Morning Parade - 09 Monday Morning

WORLD URBAN FORUM 11

W ramach 11 sesji World Urban Forum zorganizowanej przez Program Narodów Zjednoczonych UN-Habitat odbył się panel MIASTO360 Instytutu Rozwoju Miast i Regionów dotyczący możliwości wykorzystania osiedli modułowych jako instrumentu polityki mieszkaniowej i krajowej polityki miejskiej.

WAPK reprezentował zespół Konsorcjum DMD-M i jego lider dr Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, kierownik zespołu z Politechniki Krakowskiej – dr hab. Kinga Racoń-Leja, a także dr Bartłomiej Homiński, dr Marzena Nowak-Ocłoń, mgr Justyna Kolarz i mgr Patryk Kowalczuk. Zespół zaprezentował projekt Efektywnego Energetycznie i Procesowo Budynku Wielorodzinnego opracowywany w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Innowacyjne rozwiązanie może stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania migracyjne i energetyczne. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem również gości  z Ukrainy w tym Głównego Architekta Miasta Lwowa Antona Kołomiejcewa. Obecni byli również Profesorowie Wizytujący WAPK  – Jurij Krivoruchko i Olga Krivoruchko.

Konsorcjum DMD-M zaproponowało nowatorskie rozwiązania technologiczne obiektu mieszkaniowego wielorodzinnego, integrujące rozwiązania z zakresu budownictwa modułowego oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także recyclingu wód opadowych, mogący stanowić podstawę do stworzenia nowoczesnego budownictwa socjalnego. Do głównych cech obiektu zalicza się szybkość montażu, trwałość oraz wysoki standard, przy światowej klasy wskaźnikach efektywności energetycznej i maksymalnie uproszczonemu procesowi produkcji i montażu. Zaproponowany budynek zaprojektowany został w 94% w oparciu o konstrukcję modułową. Cechuje się łatwością transportu, a także adaptowalnością w zakresie kształtowania formy architektonicznej oraz urbanistycznej.

SKŁAD KONSORCJUM DMD-M: lider – DMD Modular sp. z o.o., Politechnika Krakowska, Lightoffo sp. z o.o.

Kierownik Konsorcjum – dr inż. arch. Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, DMD Modular

DMD Modular sp. z o.o.: mgr inż. arch. Ewelina Krok, mgr inż. arch. Justyna Kolarz, mgr inż. Maciej Wasil, mgr inż. Andrzej Czaplicki, mgr inż. arch. Joanna Ciszewska, mgr Patryk Kowalczuk.

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Kierownik tematu: dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, Zastępca kierownika dr inż. arch. Anna Porębska

Wydział Architektury: dr inż. arch. Bartłomiej Homiński, dr inż. arch. Bartosz Dendura, dr inż. arch. Filip Suchoń, dr inż. arch. Krzysztof Barnaś, dr inż. arch. Olga Kania, dr hab. inż. arch. Wojciech Korbel, prof. PK

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki: dr hab. Inż. Paweł Ocłoń, prof. PK, dr hab. Inż. Michał Zielina, prof. PK, dr inż. Marzena Nowak-Ocłoń, dr inż. Izabela Godyń, dr inż. Krzysztof Muszyński, mgr inż. Grzegorz Ojczyk