Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

MAKOWIECKI BAND - Miasto Kobiet
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.07
2020
Bądź zero waste w Nowej Hucie

Bądź zero waste w Nowej Hucie

 
Bądź zero waste w Nowej Hucie
Zwykle wystarczy 10 minut, by znaleźć miejsca, w których można zrobić podstawowe zakupy czy oddać do naprawy buty lub laptopa. Mieszkańcy Nowej Huty mogą skorzystać z mapy promującej takie punkty w okolicy placu Centralnego. Projekt stworzyła mieszkanka Krakowa, wspiera go Zarząd Transportu Publicznego.

 

W Nowej Hucie znajdują się mapy, na których mieszkańcy mogą odnaleźć punkty handlowe i usługi wpisujące się w bezodpadowy styl życia (tzw. zero waste), do których dotarcie nie zabierze im więcej niż 10 minut.
 
– Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia – mówi Joanna Kądziołka, autorka projektu #blisko i członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
 
Główną ideą #blisko jest ograniczenie wytwarzania odpadów, takich jak plastikowe siatki, opakowania na jedzenie, kubki na kawę, które po kilku minutach od zakupienia lądują w koszu. To także próba podjęcia globalnego wyzwania – walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie emisji CO2, czy dbanie o ograniczone zasoby.
 
Projekt jest prowadzony pilotażowo przez Zarząd Transportu Publicznego – na tablicach, którymi się opiekuje, pojawiły się mapy z naniesionymi punktami: sklepami z warzywami, wszelkiego rodzaju wypożyczalniami, punktami naprawczymi, sklepami second hand itp. Tablice znajdują się na alei Róż, przy placu Centralnym oraz przy al. Jana Pawła II.
 
#blisko to laureat trzeciej nagrody w Climathonie, który odbył się w 2019 r. jednocześnie w 156 miastach w ponad 50 krajach. Tematem krakowskiej edycji była mobilność i zeroemisyjność.
 
---
 
źródło: Krakow.pl
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners