24.10
2023
Biblioteka PK włącza się w Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu
W tym roku Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu obchodzony jest od 23 do 29 października pod hasłem „Społeczność nad komercjalizacją”. W tych dniach Biblioteka PK na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych będzie publikować zagadnienia dotyczące Otwartego Dostępu.
„Społeczność ponad komercjalizacją” to hasło przewodnie tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu. Temat ma stanowić zachętę do zastanowienia się nad tym, które podejścia do otwartej nauki traktują priorytetowo dobro społeczeństwa i społeczności akademickiej, a które nie. Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia, zalecenia UNESCO dotyczące otwartej nauki i potrzeby priorytetowego traktowania społeczności nad komercjalizacją zostały przyjęte przez 193 państwa członkowskie. Pojawiają się nich wezwania do zapobiegania „niesprawiedliwemu czerpaniu zysków z działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych” oraz wspierania „niekomercyjnych modeli publikacji i wspólnego publikowania bez opłat za przetwarzanie artykułów”. Tegoroczna edycja ma zatem służyć podniesieniu świadomości na temat znaczenia kontroli społeczności nad systemami dzielenia się wiedzą.
W Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu aktywnie włącza się m.in. Biblioteka Politechniki Krakowskiej. W tym czasie zarówno na jej stronie internetowej, jak w mediach społecznościowych prezentowane będą zagadnienia dotyczące Otwartego Dostępu. Z kolei od 24 do 27 października br. Oddział Informacji Naukowej będzie udzielał pracownikom naukowym PK konsultacji z zakresu zagadnień związanych z otwartym dostępem i otwartą nauką, polityki otwartości Politechniki Krakowskiej, otwartego publikowania, deponowania publikacji w Repozytorium PK oraz deponowania otwartych danych badawczych w RODBUKu.
Warto podkreślić, że Politechnika Krakowska od lat wdraża rozwiązania wspierające otwartą naukę. Można wśród nich wymienić np. wprowadzenie Polityki Otwartego Dostępu, utworzenie Repozytorium publikacji (zielona droga publikowania) i Repozytorium Danych Badawczych (nowe okno), a także umożliwienie pracownikom naukowym korzystanie z programów otwartego publikowania finansowanych w ramach licencji krajowych.
« powrót