Blink-182 - What's My Age Again?

2024
Architektura na PK najlepszym kierunkiem w Polsce! Architektura krajobrazu i transport na podium Rankingu Perspektyw

Kierunek architektura na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej ponownie zwyciężył w Rankingu Kierunków Studiów „Perspektywy” 2024. W ogłoszonym właśnie zestawieniu najlepszych miejsc w Polsce do studiowania architektury, Politechnika Krakowska i jej Wydział Architektury okazały się najlepsze w gronie szesnastu ocenianych uczelni. Ale to nie jedyny sukces Wydziału Architektury w rankingu. Prowadzony także na tym wydziale kierunek – architektura krajobrazu – zajął znakomite 2. miejsce w swojej kategorii. To wzrost aż o trzy pozycje w porównaniu do ubiegłego roku. Na podium wśród kierunków uplasował się też politechniczny transport. W czołówkach zestawień najlepszych kierunków studiów w Polsce są też inne z oferty Politechniki Krakowskiej m.in. budownictwo, energetyka, informatyka czy inżynieria produkcji.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” właśnie opublikowała Ranking Szkół Wyższych oraz Ranking Kierunków Studiów. Wśród kierunków technicznych, w kategorii architektura Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej po raz drugi znalazł się na 1. miejscu – drugi rok z rzędu WA PK pokonało w tej kategorii inne uczelnie, m.in. Politechnikę Gdańska oraz Politechnikę Śląską. Olbrzymim sukcesem jest także awans w rankingu kierunku architektura krajobrazu, który w tym roku zajął 2. miejsce w swojej kategorii. Taki wynik Wydziału Architektury w Rankingu „Perspektyw” jest dobitnym potwierdzeniem wysokiego poziomu działalności naukowej – przypominamy, że w ostatniej ocenie dyscyplin nauki (prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Komisję Ewaluacji Nauki) uzyskał najwyższą możliwą kategorię A+.

Architektura i urbanistyka są jednymi z kluczowych dziedzin naukowych i edukacyjnych na Politechnice Krakowskiej, które są rozwijane od początku istnienia uczelni. Wydział Architektury oferuje prestiżowe kierunki studiów w dziedzinie architektury oraz architektury krajobrazu, posiadające uznane akredytacje zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Kierunek architektura otrzymał od Polskiej Komisji Akredytacyjnej Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu”. Jest jedynym w Polsce kierunkiem z prestiżową akredytacją Royal Institute of British Architects (RIBA), natomiast kierunek architektura krajobrazu posiada akredytację International Federation of Landscape Architects Europe (IFLA), również obowiązującą do 2027 roku. W 2023 roku Wydział Architektury został uhonorowany „Pucharem prof. Izydora Stella-Sawickiego, założyciela i pierwszego rektora Politechniki Krakowskiej” dla wyróżniającego się wydziału Politechniki. Nagrodę w czasie inauguracji roku akademickiego 2023/2024 odebrała dziekan prof. Magdalena Kozień-Woźniak.

W "Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2024" na wysokich miejscach uplasowały się też inne kierunki z PK, m.in.: transport (3.),  budownictwo (5.), informatyka oraz inżynieria produkcji (9.). Warto także odnotować, że awans architektury krajobrazu nie jest jedynym, z którego możemy się cieszyć w tym roku. Wyższe miejsca w rankingu, w porównaniu do 2023 roku, zajęły kierunki: energetyka, inżynieria materiałowa, automatyka i robotyka elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn czy inżynieria środowiska (z 13. na 9.).

Informatyka, transport oraz budownictwo to każdego roku jedne z najbardziej obleganych kierunków na Politechnice Krakowskiej. Informatyka, oferowana na trzech różnych wydziałach, zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na specjalistów IT oraz wysoką jakość kształcenia na Politechnice Krakowskiej. Uczelnia oferuje na tych kierunkach doskonałe programy studiów, tworzone we współpracy z czołowymi firmami informatycznymi na świecie. Dzięki temu absolwenci PK są bardzo poszukiwani na rynku pracy i należą do grona najlepiej zarabiających młodych profesjonalistów w Polsce. Wychodząc naprzeciw rynkowemu zapotrzebowaniu, Politechnika Krakowska od roku akademickiego 2024/2025 wprowadza nowe kierunki studiów, m.in. kierunek informatyka materiałowa, który będzie łączyć wiedzę o budowie materiałów z zaawansowanymi narzędziami informatycznymi do analizy danych, biotechnologię przemysłową i ekotechnologie dla zównoważonego rozwoju.

Wydawnictwo Edukacyjne „Perspektywy” od 24 lat tworzy ranking skierowany do przyszłych studentek i studentów, aby pomóc im w wyborze odpowiedniego kierunku studiów oraz uczelni. W czasie rekrutacji na studia, „Perspektywy” publikują Ranking Szkół Wyższych, który składa się z kilku komplementarnych zestawień: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Ranking Kierunków Studiów dostarcza usystematyzowanych informacji na temat najpopularniejszych kierunków oferowanych przez polskie uczelnie akademickie. Tak jak w poprzednim roku, „Perspektywy” oceniły 74 grupy kierunków studiów w dziewięciu dziedzinach, obejmujących nauki humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne oraz teologiczne. Każda jednostka prowadząca dany kierunek była oceniana według 12 do 13 wskaźników, które zostały pogrupowane w sześć kryteriów: prestiż, sytuacja absolwentów na rynku pracy, potencjał akademicki, potencjał dydaktyczny, potencjał naukowy oraz umiędzynarodowienie.

W ogólnym Rankingu Uczelni Akademickich Politechnika Krakowska w tym roku znalazła się na 29. miejscu wśród 103, poddanych ocenie uczelni akademickich. na 8. miejscu wśród uczelni technicznych.