Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

16.03
2021
Badania naukowców z PK rzucają nowe światło na jedną z podręcznikowych teorii chemii organicznej

Badania naukowców z PK rzucają nowe światło na jedną z podręcznikowych teorii chemii organicznej

 
Badania naukowców z PK rzucają nowe światło na jedną z podręcznikowych teorii chemii organicznej
Czy odkrycie dokonane na Politechnice Krakowskiej doprowadzi do zrewidowania jednej z podstawowych teorii chemii organicznej? Jest to możliwe.

Nowe światło na chemiczne procesy eliminacji rzucają badania prowadzone przez zespoły naukowe z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Ich dokonanie zostało opisane na łamach czasopisma „Molecules”.
 
Odkrycie chemików z PK dotyczy fundamentalnych praw rządzących chemią organiczną. Jednym z najbardziej typowych przykładów reakcji organicznych, o których można usłyszeć już w szkole średniej, są procesy eliminacji. Modelem na którym rozpatruje się te procesy jest eliminacja chlorowodoru (HCl). Podręczniki szkolne i akademickie – bazując na dziesiątkach lat prac eksperymentalnych – podają zgodnie, że eliminacja chlorowodoru z cząsteczek organicznych dokonuje się poprzez dwuetapowy mechanizm. Zachodzi on z udziałem wolnych rodników w fazie gazowej albo z udziałem jonowych produktów pośrednich w roztworze. 
 
W wyniku współpracy naukowej dwóch zespołów, którymi kierują dr hab. inż. Radomir Jasiński, prof. PK (kierownik Zakładu Chemii Organicznej, prodziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej) oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Wzorek, kierownik Katedry Technologii Chemicznej i Analityki Środowiskowej, prodziekan WIiTCh, odnaleziono i udokumentowano unikatowy przypadek jednoetapowej eliminacji chlorowodoru, bez udziału jakichkolwiek produktów pośrednich. 
 
– Nasze odkrycie jest niezwykłe i może dać podstawy do zrewidowania ogólnie przyjętych w podręcznikach akademickich teorii reakcji eliminacji – mówi prof. Radomir Jasiński. – Dodatkowo zaskakujący jest fakt, że udokumentowana eliminacja zachodzi z cząsteczki zawierającej ugrupowanie trichlorometylowe (CCl3), które powszechnie znane jest jako stabilizator cząsteczek organicznych, chroniący je przed dekompozycją. Co więcej, proces ten bez problemu realizuje się w łagodnych warunkach i bez konieczności stosowania katalizatorów – wyjaśnia badacz z Politechniki Krakowskiej. 
 
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej kontynuują swoje multidyscyplinarne prace, a ich dotychczasowe wyniki przedstawili w czasopiśmie „Molecules”, które prezentuje badania z dziedziny chemii organicznej oraz chemii produktów naturalnych. – Teraz skupiamy się na ustaleniu, jaki poziom uogólnienia można przyjąć dla dokonanego odkrycia i czy udokumentowany mechanizm to przypadek incydentalny, czy też daje się przypisać do jakiejś szerszej grupy związków organicznych? – dodaje prof. Radomir Jasiński. Uczony podkreśla, że osiągnięcie nie byłoby możliwe bez zróżnicowanego warsztatu aparaturowego, a także szerokiego spektrum spojrzeń i poglądów naukowych osób zaangażowanych w projekt. 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners