Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - Z Naszej odkurzonej Black Sabbath ( 1970 )
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

19.02
2020
Badacze PK zaprezentują efekty swojej pracy. Mają się czy pochwalić!

Badacze PK zaprezentują efekty swojej pracy. Mają się czy pochwalić!

 
Badacze PK zaprezentują efekty swojej pracy. Mają się czy pochwalić!
Już jutro w Audytorium Maximum będziemy mieli okazje podziwiać współczesnych następców wielkich innowatorów pokroju Grahama Bell'a czy Guglielmo Marconiego. Rusza Demo Day innowacje czyli impreza poświęcona wynalazkom, które w każdej chwili mogą zostać wdrożone na rynek.

Efekty swoich prac zaprezentuje 38 zespołów z 5 uczelni: Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Przygotowanie technologii do wdrożenia było możliwe dzięki programowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności 2.0”. Dofinansowanie MNiSW ma służyć wsparciu procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji.
 
Demo Day InnowacjiPrzekrój wynalazków podczas Demo Day będzie bardzo szeroki: od wykorzystania narzędzi cyfrowych w działalności muzealnej przez nowe materiały, żywność i rolnictwo, ochronę środowiska naturalnego, aż po nowe terapie i leki. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaprezentują 8 rozwiązań. Dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski z Wydziału Mechanicznego przedstawią urządzenie do osuszania i kremowania miodu oraz wielofunkcyjne urządzenie do obróbki produktów pszczelich dedykowane gospodarstwom pasiecznym i przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją i przetwórstwem miodu pszczelego. Zespół badawczy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej (dr inż. Małgorzata Miastkowska, dr inż. Elżbieta Sikora, dr inż. Elwira Lasoń) zaproponuje nowoczesną formę preparatu na oparzenia z bioaktywnym olejem z lawendy, który pozwoli zmaksymalizować efekt terapeutyczny dzięki głębszej penetracji naskórka przez składnik aktywny. Rozwiązanie z dziedziny inżynierii chemicznej i inżynierii materiałowej – elementy stolarki antywłamaniowej z użyciem polimerowych materiałów hybrydowych – to z kolei projekt zespołu w składzie: dr inż. Tomasz Majka, dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs, mgr inż. Piotr Stachak, inż. Karolina Nowak, inż. Teresa Czytajło. 
 
Uczestnicy Demo Day w Auditorium Maximum poznają też innowacyjne środki hemostatyczne na bazie chitozanu o zwiększonej aktywności biologicznej. Hemostatyki mogą być stosowane do tamowania krwawienia o różnym stopniu nasilenia i pochodzenia. Projekt opracowali badacze z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK: dr inż. Marek Piątkowski, mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska, mgr inż. Łukasz Janus, inż. Aleksandra Sierakowska. Udoskonalony klej konstrukcyjny do zakotwień w podłożach betonowych i murowych to propozycja badaczy z WIiTCh: prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Pielichowskiego i dr. inż. Tomasza Majki, a także dr. inż. Aleksandra Byrdego z Wydziału Inżynierii Lądowej. Podstawową korzyścią z zastosowania opracowanego kleju jest możliwość realizacji prac budowlanych w sezonie zimowym. Klej wykazuje przydatność w niskich temperaturach (do -15 stopni Celsjusza) i Demo Day Innowacjizapewnia bardzo wysokie parametry przyczepności do większości materiałów budowlanych.
 
Projekt dotyczący technologii otrzymywania w obecności ultradźwięków wybranych leków dostępnych na rynku, jak i nowych substancji o potencjalnych właściwościach bioaktywnych (sonochemiczna metoda syntezy API oraz związków bioaktywnych) zaproponują chemicy z PK: dr hab. inż. Przemysław Jodłowski, prof. PK, dr inż. Jolanta Jaśkowska, mgr inż. Przemysław Zaręba, mgr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Damian Kułaga, inż. Michał Rębiś. Prof. dr hab. inż. Piotr Cyklis i dr inż. Przemysław Młynarczyk (Wydział Mechaniczny) zaprezentują tłumik wibracji i pulsacji ciśnienia występujących w instalacjach sprężarek wyporowych, natomiast inny zespół naukowy z WM (dr hab. inż. Grzegorz Tora, prof. PK, dr inż. Artur Gawlik, dr hab. inż. Damian Brewczyński, mgr inż. Wiktor Harmatys, inż. Rafał Schmitd) efekt swojej pracy jakim jest prototyp manipulatora o zmiennym przełożeniu wykonującego mikroruchy 2D.
 
Pełne opisy wszystkich projektów dostępne są tutaj
 
Program Demo Day Innowacji w Krakowie przewiduje krótkie prezentacje technologii i możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ich twórcami. Gościem specjalnym wydarzenia będzie polityk i ekonomista prof. dr hab. Jerzy Hausner. 
 
Rejestracji do udziału w Demo Day można było dokonać do 7 lutego br. za pomocą internetowego formularza
 
 
Fot. Jan Zych
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners