The Ting Tings - We Walk

Akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom” na półmetku. Wciąż możesz pomóc

Już od ponad dwóch tygodni trwa 36. edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom”. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się 111 wolontariuszy. Działania koordynuje Kinga Wojciechowska, studentka Wydziału Inżynierii Lądowej. Żacy z PK zbierają środki na zakup prezentów dla 340 podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa i Małopolski.

– Jesteśmy na półmetku akcji. Zaczynamy bardzo wymagający, ale za to najpiękniejszy czas. Już od poniedziałku gromadzimy paczki zbiorowe, a także przepięknie zapakowane prezenty personalizowane. Wydarzenie nabrało niesamowitego tempa, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni całej naszej społeczności akademickiej – mówi Kinga Wojciechowska. Wciąż można się włączyć w mikołajkową akcję Politechniki Krakowskiej.

Tegoroczna edycja wystartowała 6 listopada, tradycyjnie pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na głównym kampusie uczelni. W wydarzeniu wziął udział rektor uczelni prof. Andrzej Szarata. Fundusze na zakup prezentów oraz potrzeby placówek opiekuńczo-wychowawczych będą zbierane do 27 listopada. Organizatorzy akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” poszerzyli w tym roku możliwości wsparcia inicjatywy. Na kampusach Politechniki Krakowskiej trwa kwesta do specjalnie oznaczonych puszek. W bieżącej edycji można również wpłacać fundusze na zbiórkę prowadzoną on-line. Wzorem lat ubiegłych, istnieje możliwość zrealizowania listów do św. Mikołaja, napisanych przez podopiecznych wspieranych placówek. Baza listów dostępna jest na facebookowej stronie akcji. W przypadku chęci zrealizowania danego listu, organizatorzy proszą o kontakt w wiadomości prywatnej. Kolejną formą wsparcia studenckiej akcji jest przygotowanie wraz z grupą znajomych paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami dla konkretnego ośrodka.

Jak informuje koordynatorka akcji, Kinga Wojciechowska, we wtorek 21 listopada już 90 podopiecznych miało swego darczyńcę. – Listy dzieci schodzą jak świeże bułeczki. Gwarantujemy, że wszyscy podopieczni otrzymają swoje prezenty. W naszym magazynie znajduje się 35 dostarczonych paczek, a to dopiero początek. Ponadto, w ramach zbiórki internetowej zgromadziliśmy już prawie 76 tys. zł! Puszki na wydziałach PK też coraz bardziej się zapełniają.

Finał akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” potrwa od 30 listopada do 6 grudnia – właśnie wtedy studenci Politechniki Krakowskiej wręczą prezenty dzieciom. Pomoc trafi do 340 podopiecznych z aż 12 placówek, a więc: Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Perspektywa” i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Domu Dziecka „Dworek Marzeń” oraz Domu Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego w Krakowie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego „Mały Książę” w Krakowie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego w Krakowie, Domu Superbohaterów Janowice, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, a także trzech oddziałów Siemacha Spot 24/7 na terenie Krakowa.

Studenci zaangażowani w akcję zwracają uwagę, że w tym momencie najbardziej potrzebne są produkty do paczek zbiorowych, przekazywanych placówkom opiekuńczo-wychowawczym. Wolontariusze czekają na: apteczki, koce, pościel, ręczniki, kubki termiczne, żele pod prysznic i szampony, podpaski, tampony, wkładki, artykuły higieniczne dla najmłodszych (np. żele, szampony dedykowane dzieciom, mydełka, oliwki, chusteczki nawilżane), żywność o długotrwałej przydatności do spożycia, słodycze, czapki, rękawiczki, szaliki, artykuły szkolne, kosmetyki itp. – Nie musisz być superbohaterem, żeby zmieniać świat! Każdy może odnaleźć swój sposób na niesienie pomocy – zachęca do wsparcia akcji jej koordynatorka.

Wszystkie szczegóły związane z inicjatywą „Mikołajki – Studenci Dzieciom” dostępne są na Facebooku.