Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

THE TING TINGS - Hang It Up
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

15.02
2024
ALSEVA EPC została partnerem Politechniki Krakowskiej. Planowana szeroko zakrojona kooperacja

ALSEVA EPC została partnerem Politechniki Krakowskiej. Planowana szeroko zakrojona kooperacja

 
ALSEVA EPC została partnerem Politechniki Krakowskiej. Planowana szeroko zakrojona kooperacja
Do partnerów biznesowych Politechniki Krakowskiej dołączyła kolejna firma – ALSEVA EPC sp. z o.o. Podpisy pod dokumentem złożyli prorektor ds. nauki PK prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał oraz dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, a – z ramienia ALSEVA EPC – Kacper Łazowski, członek Zarządu Spółki. Współpraca pomiędzy podmiotami będzie realizowana na wielu obszarach. Już w ub. roku Politechnika Krakowska miała swój udział w uruchomieniu jednej z największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. Wykonawcą inwestycji w małopolskiej gminie Rzezawa była właśnie ALSEVA EPC.

ALSEVA EPC sp. z o.o. uzyskała pozycję jednego z wiodących deweloperów i generalnych wykonawców wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych na polskim rynku. Spółka specjalizuje się w odnawialnych źródłach energii oraz w szeroko rozumianej energetyce zawodowej związanej z integracją OZE z siecią elektroenergetyczną. ALSEVA jest pionierem w dziedzinie projektowania i realizacji instalacji OZE w Polsce. Przyjęty model biznesowy firmy zakłada pełną niezależność operacyjną w całym cyklu rozwoju projektów, jak również realizacji inwestycji budowlanych. ALSEVA EPC to również zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów i specjalistów.
 
Na podstawie umowy zawartej 14 lutego br., PK i ALSEVA zobowiązały się do kooperacji w bardzo szerokim zakresie. Strony chcą prowadzić wspólne projekty naukowo-badawcze oraz wykonywać badania i ekspertyzy. Pozostałe pola współpracy dotyczą m.in. organizowania praktyk studenckich oraz sympozjów, konferencji, seminariów i szkoleń, a także podejmowania innych przedsięwzięć, które będą wynikały z bieżących potrzeb obydwu podmiotów, np. organizacja studiów podyplomowych lub kursów specjalistycznych. Ponadto, Politechnika i ALSEVA EPC chcą upowszechniać informacje o wynikach współpracy oraz kierunkach jej dalszego rozwoju.
 
Podpisana właśnie umowa o współpracy cieszy szczególnie władze Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. – Współpraca WIEiK z wiodącymi wykonawcami wielkopowierzchniowych farm PV, takimi jak Grupa ALSEVA, daje szerokie możliwości rozwoju, zarówno w zakresie kształcenia, jak i wspólnych projektów czy prac badawczych. Dostęp do parametrów pracy oraz aspektów eksploatacyjnych farm PV stanowi cenne źródło informacji dla zaawansowanych analiz pracy farm i ich współpracy z systemem elektroenergetycznym – tłumaczy dr hab. inż. Dariusz Borkowski, prof. PK – prodziekan ds. organizacyjnych i współpracy z przemysłem na WIEiK. Prof. Borkowski jest również odpowiedzialny za koordynowanie umowy z ALSEVA po stronie Politechniki Krakowskiej.
 
– Rozpoczęcie współpracy z Politechniką Krakowską otwiera przed nami szereg możliwości badawczo-rozwojowych – mówi Kacper Łazowski reprezentujący Zarząd Alseva EPC. – Bazując na ogromnej wiedzy i doświadczeniu pracowników naukowych oraz studentów i absolwentów Politechniki, jak również mając dostęp do najnowszych technologii, chcemy kreować i udoskonalać nowoczesne rozwiązania dla branży OZE i podejmować jeszcze skuteczniejsze działania na rzecz rozwoju zielonej energii. Co więcej, wspólnie z ekspertami z Politechniki Krakowskiej, będziemy realizować projekt związany z bateryjnym magazynowaniem energii polegający na opracowaniu algorytmów w celu optymalizacji doboru jego parametrów technicznych oraz możliwości stabilizacji pracy systemu elektroenergetycznego. Drugim istotnym obszarem naszych badań będzie zagadnienie efektywnego zarządzania przepływem mocy, w tym mocy biernej w instalacjach OZE mające na celu redukcję strat. Skupimy się również na kompensacji mocy biernej dla źródeł OZE w celu zachowania parametrów technicznych wymaganych przez operatora systemu elektroenergetycznego. Jesteśmy przekonani, że współpraca ta przyniesie wiele korzyści, zarówno naszej firmie, jak i szerzej społeczności, poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i przyspieszenie transformacji energetycznej. Jest to kolejny krok na naszej drodze do budowania lepszego, bardziej ekologicznego jutra – dodaje Kacper Łazowski.
 
We wrześniu 2023 r. w Małopolsce powstała „Rzezawa 60” – jedna z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. Inwestycja została zrealizowana przez dewelopera i producenta energii – firmę Sunly wraz z wykonawcą, czyli ALSEVA EPC. Wybudowana w Rzezawie farma fotowoltaiczna dysponuje mocą 60 MW oraz zapewnia średnioroczną produkcję energii wynoszącą blisko 65 tys. MWh. Jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne miasta liczącego 80 tys. mieszkańców – zasilając ok. 30 tys. gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę. Na potrzeby inwestycji, ALSEVA we współpracy z Politechniką Krakowską stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Działania te stanowią duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners