główny specjalista w dziedzinie inżynierii materiałowej. Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnego prośrodowiskowego standu reklamowego o właściwościach antybakteryjnych. 
 
Karolina Mazur jest absolwentką studiów I stopnia na kierunku inżynieria biomedyczna (praca inżynierska: „Ocena zmian właściwości wytrzymałościowych biokompozytów PLA i PHA w warunkach silnego schłodzenia”, promotor: dr hab. inż. Stanisław Kuciel, prof. PK). Studia II stopnia ukończyła na inżynierii materiałowej (praca magisterska: „Influence of particles shape and size on the oxidation behavior of 316L stainless steel”, promotor: dr hab. inż. Marek Hebda, prof. PK). Doktorantka odbyła staże zagraniczne w ramach prestiżowych programów – Fulbrighta i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. realizowała stypendium DAAD w Klinice Uniwersyteckiej w Erlangen (Niemcy), gdzie prowadziła badania dotyczące kompatybilności komórek ludzkich z kompozytami polimerowymi i dodatkiem nanocząstek antybakteryjnych. W 2020 r. przez pół roku przebywała na stażu na Uniwersytecie Kalifornijskim. W Stanach Zjednoczonych zajmowała się wpływem antybakteryjnych cząstek na właściwości kompozytów polimerowych i badała właściwości hybrydowych kompozytów polimerowych na osnowie PLA i PHBV wzmacnianych naturalnymi cząstkami.
 
Największą pasją Karoliny Mazur są podróże. – Dzięki nim mogę poznawać kulturę innych krajów oraz sposób myślenia ich mieszkańców. Podróże pomagają mi również w mojej pracy naukowej. To z nich często czerpię inspiracje do nowych działań – mówi doktorantka. W wolnych chwilach Karolina gra na pianinie, a jej ulubionym kompozytorem jest Luigi Boccherini. Nie stroni też od sportu – pływa i gra w tenisa. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners