Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Blue October - Say It
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

12.10
2020
Absolwenci Politechniki Krakowskiej pewnie wchodzą na rynek pracy

Absolwenci Politechniki Krakowskiej pewnie wchodzą na rynek pracy

 
Absolwenci Politechniki Krakowskiej pewnie wchodzą na rynek pracy
Najnowsze badanie Biura Karier Politechniki Krakowskiej potwierdza mocną pozycję absolwentów PK na rynku pracy. 93,3 proc. osób, które ukończyły studia II stopnia w 2019 r. , pracuje do pół roku po obronie dyplomu. Większość badanych deklaruje znalezienie zatrudnienia już podczas studiów i wykonywanie pracy zgodnej z wykształceniem.

 

- Spośród 93,3 proc. badanych absolwentów z rocznika 2019, którzy pracują w pół roku po studiach, zdecydowana większość - aż 67 proc. – znalazła zatrudnienie jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. Już zdobycie tytułu inżyniera na Politechnice Krakowskiej daje obiecujące perspektywy zawodowe. Wśród respondentów, kończących kształcenie po I stopniu studiów, pracuje 82,8 proc. osób – mówi Maja Ziętara, kierownik Biura Karier Politechniki Krakowskiej.
 
Nowy raport Biura Karier PK pokazuje, że ukończenie studiów II stopnia (magisterskich) sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. 65,7 proc. magistrów inżynierów deklaruje zgodność wykonywanej pracy z właśnie zdobytym wykształceniem. Pierwsze zatrudnienie poza branżą cztery razy częściej dotyka absolwentów studiów I stopnia. Spośród osób badanych po I stopniu, 67,4 proc. kontynuuje studia na Politechnice Krakowskiej. Warto podkreślić, że absolwenci II stopnia wyżej oceniają rozwinięte na studiach kompetencje zawodowe (wiedzę oraz umiejętności specjalistyczne), a także pozazawodowe (współpraca w zespole i kompetencje organizacyjne). Średnie miesięczne zarobki badanych, którzy ukończyli II stopień studiów, częściej występują w przedziałach powyżej 4 tys. zł brutto.
 
 
Większość absolwentów Politechniki (80,2 proc.) pracuje w województwie małopolskim, w tym 51 proc. w Krakowie. Pozostali najczęściej w województwach: śląskim, mazowieckim i podkarpackim. W stosunku do ubiegłorocznego badania dotyczącego rocznika 2018, mniej respondentów wyjechało do pracy za granicę – tylko 2 proc. (poprzednio około 6 proc.). Absolwenci PK wyjeżdżają przeważnie do Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Najczęściej wymieniane branże, w których pracują osoby z dyplomem Politechniki Krakowskiej to: budownictwo (27 proc.), architektura (13 proc.), mechaniczna (12 proc.), IT (7 proc.), inżynieria środowiska oraz transport i logistyka (po 6,5 proc.). Wychowankowie PK pracują głównie najemnie (93,2 proc. ogółu zatrudnionych po studiach II stopnia). 6,8 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą, w tym 4,2 proc. równocześnie pozostaje zatrudniona u pracodawcy.
 
Badanie losów absolwentów Politechniki Krakowskiej z rocznika 2019 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów zostało przeprowadzone za pomocą ankiety elektronicznej. Wzięło w nim udział 1002 osoby, z czego 56,8 proc. to absolwenci I stopnia, a 43,2 proc. – absolwenci II stopnia studiów.  Biuro Karier Politechniki Krakowskiej prowadzi badania losów zawodowych absolwentów od 2012 r., po to, by poznać ich aktualną sytuację na rynku pracy, a także przebieg kariery od momentu ukończenia studiów. Forma badania – ankieta internetowa – pozwala na szybkie i anonimowe zebranie wyników, jest również najdogodniejszym sposobem dotarcia do absolwentów uczelni. Zagadnienia poruszane podczas badania dotyczą m.in.: statusu absolwentów na rynku pracy, formy prawnej zatrudnienia, zgodności pracy z profilem kształcenia, miejsca zatrudnienia, wysokości zarobków, poziomu satysfakcji z pracy i realizacji celów zawodowych, kształcenia podejmowanego po studiach. Zebrane dane pozwalają na obserwację trendów i porównania pomiędzy rocznikami oraz w ramach jednego rocznika na przestrzeni lat.  
 
Oprócz badania w pół roku po studiach Biuro Karier PK prowadzi też badania absolwentów w 3 lata po studiach. Dotychczasowe pokazują, że wraz z doświadczeniem pozycja zawodowa inżynierów po PK jeszcze się polepsza. Obecnie trwa opracowywanie raportu z badań rocznika 2017 r.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners