Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Various - Flipsyde / Happy Birthday
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

12.04
2021
Autor opracowanej na PK koncepcji nowych wagonów sypialnych z nagrodą od PESA Bydgoszcz i PKP Intercity

Autor opracowanej na PK koncepcji nowych wagonów sypialnych z nagrodą od PESA Bydgoszcz i PKP Intercity

 
Autor opracowanej na PK koncepcji nowych wagonów sypialnych z nagrodą od PESA Bydgoszcz i PKP Intercity
Stworzona na Politechnice Krakowskiej innowacyjna koncepcja wagonów sypialnych, uwzględniająca zwiększony komfort i bezpieczeństwo podróży na trasach długodystansowych, została doceniona w konkursie „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży”, zorganizowanym wspólnie przez firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. i PKP Intercity S.A.
 
Autorem nagrodzonego rozwiązania będącego także projektem inżynierskim jest Piotr Cebula, absolwent inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym PK. 
 
Głównym celem wspólnego przedsięwzięcia PESA Bydgoszcz i PKP Intercity, skierowanego do młodych projektantów, było wyłonienie najlepszych pomysłów ze szczególnym uwzględnieniem poziomu innowacyjności, kompleksowości opracowania oraz możliwości wdrożenia przy realizacji „Programu budowania potrzeb i doświadczeń użytkowników w pociągach Intercity”.
 
Konkursowa rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach. Pierwsza pn. „Podróż pociągiem dziś i jutro” dotyczyła zmian i nowych trendów kształtujących podróż, a także redefinicji obecnego standardu i nowych funkcjonalności na pokładzie pojazdów wysokiej prędkości lub pojazdów typu double deck. W drugiej kategorii „Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży”, uczestnicy musieli przedstawić nową formułę wybranej aktywności i innowacyjnej usługi usprawniającej podróż oraz kształtującej pozytywne doświadczenia pasażerów. Trzecia kategoria „Dostępność i bezpieczeństwo” zachęcała do odpowiedzi na pytania: jak organizować przestrzeń i usługi uniwersalne, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych (m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi), jak sprawnie, komfortowo i bezpiecznie transportować różne typy rowerów oraz jak w przyszłości zapewnić odpowiedni poziom ochrony antywirusowej? Kategoria czwarta „Komunikacja wizualna” obejmowała identyfikację graficzną nowych usług, zintegrowane systemy informacji pasażerskiej w pociągach dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, kolorystykę wnętrz i identyfikację poszczególnych stref w pojazdach szynowych. 
 
Laureaci zostali wybrani przez interdyscyplinarne jury w skład którego weszli przedstawicieli dwóch firm organizujących konkurs. PESA Bydgoszcz przyznała trzy równorzędne nagrody, a jednym ze zwycięzców (kategoria „Podróż pociągiem dziś i jutro”) został absolwent Politechniki Krakowskiej, inż. Piotr Cebula. Jury doceniło jego projekt pt. „Koncepcja wagonu sypialnego”. – Moim celem było opracowanie nowej koncepcji wagonów sypialnych, tak, by zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróży na trasach długodystansowych. Sam sporo podróżuję koleją, zauważam problemy obecnych rozwiązań stosowanych w Polsce i stąd chęć zaprojektowania lepszego i wygodniejszego wagonu, który mógłby znaleźć zastosowanie w przyszłości – tłumaczy autor projektu z Politechniki Krakowskiej. 
 
Projekt autorstwa Piotra Cebuli wyróżnia ułożenie miejsc sypialnych równolegle do osi wzdłużnej pojazdu. Taki układ pozwoli zapewnić większą przestrzeń pasażerom, a także lepszy niż obecnie system przechowywania bagażu. Inspiracji do swojej pracy Piotr Cebula szukał w popularnych w Japonii hotelach kapsułowych. Wszystko po to, aby zwiększyć wśród podróżnych poczucie prywatności. 
 
Zdobycie tytułu laureata w konkursie organizowanym przez PKP Intercity i PESA Bydgoszcz jest dla mnie niezwykle ważne. Cieszę się, że w ten sposób została doceniona moja praca inżynierska. Do wyboru tematu zachęciły mnie zajęcia z projektowania pojazdów szynowych prowadzone przez mgr. Macieja Górowskiego z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego – mówi Piotr Cebula.  
 
Inż. Piotr Cebula jest absolwentem inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Jak sam wspomina, szczególnie zadowolony jest ze zrealizowanego w trakcie studiów projektu koncepcyjnego „Niezbędnik Cukrzyka”, a także nagród zdobytych w konkursach „NOWA Butelka Napojowa” i „Projektuj z FAKRO – nowa linia klamek okiennych”. Oprócz designu i nowych technologii, pasją Piotra jest sport.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners