Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

My Chemical Romance - Disenchanted
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

08.12
2021
 Unikatowe połączenie techniki i sztuki – kierunek „inżynieria wzornictwa przemysłowego” ma już 10 lat

Unikatowe połączenie techniki i sztuki – kierunek „inżynieria wzornictwa przemysłowego” ma już 10 lat

 
 Unikatowe połączenie techniki i sztuki – kierunek „inżynieria wzornictwa przemysłowego” ma już 10 lat
Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 można obejrzeć pięć wystaw tematycznych autorstwa pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej. Wernisaż wystaw odbył się 25 listopada z okazji dziesiątej rocznicy powstania kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego, prowadzonego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

W budynku A Wydziału Mechanicznego znajdują się dwie wystawy – plakatów pt. „Nie tylko JAZZ, not only” autorstwa dr. hab. inż. Zbigniewa Latały, prof. PK (I piętro) oraz projektów sztućców ekologicznych (parter). W Galerii Przewiązka (łącznik budynków A i B) zainteresowani mogą zapoznać się z najlepszymi pracami inżynierskimi. Wystawa grafik warsztatowych dr. Jana Bosaka została zlokalizowana w budynku J (Galeria IWP). W budynku G można zobaczyć wizualizacje produktu – prace studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego

 
Wernisaż wystaw odbył się 25 listopada. W uroczystości udział wzięli m.in.: dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych dr Grzegorz Matusik, kierownik Pracowni Rozwoju Nowego Produktu na Wydziale Form Przemysłowych ASP dr hab. Marek Liskiewicz, prof. ASP, dr hab. inż. Stanisław Kuciel, prof. PK z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. 
 
Wernisaż wpisał się w obchody dziesięciolecia istnienia kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego. Porozumienie pomiędzy PK a ASP w sprawie jego utworzenia zostało podpisane 5 grudnia 2011 r. Politechnika Krakowska była pierwszą uczelnią techniczną, oferującą studentom interdyscyplinarny kierunek łączący technikę i sztukę, kształcący specjalistów o kompetencjach inżynierskich i umiejętnościach projektantów wzornictwa przemysłowego. Początkowo nowy kierunek został przypisany do Instytutu Informatyki Stosowanej i Instytutu Pojazdów Samochodowych. W 2017 r. dziekan WM prof. Jerzy A. Sładek powołał nową jednostkę pod nazwą Pracownia Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego, która w 2019 r. została przekształcona w Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego. Kierownikiem Laboratorium jest dr hab. inż. Zbigniew Latała, prof. PK. 
 
W zakresie przedmiotów na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego zachowana została równowaga między przedmiotami z obszaru nauk technicznych i sztuk plastycznych. Dzięki ścisłej kooperacji z otoczeniem gospodarczym i realizacji wspólnych projektów, np. z firmami: Fakro, Juka, NEWAG, Wotel, studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego odbywają staże w najlepszych firmach projektowych. Absolwenci tego kierunku mają szerokie możliwości podjęcia pracy w działach projektowych przedsiębiorstw, biurach projektowych, na stanowiskach związanych z ulepszaniem wyrobów czy tworzeniem wyrobów innowacyjnych. Możliwości zatrudnienia obejmują duże przedsiębiorstwa i koncerny branży motoryzacyjnej, mechanicznej, AGD oraz pokrewnych.

 

Żacy z PK są autorami niezwykłych projektów, które zostały wysoko ocenione w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W 2016 r. Daniel Czyszczoń zajął I miejsce w konkursie „Renault. Passion For Design & Innovation” na projekt samochodu autonomicznego. Student zaprojektował Renault Avame – w pełni autonomiczny pojazd elektroniczny, którego wnętrze to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym również miejsce do kreatywnego spędzania czasu bądź zarządzania domem lub firmą. W 2018 r. Daniel wraz z Michałem Witalisem zwyciężyli w międzynarodowym konkursie „Radical Innovation”, w kategorii Student Winner. Studenci opracowali i zgłosili do konkursu koncepcję mobilnego rozszerzenia pokoju hotelowego RES (Room Extension Solution), działającą w oparciu o pojazd autonomiczny. Rozwiązanie koncentrowało się na optymalizacji czasu podróży, a także zapewnieniu podróżnym komfortu i bezpieczeństwa. W założeniu, po opuszczeniu samolotu, pasażerowie zostaną powitani w hali przylotów z szybką odprawą na RES. Wewnątrz mobilnego pokoju hotelowego znajdzie się pełnowymiarowe łóżko, obszerna przestrzeń na bagaż z szafkami i małą szafą oraz w pełni funkcjonalna łazienka. 
 
Studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego triumfowali w kilku edycjach konkursu współorganizowanego z firmą CP Glass na projekty butelek do różnych napojów. Z kolei w 2021 r. stworzona na PK koncepcja wagonów sypialnych, uwzględniająca zwiększony komfort i bezpieczeństwo podróży na trasach długodystansowych, została doceniona w konkursie „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży”, zorganizowanym wspólnie przez firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. i PKP Intercity S.A. Autorem nagrodzonego rozwiązania, będącego także projektem inżynierskim, jest Piotr Cebula, absolwent inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym PK.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners