03.09
2020
Brawurowa muzyczna historia Komedy w krakowskich parkach!
Minęło już 50 lat od śmierci naszego bohatera, a my cały czas zastanawiamy się, kim tak naprawdę był Krzysztof Komeda – tymi słowami Wojtek Mazolewski otwiera audiobook z fascynującą biografią jazzowego geniusza. To zaproszenie do muzycznej podróży, w której naszym przewodnikiem będzie Marcin Dorociński.
„Audioserial w parku” to akcja kulturalna, w ramach której między 4 września a 4 października mieszkańcy Krakowa i bywalcy krakowskich parków będą mogli bezpłatnie posłuchać biografii Krzysztofa Komedy – kompozytora i pianisty, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Początki jego światowej kariery muzycznej zaczynają się właśnie w Krakowie, w którym po raz pierwszy wziął udział w jam session, a także zakładał swoje pierwsze jazzowe zespoły i prezentował swoją twórczość, występując w Piwnicy pod Baranami.
Komeda/Mazolewski to fabularyzowana opowieść autorstwa Krzysztofa Komandera o burzliwym życiu muzyka, w znakomitej interpretacji Marcina Dorocińskiego przeplatanej nowymi aranżacjami klasycznych utworów Komedy autorstwa Wojtka Mazolewskiego. To także spotkanie dwóch osobowości – tragicznie zmarłego autora muzyki do „Dziecka Rosemary” i „Dwóch ludzi z szafą” Romana Polańskiego oraz założyciela, a także lidera formacji Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet.
Komeda/Mazolewski to również archiwalne wypowiedzi Tomasza Stańki, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Kazimierza Kutza i wielu innych znakomitych postaci z otoczenia głównego bohatera „Audioserialu w parku”. Rozmowy wykorzystane w audiobooku przeprowadziła Magdalena Grzebałkowska – pisarka i reporterka, autorka biografii „Komeda. Osobiste życie jazzu” – poruszającego portretu muzycznego geniusza, ale i pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.
Jak usłyszeć historię o Komedzie i nowe interpretacje jego utworów w wykonaniu zespołu Mazolewskiego?
Podróż możecie rozpocząć w jednym z pięciu krakowskich parków, a potrzebny Wam będzie do tego jedynie smartfon z dostępem do Internetu i skanerem kodów QR.
Na informacyjnych tabliczkach w pięciu krakowskich parkach i alejach – parku Dębnickim, parku Lotników Polskich, parku Kościuszki, Młynówce Królewskiej i przy Bagrach – znajdziecie plakaty akcji. Wystarczy pobrać aplikację Audioteka, zeskanować znajdujący się na plakatach kod QR i przejść wprost do audiobooka. Przed Wami kilka godzin brawurowej, przepełnionej muzyką historii – w całości za darmo.
– Odpryski jego twórczości znajduję we wszystkim, co mnie otacza – mówi Wojtek Mazolewski. Warto sięgnąć po „Audioserial w parku” i przekonać się o słuszności tych słów!
„Audioserial w parku” to wspólne przedsięwzięcie KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, oraz serwisu Audioteka. Akcji patronuje kampania informacyjno-społeczna „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”.
---
« powrót