Noel Gallagher's High Flying Birds - AKA...What A Life!

Absolwenci Wydziału Architektury nagrodzeni w plebiscycie „Salonu Architektury”

Absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – mgr inż. arch. Michał Jędrzejewski, mgr inż. arch. Maciej Wójtowicz oraz mgr inż. arch. Rafał Zieliński zajęli pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Salonu Architektury za projekt Astro Centrum w Chełmcu.

Salon Architektury to plebiscyt organizowany od 2014 roku przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów. Jego wyjątkowy charakter polega na tym, że zwycięski projekt wybierają architekci. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 51 prac. Statuetki wręczono 12 października br., podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej. Oprócz nagród „Salonu Architektury”, przyznane zostały też srebrne i złote honorowe odznaki PIIB oraz statuetki „Małopolski Inżynier Budownictwa” za 2018 rok.

Pierwsze miejsce i betonową Kostkę Salonu otrzymało Astro Centrum w Chełmcu. Budynek został ukończony w kwietniu 2019 r. To wielofunkcyjny obiekt usługowo-edukacyjny, w którym znajdują się: kręgielnia, restauracja, sale wystawiennicze i multimedialne oraz hotel. Najważniejszym pomieszczeniem jest obserwatorium astronomiczne wyposażone m. in. w najlepszej klasy teleskop (wart około 160 tys. zł). W obserwatorium prowadzone są zajęcia i wykłady dla szkół oraz grup wycieczkowych, a także osób prywatnych. Dodatkowym atutem budynku jest taras widokowy, z którego można prowadzić obserwacje nieba lub podziwiać okolicę. Częścią budynku jest też amfiteatr oraz wielofunkcyjny plac miejski.

Mgr inż. arch. Michał Jędrzejewski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na kierunku architektura i urbanistyka. Mgr inż. arch. Maciej Wójtowicz oraz mgr inż. arch. Rafał Zieliński są zarówno absolwentami, jak i pracownikami Politechniki Krakowskiej – prowadzą zajęcia w Zakładzie Geometrii Wykreślnej i Technologii Cyfrowych, w Instytucie Projektowania Budowlanego na Wydziale Architektury.