02.06
2021
CyberSecurity Roadshow. Społeczność PK zaangażowana w sprawy cyberbezpieczeństwa
31 maja br. odbyła się konferencja pn. „CyberSecurity Roadshow 2021-22”, która zapoczątkowała cykl edukacyjny przeznaczony dla studentów i ekspertów z całego świata, a dotyczący funkcjonowania ekosystemu cyberbezpieczeństwa.
Poniedziałkowe wydarzenie było organizowane przez Fundację The Bridge, a także Regionalne Cyber Laby – centra gromadzące studentów, liderów opinii i naukowców zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa. Koordynatorem i mentorem projektu Cyber Lab w Małopolsce jest dr inż. Anna Romańska-Zapała z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej.
Zapoczątkowana w Polsce inicjatywa Cyber Labów ma stanowić wsparcie w projektowaniu i kształtowaniu interdyscyplinarnej edukacji o cyberbezpieczeństwie i wyzwaniach związanych z transformacją cyfrową. Ta innowacyjna struktura stworzyła potencjał dla komunikacji i wymiany doświadczeń między ekspertami i studentami. Uczestniczą w niej żacy z uczelni technicznych, biznesowych, prawniczych, medycznych i mundurowych. Działania Cyber Lab w województwie małopolskim koordynuje dr inż. Anna Romańska-Zapała z Katedry Automatyki i Informatyki Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej.
W ub. roku studenci opracowali raport pt. „Nowe otwarcie w edukacji o cyberbezpieczeństwie”, promujący perspektywę interdyscyplinarnego podejścia do edukacji o ekosystemie cyberbezpieczeństwa. Jego autorzy skupili się na kilku obszarach (domenach): IT, prawo, biznes, medycyna i wojskowość. Przygotowali indywidualne analizy, które następnie poddano grupowym konsultacjom. W efekcie powstał zbiorczy dokument, prezentujący opinie dotyczące danej domeny. W prace nad rozdziałem o IT zaangażowali się studenci Politechniki Krakowskiej: Mariusz Górny i Piotr Dudek. Studencki raport został w listopadzie 2020 r. przekazany ambasadorowi Jürgowi Lauberowi, przewodniczącemu Grupy Roboczej ONZ ds. Cyberbezpieczeństwa, który zaprezentował dokument i strukturę Regionalnych Cyber Labów działających w Polsce na forum ONZ.
31 maja podczas konferencji „CyberSecurity Roadshow”, światowej sławy eksperci dyskutowali z międzynarodową społecznością studencką o kluczowych możliwościach i wyzwaniach technologicznych wpływających na społeczeństwo i gospodarkę. Konferencja współorganizowana z inicjatywy Regionalnych Cyber Labów współtworzących Global Cyber Lab, zapoczątkowała – przewidziany na rok – edukacyjny cykl.
« powrót