Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Morning Parade - 05 Us And Ourselves
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.03
2024
Akademia Wodorowa Orlen w murach Politechniki Krakowskiej

Akademia Wodorowa Orlen w murach Politechniki Krakowskiej

 
Akademia Wodorowa Orlen w murach Politechniki Krakowskiej
Studenci i absolwenci z różnych uczelni w Polsce, którzy planują swoją przyszłość w branży wodorowej odwiedzili Katedrę Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego PK. Za nami wykłady i warsztaty z wodorem w roli głównej.

Akademia Wodorowa ORLEN to projekt, który ma na celu wymianę wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem, a studentami 3, 4 i 5 roku lub absolwentami, którzy stawiają w branży wodorowej swoje pierwsze kroki. Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu.

 

 

W drugiej edycji programu bierze udział 31 uczestników, w tym gronie Julia Karweta, absolwentka kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Uczestnicy  Akademii reprezentują różne uczelnie i kierunki studiów (energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo).

 

Uczestnikom biorącym udział w zajęciach na Politechnice Krakowskiej nie zabrakło ani wiedzy teoretycznej, ani tym bardziej praktycznej. W programie dwudniowego zjazdu były m.in. wykłady dotyczące podstaw zasilania silników tłokowych wodorem, badań pojazdu z wodorowym ogniwem paliwowym w komorze termoklimatycznej, prac rozwojowych systemu bezpośredniego wtrysku wodoru w tłokowych silnikach spalinowych.

 

 

Zajęcia laboratoryjne obejmowały zagadnienia wodorowych ogniw paliwowych jako źródła napędu pojazdów, badania przemysłowego silnika spalinowego zasilanego wodorem czy podstaw zasilania silników tłokowych wodorem. Uczestnicy mogli się też zapoznać ze studencką koncepcją pojazdu wyścigowego z hybrydowym napędem wodorowo- elektrycznym, którego prezentacja odbędzie się w czerwcu. Podsumowaniem dwudniowych zajęć był wykład eksperta PK – prof. Marka Brzeżańskiego, dotyczący wodoru jako nośnika energii w transporcie.

 

Zespół prof. Marka Brzeżańskiego to jeden z silniejszych w Polsce ośrodków wiedzy eksperckiej na temat wykorzystania wodoru. Badania na tym polu trwają na Politechnice Krakowskiej już od lat 80. ubiegłego wieku i odbywają się wielotorowo. Na początku tego roku naukowcy zaprezentowali zaadaptowany wg ich projektu tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Eksperci PK współpracują też z koncernem Toyota przy pracach dotyczących ogniw wodorowych. Prof. Marek Brzeżański brał również udział w pracach dotyczących utworzenia Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”.  Porozumienie stanowi odpowiedź na globalne wyzwania związane z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu i w swojej treści proponuje szereg rozwiązań wpisujących się w transformację polskiej energetyki.

 

 

Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska. Partnerami biznesowymi programu są producenci pojazdów napędzanych wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, którzy w tym roku także przygotowali miejsca na staże dla najlepszych absolwentów Akademii H2.

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners