01.09
2021
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” z kolejną nagrodą
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia, znów poszerzył pulę zdobytych nagród. W miniony weekend muzycy zajęli II miejsce podczas XI Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w Częstochowie.
Cieszymy się, że po raz kolejny zostaliśmy docenieni przez profesjonalne jury, choć nasz skład na festiwalu był niewielki, bo zaledwie szesnastoosobowy – mówi mgr Marta Stós, dyrygent chóru PK.
XI Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej odbywał się w dniach 28-29 sierpnia w parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Wzięły w nim udział chóry z Polski i zagranicy. Każdy zespół miał do zaprezentowania cztery utwory o charakterze maryjnym. I miejsce w konkursie zajął Chór Młodzieżowy „Megaron” ze słoweńskiej stolicy – Lublany. W tym roku jury nie przyznało III miejsca. Dwa II miejsca na podium zajęły: Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” oraz Chór Żeński „ Harmonia” z Łukowej. Przyznano także trzy wyróżnienia, które otrzymały: Chór Męski im. St. Moniuszki ze Żnina, Chór Mieszany „Brosci Chorus” z Brożca i Chór Nauczycielski „Canto” z Przysuchy.
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r. jego dyrygentem jest mgr Marta Stós. Zespół gromadzi studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. „Cantata” prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych. – Śpiewaliśmy i wciąż śpiewamy utwory kompozytorów wszystkich epok – od muzyki dawnej przez klasycznych, romantycznych aż do współczesnych. W repertuarze mamy wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, jak oratoria czy msze, pieśni, psalmy, kolędy, gospel, utwory świeckie, pieśni patriotyczne, muzykę rozrywkową – tłumaczy Marta Stós.
Chór aktywnie uczestniczy w życiu Politechniki Krakowskiej uświetniając oficjalne uroczystości, a także jest stale obecny na mapie kulturalnej Krakowa. W ciągu trzydziestu lat działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas krajowych i zagranicznych konkursów oraz festiwali. W ostatnich latach były to m.in.: I miejsce w kategorii chórów akademickich podczas XX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dwa Srebrne Dyplomy Międzynarodowego Konkursu „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i Ogólnopolskiego Konkursu „O złotą strunę” w Niepołomicach, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”, II miejsce w XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”, I miejsce w kategorii „Zespoły kameralne” podczas VIII Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
---
fot. Anna Jasińska-Pazera
« powrót