Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

SKUNK ANANSIE - Infidelity (Only You)
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

04.09
2017
Badaj kosmos swoim telefonem

Badaj kosmos swoim telefonem

 
Badaj kosmos swoim telefonem
W ubiegłym tygodniu w Krakowie zostało zaprezentowane nietypowe narzędzie badawcze – aplikacja o nazwie CREDO Detector, która pomoże w odnalezieniu dowodu na istnienie ciemnej materii. W badaniach może brać udział każdy. Wystarczy tylko pobrać aplikację na swojego smartfona.

Aplikacja jest wynikiem projektu CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), współtworzonego przez naukowców z krakowskich ośrodków: Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i ACK Cyfronet. Dzięki aplikacji, której autorem jest dr inż. Piotr Poznański (pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej i IFJ), w poszukiwaniu cząstek ciemnej materii nie trzeba będzie inwestować w nowy sprzęt. Z pojedynczych smartfonów  zostanie stworzona największa na świecie sieć badawcza do wykrywania promieniowania kosmicznego, a być może też skutecznego przewidywania trzęsień ziemi.

Jak mówią twórcy CREDO Detector, po uruchomieniu aplikacji oraz włączeniu modułu GPS, smartfon zamieni się w detektor i wyśle naukowcom informacje gdzie i kiedy została zarejestrowana cząstka promieniowania kosmicznego. Te dane będą analizowane w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, które na bieżąco będzie informować o postępach w poszukiwaniu śladów ciemnej materii. Tego zagadkowego składnika wszechświata nie widać, a ma decydujący wpływ na ewolucję kosmosu.

Więcej informacji o projekcie CREDO na: http://credo.science

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners