Książki i podręczniki jego autorstwa są podstawą kształcenia studentów i doktorantów na wszystkich uczelniach technicznych w Polsce. Senat PK uhonorował prof. Adama Hamrola podczas uroczystego posiedzenia w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uchwałą z dnia 27 listopada 2019 r. Senat PK zdecydował, by nadać prof. Adamowi Hamrolowi tytuł doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej. Zgodnie z akademicką tradycją, godność tę otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla nauki i kultury.
Wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne
Prof. dr hab. inż. Adam Hamrol należy do najwybitniejszych przedstawicieli nauk inżynierskich w kraju. Jego zainteresowania naukowe można podzielić na kilka obszarów: obróbka skrawaniem, w szczególności szlifowanie (optymalizacja, sterowanie adaptacyjne i diagnostyka procesu); inżynieria produkcji, zwłaszcza stosowanie zasad, narzędzi i metod Lean Manufacturing oraz Six Sigma; inżynieria jakości; stosowanie w inżynierii produkcji nowych technologii, takich jak: projektowanie wyrobów dla potrzeb masowej personalizacji (rzeczywistość wirtualna, szybkie prototypowanie), a także budowa modeli cyberfizycznych dla Przemysłu 4.0.
Prof. Hamrol jest autorem bądź współautorem prawie 300 publikacji naukowych, z czego około 70 w czasopismach naukowych i naukowo-technicznych o światowym zasięgu. Napisał kilkanaście książek i podręczników. „Zarządzanie jakością – teoria i praktyka” (współautor W. Mantura), „Zarządzanie jakością z przykładami”, „Strategie i praktyki sprawnego działania” oraz „Inżynieria i zarządzanie jakością”, wydane w latach 1998–2017 przez PWN, stanowią dla studentów jedno z głównych źródeł zdobywania wiedzy, łącząc zagadnienia teorii z praktyką. – Ocena działalności naukowej Profesora jest niezwykle pozytywna, a oddziaływanie międzynarodowe, innowacyjne podejście do kreowanej tematyki badawczej stawia go w gronie najwybitniejszych postaci naukowych w kraju, a także w skali światowej. Utworzył, rozpoznawalną i cenioną w kraju i za granicą, szkołę „inżynierii jakości”. Jego prace są podstawą kształcenia studentów i doktorantów na wszystkich uczelniach technicznych w kraju – powiedział w laudacji dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek.
Prof. Adam Hamrol zrealizował, a także kierował kilkunastoma dużymi projektami naukowo-badawczymi. Warto wspomnieć tu liczne prace wdrożeniowe, opinie i ekspertyzy dla przedsiębiorstw (np. H. Cegielski Poznań, Odlewnia Żeliwa w Śremie, Wavin Buk), dotyczące stosowania metod statystycznych w sterowaniu jakością procesów wytwarzania. Współpracował lub współpracuje, m.in. z: SKF w Poznaniu, VW Poznań, Solaris Bus&Coach, Aesculap Chifa Sp. z o.o., Amica S.A., Pratt&Whitney Kalisz, Barlinek S.A. Był promotorem ponad 200 prac magisterskich i ponad 50 prac inżynierskich. Wypromował 16 doktorów.
Badacz związany z poznańską uczelnią
Prof. dr hab. inż. Adam Hamrol urodził się 4 grudnia 1952 r. w Wolsztynie. W latach 1971-1976 studiował mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Poznańskiej. Dyplom uzyskał na specjalności mechanika stosowana. Swoją karierę naukową i zawodową związał z Politechniką Poznańską, gdzie w 1982 r. obronił doktorat. Habilitację uzyskał w 1991 r. W 1999 r. został mu nadany przez prezydenta RP tytuł profesora nauk technicznych. W latach 1988-1989 prowadził badania na Uniwersytecie w Hanowerze jako stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Odbył też inne zagranicznie staże naukowe oraz dydaktyczne m.in. w Irlandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Prof. Adam Hamrol pełnił funkcję prodziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej, a w latach 1999-2005 dziekana tego wydziału. Przez dwie kadencje, od 2005 do 2012 był rektorem Politechniki Poznańskiej. Sprawował też funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W latach 2012-2020 kierował Katedrą Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Jest kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i inżynierii jakości. Należy do Komitetu Inżynierii Produkcji oraz Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk. Od roku 2015 pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Management and Production Engineering Review”. Jest członkiem komitetów redakcyjnych kilku czasopism, m.in. „Mechanik”, „Total Quality Management&Business Excellence”.
Prof. Hamrol jest laureatem Polskiej Nagrody Jakości, nagrody indywidualnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe i organizacyjne, nagrody Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Współpraca z Politechniką Krakowską
W latach 80. XX w. rozpoczęła się – trwająca do dziś – współpraca prof. Adama Hamrola z Politechniką Krakowską i pracownikami Wydziału Mechanicznego. Szczególnie ważne dla rozwoju naukowego były wspólne badania i kontakty naukowe z prof. Janem Harasymowiczem, prof. Andrzejem Samkiem oraz prof. Jerzym Cyklisem, związane z pracami w zakresie obróbki skrawaniem oraz optymalizacji procesów. W latach późniejszych prof. Hamrol realizował wraz z prof. Józefem Gawlikiem, prof. Jerzym A. Sładkiem, dr. hab. inż. Janem Dudą, prof. PK i dr. hab. inż. Krzysztofem Karbowskim, prof. PK, badania w zakresie inżynierii jakości, zarządzania produkcją, metrologii czy – ostatnio – wdrażania modeli cyberfizycznych procesów dla idei Przemysłu 4.0. Współpraca prof. Adama Hamrola z PK polega również na przekazywaniu doświadczeń i opiniowania dorobku naukowego (doktoraty, habilitacje) pracowników uczelni. Uczony odegrał ważną rolę we wsparciu wniosków o uzyskanie przez Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej pierwszych w kraju uprawnień doktorskich i habilitacyjnych w dyscyplinie „Inżynieria Produkcji”.
Podczas uroczystości w Collegium Maius, prof. Adam Hamrol wygłosił wykład pt. „W pogoni za jakością. Zyski i straty”.
---
Fot. Jan Zych