Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Zywiołak - WIOCHMEN POGO
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

05.10
2021
 Nie przegap! Rozpoczyna się „Dzień Wynalazków 2021 na PK”

Nie przegap! Rozpoczyna się „Dzień Wynalazków 2021 na PK”

 
 Nie przegap! Rozpoczyna się „Dzień Wynalazków 2021 na PK”
Od poniedziałku do najbliższego czwartku 7 października oraz w dniach 11-14 października wyemitujemy w sumie osiem filmów – każdy poświęcony jednemu wydziałowi Politechniki Krakowskiej i nowatorskim rozwiązaniom, które tam powstały.

Organizatorami tegorocznego Dnia Wynalazków są spółka celowa Politechniki Krakowskiej INTECH PK i Dział Promocji. Zapraszamy do odwiedzenia strony wydarzenia na Facebooku.

Widzowie śledzący Dzień Wynalazków za pośrednictwem Facebooka (premierę każdego z filmów zaplanowano na godz. 11.00) oraz kanału na YouTube i stronie głównej PK, będą mogli poznać innowacyjne, mające zastosowanie w codziennym życiu i wspierające różne branże przemysłu rozwiązania, które powstały na Politechnice Krakowskiej.
 
Pierwszy tydzień
 
5 października: Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
 
W materiale przygotowanym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki usłyszmy m.in. o technologii przekształcania w materiał budowlany specyficznych, uciążliwych odpadów z wodno-ściekowego sektora gospodarki komunalnej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i NCBR z udziałem przedsiębiorstwa Wodociągi Miasta Krakowa S.A. Przedsięwzięciem kieruje dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK. Opracowana technologia jest jednym z pierwszych, praktycznych rozwiązań bezodpadowej oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, wpisującej się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowatorski charakter projektu przejawia się w – nie stosowanym do tej pory na większą skalę – procesie wspólnej fermentacji osadów ściekowych i po uzdatnianiu wody, a także osadów dennych. Następstwem tego procesu jest produkcja materiału budowlanego. Osad o obniżonej zawartości związków organicznych jest poddawany autotermicznemu spalaniu w kontrolowanych warunkach w piecu fluidalnym, a produktem finalnym jest popiół, wykorzystywany jako wartościowy składnik kompozytów cementowych, stosowanych do budowy infrastruktury drogowej. 
 
We wtorkowym materiale widzowie zobaczą Uniwersalną Platformę Pomiarową z echosondą jednowiązkową, o której opowie dr inż. Andrzej Wolak. Urządzenie w swojej obecnej formie zostało opracowane przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Przy jego wykonaniu korzystali z doświadczeń zdobytych podczas badań batymetrycznych (ukształtowania dna) rzek i zbiorników wodnych.
 
6 października: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
 
Współczesne telefony komórkowe pełne są różnych funkcji, mniej lub bardziej przydatnych dla ich użytkowników. Mogą też stać się profesjonalnymi narzędziami do badania kosmosu. Jest to możliwe dzięki międzynarodowemu projektowi CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), w którym biorą udział m.in. Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza. Skrajnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego umożliwia każdemu właścicielowi smartfona z aparatem fotograficznym zostanie badaczem odkrywającym największe zagadki wszechświata. Pracownicy PK opracowali aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wykrywanie śladów promieniowania kosmicznego. Zalety nowego rozwiązania wyjaśnia mgr inż. Michał Niedźwiecki z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji: – W każdej sekundzie do naszej planety dociera strumień cząstek pochodzących z odległego kosmosu, powstałych podczas najbardziej tajemniczych i spektakularnych zjawisk. Badanie promieniowania kosmicznego to jedno z trzech – obok obserwacji teleskopowych i obserwacji fal grawitacyjnych – źródeł poznania natury kosmosu. Na świecie jest mnóstwo detektorów promieniowania kosmicznego, ale z powodu ograniczeń finansowych mogą one pokryć tylko niewielką powierzchnię. Ponieważ promieniowanie kosmiczne ma wpływ na działanie elektroniki, za detektor może posłużyć zwykły smartfon. Mając tak rozproszone laboratorium, naukowcy otrzymują bardzo cenne informacje. 
 
Niekonwencjonalne podejście do przekazywania dzieciom i dorosłym wiedzy z zakresu matematyki, opracował inny zespół z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, kierowany przez dr. Mariusza Jużyńca. Realizowany projekt „Kalejdoskop Matematyczny” udowadnia, że można matematykę i logiczne myślenie oraz twórcze działanie połączyć z inżynierią, chemią, poznawaniem świata i przez to zrozumieć, że „królowa nauk” stanowi ważny aspekt codziennego życia.
 
7 października: Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
 
Już 7 października znów okazja do poznania nieznanych na co dzień zastosowań telefonu komórkowego, który może posłużyć do dokonywania analiz diagnostycznych, np. silnika samochodu. Temu zagadnieniu poświęcił swoją pracę dyplomową inż. Jakub Zielonka, absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. – Za pomocą telefonicznych czujników dokonujemy pomiaru wielkości fizycznych takich jak: przyspieszenie, indukcja magnetyczna, lokalizacja (GPS), prędkość (np. pojazdu). Zebrane w ten sposób dane możemy następnie wizualizować, analizować i przetwarzać na komputerze. System korzysta z programu Matlab na urządzenia mobilne – mówi absolwent Politechniki Krakowskiej.
 
Inny absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, mgr inż. Szymon Mrozek, w swojej pracy magisterskiej skupił się na zastosowaniu do druku 3D takich materiałów, które z powodzeniem sprawdzą się jako alternatywa dla metalicznych i stopowych blach używanych obecnie w różnych urządzeniach. Zaletą wydrukowanych obiektów jest ich masa – są zdecydowanie lżejsze. 
 
 
W drugim tygodniu „Dnia Wynalazków 2021 na PK” zaprezentowane zostaną następujące wydziały: 
 
11 października – Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
 
12 października – Wydział Inżynierii Lądowej
 
13 października – Wydział Mechaniczny
 
14 października – Wydział Architektury
 
 
Szczegóły dotyczące Dnia Wynalazków można znaleźć na stronie wydarzenia.

 

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners