Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Human - Polski
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

07.02
2024
Absolwentka Wydziału Architektury doceniona w Międzynarodowym konkursie!

Absolwentka Wydziału Architektury doceniona w Międzynarodowym konkursie!

 
Praca dyplomowa zatytułowana „La via dell’acqua – Renaturyzacja fragmentu koryta rzeki Is Cungiaus i projekt schronu klimatycznego” przygotowana przez Katarzynę Jamioł zdobyła międzynarodowe uznanie w konkursie „Architecture Thesis Award 2024”.

Za nami piąta edycja corocznego konkursu corocznego konkursu „Architectural Thesis Award”. Wśród laureatów pochodzących z różnych krajów świata jest tylko jedna osoba z Polski – mgr inż. arch. Katarzyna Jamioł. Jury przyznało jej jedno z dwudziestu wyróżnień specjalnych. – Konkurs ten został ogłoszony, aby promować, wyróżniać i zapewniać globalną platformę do zaprezentowania talentów architektów i społeczności projektantów. Otrzymaliśmy ponad 400 rejestracji z całego świata – podają na swojej stronie internetowej organizatorzy. 

 

Projekt Katarzyny Jamioł jest pracą magisterską wykonaną na kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej, którą autorka obroniła we wrześniu 2023 roku. Promotorami pracy dyplomowej byli dr inż. arch. Łukasz Stożek, prof. PK oraz dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK., a recenzentką prof. dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz. 

 

„La via dell’acqua” jest projektem przestrzeni publicznej łączącym w sobie podejście architektoniczne oraz krajobrazowe. Dotyczy on obszaru położonego na południu Sardynii nad rzeką Is Cungiaus. Rzeka ta jest uregulowana i wprowadzona w regularne koryto, ale w projekcie Katarzyny Jamioł zostaje poddana renaturalizacji. Z kolei otaczające ją nieużytki i dzikie wysypisko śmieci zostają przekształcone w tętniące życiem siedliska rodzimej dzikiej fauny i flory. W projekcie pojawia się także schron klimatyczny, w którym mieszkańcy mogliby ochłodzić się podczas fal upałów. Obiekt ten pełni także funkcję centrum edukacyjnego, a w  okresach intensywnych opadów staje się zbiornikiem retencyjnym.

 

 Projekt ten jest jednym z przykładów tego, jak w mikro skali możemy radzić sobie z problemami wynikającymi ze zmian klimatu. W podziemnym schronieniu betonowe ściany niosą ze sobą istotne przesłania dotyczące kruchego stanu naszej planety i potrzeby świadomego działania. Zapraszają nas do pokonywania barier, zarówno fizycznych, jak i koncepcyjnych oraz dążenia do przyszłości, w której ludzie i środowisko współpracują, a nie walczą przeciwko sobie – tłumaczy mgr inż. arch. Katarzyna Jamioł.

 

Projekty Katarzyny Jamioł już wcześniej zyskiwały wyróżnienia w międzynarodowych konkursach. W zeszłym roku praca pn. „Kossak Square”, będąca rozwinięciem projektu semestralnego, uplasowała się na II miejscu w kategorii Sophomore w konkursie „ArchiDots – Award for Excelence in Architectural Design 2023” (więcej w artykule: Projekt studentki architektury krajobrazu zyskał międzynarodowe uznanie). W ubiegłym roku Katarzyna Jamioł została też m.in. laureatką programu stypendialnego PK, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni.

 

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners