Tilt - Mowie Ci Ze

Badacze z PK pracują nad lekami na łuszczycę

Zespół chemików z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK opracowuje biohybrydowe materiały hydrożelowe, inkorporowane systemem nanośnik-lek. Rozwiązanie ma chronić przed urazami mechanicznymi skóry i wydłużać działanie podawanych miejscowo leków.

Szacuje się, że na świecie łuszczyca dotyka ok. 2-5% ludzi, czyli ok. 140-210 milionów pacjentów. To poważne schorzenie objawia się uciążliwymi zmianami skórnymi o różnym nasileniu i rozległości.

Na Politechnice Krakowskiej prowadzone są badania nad stworzeniem biohybrydowego materiału hydrożelowego, który wykorzystując system nanonośnik-lek może stanowić nowatorskie podejście do leczenia łuszczycy. Pracuje nad tym zespół pod kierunkiem dr inż. Katarzyny Bialik-Wąs z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Projekt otrzymał 1,2 mln zł z programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Finał prac planowany jest na grudzień 2021.