Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

T.Love - Warszawa
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

22.11
2021
 Naukowcy z PK pracują nad „Standardem klimatycznym” dla Krakowa

Naukowcy z PK pracują nad „Standardem klimatycznym” dla Krakowa

 
 Naukowcy z PK pracują nad „Standardem klimatycznym” dla Krakowa
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowują dokument o nazwie „Standard klimatyczny” dla nowych i istniejących budynków użyteczności publicznej w Krakowie.


Opracowanie ma stać się przystępną i przejrzystą instrukcją realizacji procesu inwestycyjnego przeznaczoną dla projektantów, wykonawców i zarządców miejskich budynków użyteczności publicznej. 9 listopada odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, podczas którego pracownicy uczelni omówili koncepcję „Standardu klimatycznego”. Jego sporządzenie zleciła Politechnice Krakowskiej miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Umowa w tej sprawie została podpisana na początku października br. przez dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK dr. hab. inż. Stanisława M. Rybickiego, prof. PK oraz dr. hab. inż. Marka Bogackiego, prof. AGH, zastępcę dyrektora KEGW.

 

W projekt „Standardu klimatycznego” zaangażowanych jest 38 ekspertów z 5 wydziałów: Inżynierii Środowiska i Energetyki, Architektury, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Pula zagadnień, którymi zajmują się interdyscyplinarne zespoły naukowców z Politechniki Krakowskiej, jest rozbudowana. Opracowywane są m.in. standardy energetyczne i mikroklimatu otoczenia. Naukowcy zaproponują minimalne standardy energetyczne dla różnych kategorii budynków użyteczności publicznej, opracują – rekomendowane do zastosowania – przedsięwzięcia termomodernizacyjne, a więc przykładowe rozwiązania, analizę opłacalności przedsięwzięć termomodernizacyjnych, analizę możliwości zastosowania OZE dla różnych kategorii budynków użyteczności publicznej, a także określą standardy w zakresie kształtowania różnych typów budynków użyteczności publicznej, w tym ich geometrii z uwzględnieniem uwarunkowań klimatycznych. Wytyczą także standardy w zakresie zagospodarowania przestrzeni wokół obiektów architektonicznych z uwzględnieniem uwarunkowań mikroklimatycznych i innych uwarunkowań środowiskowych. 

 
Dokument dla Krakowa będzie zawierał również: standardy optymalnego klimatu wewnętrznego (m.in. wytyczne dotyczące sposobu osiągnięcia optymalnego poziomu komfortu cieplnego, jakości powietrza wewnętrznego, komfortu akustycznego, wizualnego, jakości oświetlenia i ergonomii budynku wraz ze zdefiniowaniem minimalnych kryteriów i sposobu oceny wspomnianych parametrów); standardy uwarunkowań architektonicznych i urbanistycznych (m.in. rekomendacje w zakresie sposobu prowadzenia przedsięwzięć termomodernizacyjnych w różnych uwarunkowaniach architektoniczno-urbanistycznych, środowiskowych, technicznych i innych); standardy związane z przeciwdziałaniem nadmiernej insolacji budynków (m.in. rekomendacja sposobów przeciwdziałania nadmiernej insolacji budynków wraz z uwarunkowaniami ich stosowania); standardy w zakresie adaptacji budynku i jego otoczenia do możliwości zagospodarowania wód opadowych (m.in. opracowanie wstępnych wytycznych w zakresie: miejscowego i powierzchniowego retencjonowania wód opadowych, wykorzystania wody szarej, budowy ogrodów deszczowych i innego typu niebiesko-zielonej infrastruktury); standardy w zakresie ograniczenia zużycia wody pitnej w budynkach (m.in. rekomendacje rozwiązań technicznych i organizacyjnych możliwych do zastosowania wraz z ich uwarunkowaniami, mających na celu zmniejszenie zużycia wody pitnej w budynkach); standardy w zakresie zielonego otoczenia budynków (m. in. rekomendacje w zakresie tworzenia: stref wypoczynku/relaksu/zabawy/edukacji, kształtowania przyjaznego człowiekowi mikroklimatu, siedlisk dla zwierząt, przestrzeni zmniejszającej albo do gruntu). 
 
Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Urzędzie Miasta Krakowa, pracownicy Politechniki Krakowskiej zwrócili szczególną uwagę na potrzebę wypracowania procedur recyklingu materiałów budowlanych pochodzących z remontowanych lub wyburzanych obiektów. – Zmiany są konieczne, traktujemy je wszystkie jak ewolucję w budownictwie, a nie rewolucję – podkreśla prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dr inż. Agnieszka Flaga-Maryańczyk. 
 
Zaproponowana koncepcja „Standardu klimatycznego” zostanie teraz przeanalizowana przez jednostki odpowiedzialne za realizację procesów inwestycyjnych w mieście. Prace nad dokumentem dla Krakowa potrwają do połowy 2022 r.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners