18.10
2024
Badacze z Politechniki Krakowskiej uhonorowani w konkursie „Kraków bez barier”
Kraków stara się być miastem, w którym wszyscy bez wyjątku czują się dobrze. Od 2007 r. realizowany jest konkurs pn. „Kraków bez barier”, promujący osoby, instytucje i firmy podejmujące różnego typu działania ułatwiające funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. W gronie laureatów tegorocznej edycji, których poznaliśmy 16 października podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej, znaleźli się pracownicy Politechniki Krakowskiej. W wydarzeniu uczestniczył rektor PK prof. Andrzej Szarata i prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer.
Nagrody w konkursie „Kraków bez barier” przyznawane są w kilku kategoriach. Jury docenia nie tylko zastosowanie nowoczesnych – zwiększających dostępność budynków i przestrzeni publicznych – rozwiązań w architekturze i budownictwie, ale też inne innowacyjne działania, dzięki którym życie osób z niepełnosprawnościami staje się bardziej komfortowe. W kategorii „innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze” 17. edycji konkursu „Kraków bez barier” za rok 2023 nagrodą główną został uhonorowany projekt „Bioaktywny, kompozytowy granulat o potencjale do biodruku 3D”. Kierownikiem przedsięwzięcia jest mgr inż. Dagmara Słota – absolwentka biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, a obecnie uczestniczka Szkoły Doktorskiej PK, a także pracownica Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Statuetkę dla rozwiązania z Politechniki Krakowskiej odebrali z rąk zastępczyni prezydenta Miasta Krakowa Marii Klaman i w obecności Bogdana Dąsala, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami, rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, dziekan WIMiF dr hab. inż. Janusz Mikuła, prof. PK i mgr inż. Dagmara Słota. Ponadto, nagrodę za zgłoszenie rozwiązania do konkursu otrzymał mgr inż. Jan Ortyl, kierujący Centrum Dostępności PK.
Celem projektu
„Bioaktywny, kompozytowy granulat o potencjale do biodruku 3D” jest opracowanie materiału, z którego możliwe będzie drukowanie implantów kości dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Jak przyznaje Dagmara Słota, w praktyce medycznej znane są już próby wszczepiania personalizowanych implantów z druku 3D, jednak zasadniczą różnicą między materiałami, z których obecnie przeprowadza się drukowanie, a założonym efektem prac zespołu badawczego pod jej kierunkiem, będzie skład materiału. –
Nasz implant będzie bazował na polimerach, które będą odpowiednio modyfikowane, aby zwiększyć bioaktywność, a więc proces stymulowania komórek kościotwórczych do namnażania. Ponadto, materiał będzie biomimetyczny, czyli składem będzie mocno odzwierciedlał naturalną tkankę kostną. Będzie również stabilny – z upływem czasu, który minie od przeszczepu, nie ulegnie degradacji, a pacjent nie będzie narażony na kolejną operację związaną z koniecznością wymiany implantu. Co więcej, nasz materiał będzie porowaty. Do systemu porów będą w stanie wrastać naczynia włosowate, tętniczki, komórki kostne. To wszystko zagwarantuje lepsze umocowanie implantu i zminimalizuje ryzyko dyslokacji i przemieszczenia – tłumaczy badaczka z Politechniki Krakowskiej. Użycie tak pomyślanej technologii druku 3D do drukowania ubytków kości jest zatem realną szansą na ratowanie zdrowia i życia pacjentów po wypadkach lub tych zmagających się z chorobami prowadzącymi do deformacji czaszki.
Na realizację projektu mgr inż. Dagmara Słota otrzymała w ramach XIV edycji Programu LIDER wsparcie w wysokości 1 706 450 zł. Interdyscyplinarny zespół, którym zarządza, tworzą młodzi naukowcy z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Gdańskiej: mgr inż. Karina Niziołek, mgr inż. Julia Sadlik, mgr inż. Kamila Lis, mgr inż. Edyta Kosińska, mgr inż. Mateusz Dyląg – doktoranci Szkoły Doktorskiej Politechniki Krakowskiej, mgr Mateusz Urbaniak – doktorant Szkoły Doktorskiej BioMedChem Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutów Polskiej Akademii Nauk w Łodzi, dr inż. Marcin Wekwejt z Politechniki Gdańskiej. Badaczy wspiera również prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK (promotorka przewodu doktorskiego D. Słoty).
« powrót