Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Bitamina, Dawid Podsiadlo - Nikt
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

01.07
2021
 Prof. Andrzej Białkiewicz powołany w skład Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

Prof. Andrzej Białkiewicz powołany w skład Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

 
 Prof. Andrzej Białkiewicz powołany w skład Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP
Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz został powołany przez prezydent RP do Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych. Uroczystość wręczenia nominacji oraz pierwsze posiedzenie Rady odbyły się w środę 30 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim.

Nowo powołane gremium konsultacyjno-doradcze zajmie się m.in. kwestiami transformacji energetycznej, ochrony środowiska i budowania niezależności energetycznej.
 
Na czele Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP stanął Paweł Sałek, prezydencki doradca do spraw ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Zespół ekspertów jest częścią Narodowej Rady Rozwoju, do której zadań należy formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągania poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości.
 
Każdy zespół działający w ramach NRR tworzą eksperci, teoretycy i praktycy, reprezentujący różne środowiska i specjalizacje. Narodowa Rada Rozwoju pierwszej kadencji (2015-2020) przygotowała kilkaset ekspertyz i opinii, a także założeń merytorycznych do prezydenckich projektów ustaw. W skład NRR wchodzą – poza nowo powołaną Radą ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych – Rada ds. Ochrony Zdrowia, Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Rada ds. Samorządu Terytorialnego, Rada ds. Społecznych. 
 
Poza prof. Andrzejem Białkiewiczem, w skład Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP weszli: Paweł Sałek (przewodniczący), Bronisław Barchański, Krystyna Czaplicka-Kolarz, Mariusz Gajda, Tomasz Gierat, Janusz Gołaś, Piotr Grochowski, Jacek Hilszczański, Jerzy Kruszelnicki, Magdalena Loch, Zbigniew Mirek, Paweł Mzyk, Roman Niżnikowski, Małgorzata Paprocka, Mirosław Parol, Łukasz Popławski, Marek Ryszka, Janusz Sowa, Krystian Szczepański, Robert Szewczyk, Marek Ściążko, Stefan Taczanowski, Andrzej Tomek, Jacek Zimny, Bartosz Ziółkowski.

Prof. Andrzej Białkiewicz jako rektor Politechniki Krakowskiej, a wcześniej prorektor ds. ogólnych (w kadencjach: 2012-2016 i 2016-2020) jest zaangażowany w rozwój bazy dydaktycznej i materialnej PK oraz infrastruktury badawczej uczelni, dedykowanej m.in. badaniom nad energooszczędnymi technologiami i materiałami, rozwiązaniami projektowymi, konstrukcyjnymi i instalacyjnymi  przyjaznymi środowisku i ludziom, a także bazy laboratoryjnej służącej badaniom nad technologiami odnawialnych źródeł energii, minimalizacji jej zużycia i odzysku energii w zamkniętej gospodarce cyrkulacyjnej, aerodynamiką środowiskową i zrównoważonym projektowaniem. Inicjował i współuczestniczył we współpracy naukowców i studentów uczelni z jednostkami samorządowymi i instytucjami zewnętrznymi m.in. w zakresie zrównoważonego rozwoju miast i regionów, planowania przestrzennego, ewolucji przemysłowej w kierunku zielonej gospodarki, a także projektów edukacyjnych i popularyzujących wiedzę m.in. o ochronie środowiska i klimatu oraz odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów naturalnych.
 
Główne obszary indywidualnych zainteresowań badawczych prof. Andrzeja Białkiewicza dotyczą architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i technik rewaloryzacji, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Jest autorem lub współautorem 125 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz 3 monografii. Równolegle do pracy badawczej i dydaktycznej na uczelni, prowadził działalność jako architekt, uzyskując kolejne uprawnienia i doświadczenia projektowe. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów, w tym ponad 50 realizacji kościołów i założeń sakralnych w Polsce (największa to kościół z zespołem klasztornym oo. Paulinów w Toruniu), na Ukrainie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, w Kamerunie, Chorwacji, Republice Południowej Afryki.
 
Równie istotnym kierunkiem działań architektonicznych prowadzonych przez prof. Białkiewicza są realizacje konserwatorskie (m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie). Należy do międzynarodowych stowarzyszeń działających w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego, takich jak: ICOMOS, DOCOMOMO, ReUSO, SKZ. Jest członkiem branżowych organizacji architektonicznych i budowlanych: SARP, MOIA, Rady Naukowej Galicyjskiej Izby Budownictwa, a także członkiem Międzynarodowego Instytutu ds. Edukacji Inżynierów WIETE w Melbourne.
 
---
fot. Marek Borawski / KPRP
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners