Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Bullet for My Valentine - Tears Don't Fall
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

11.01
2016
  Naukowcy PK pomogą sportowcom bić rekordy szybkości

Naukowcy PK pomogą sportowcom bić rekordy szybkości

 
  Naukowcy PK pomogą sportowcom bić rekordy szybkości
Naukowcy Politechniki Krakowskiej wspierają sportowców z zespołu Mazda Sky Speed w biciu rekordów. Dzięki badaniom w tunelu aerodynamicznym PK Jędrzej Dobrowolski i Michał Pawlikowski chcą w tym sezonie poprawić rekordy kraju i zbliżyć się do najlepszych wyników świata.

Jędrzej Dobrowolski, jedyny polski narciarz szybki i jeden z najszybszych zawodników globu, zamierza w tegorocznych startach pobić własny rekord Polski (242,261 km/h), a może nawet zaatakować rekord świata (252, 454 km/h) w prędkości zjazdu na nartach. Ma w tym pomóc współpraca z naukowcami z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, którzy specjalizują się w zagadnieniach związanych z aerodynamiką i dynamiką budowli, inżynierią wiatrową oraz wpływami środowiskowymi na budowle i ludzi.


Unikatowe w Polsce laboratorium z tunelem aerodynamicznym na co dzień służy do badania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych (m.in. wysokich budynków, mostów, stadionów, hal sportowych), narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenia śniegiem. Dobrowolski jest pierwszym w historii człowiekiem, który poddał się testom w tunelu aerodynamicznym PK.

 

- Cieszę się, że udało się nawiązać współpracę z ekspertami z Politechniki Krakowskiej. Od dawna się starałem o możliwość przeprowadzenia badań w tunelu aerodynamicznym. Moi konkurenci korzystają z takiego fachowego wsparcia. Liczę, że mnie także przyniesie ono wymierne korzyści podczas bicia rekordów prędkości - podkreśla jeden z najlepszych zawodników narciarstwa szybkiego na świecie.


Dla naukowców Politechniki współpraca była interesującym wyzwaniem. Na jej potrzeby w laboratorium aerodynamicznym trzeba było przygotować specjalne stanowiska badawcze i tor pomiarowy. - Celem badań był pomiar siły oporu aerodynamicznego narciarza i snowboardzisty, tak aby maksymalnie zmniejszyć współczynnik oporu dynamicznego podczas zjazdu. Chodziło m.in. o znalezienie optymalnej pozycji zjazdowej, przy której siła oporu działająca na ciało sportowców jest możliwie najmniejsza. Wiedza naukowa z zakresu aerodynamiki i inżynierii wiatrowej, analiza danych uzyskanych z wywiadów ze sportowcami, jak również danych  o najwyższych prędkościach uzyskiwanych w takich dyscyplinach sportu jak narciarstwo wysokogórskie i  speed-snowboard umożliwiły nam stworzenie modelu badawczego, który poddaliśmy analizom - wyjaśnia prof. Andrzej Flaga, kierownik zespołu badawczego PK. Pracowali w nim także: dr inż. arch. Łukasz Flaga, mgr inż. Piotr Krajewski, mgr inż. Piotr Matys oraz tech. Andrzej Augustyn.


Badaniom poddano różne konfiguracje pozycji zjazdowej sportowców, w tym ułożenia rąk, rozstawienia nóg, ułożenia kręgosłupa, w połączeniu z kilkoma modyfikacjami sprzętu - kombinezonu, kasków, kijków. - Dzięki naszym badaniom udało się wskazać takie pozycje i ulepszenia w sprzęcie sportowców, przy których siła oporu aerodynamicznego znacząco spada. W przypadku Jędrzeja Dobrowolskiego zaproponowane przez nas modyfikacje mogłyby zredukować siłę oporu podczas zjazdu aż o 20 procent. To bardzo dobry wynik, który daje narciarzowi możliwość dalszego poprawiania rekordu prędkości - podkreśla mgr inż. Piotr Krajewski z zespołu badawczego PK.


Jak dodaje dr inż. Łukasz Flaga, udało się też wskazać takie pozycje i elementy sprzętu, które były dotąd przez sportowców wykorzystywane, a nie sprzyjały osiąganiu rekordowych wyników. - Takiej wiedzy nie sposób zdobyć intuicyjnie, można ją pozyskać tylko dzięki specjalistycznym pomiarom. Wnioski z badań są bardzo obiecujące i otwierają przed nami nowe pola do współpracy. Po tych pierwszych doświadczeniach wiemy już, że to dopiero początkowy etap pracy badawczej dotyczącej przedmiotowej tematyki. Warto poddać analizom szersze spektrum czynników, które mogą wpłynąć na osiągnięcia sportowe - podkreśla Łukasz Flaga.


O tym, czy wyniki badań z laboratorium naukowego uda się przenieść na narciarskie stoki  Jędrzej Dobrowolski przekona się już wkrótce. Właśnie rozpoczyna nowy sezon Speed Ski. - Dzięki badaniom wiem, które rzeczy można poprawić. Mam nadzieję, że wskazówki naukowców przyniosą mi konkretne korzyści w nowym sezonie - mówi narciarz.


Sezon rozpocznie na przełomie stycznia i lutego w Austrii. Główną imprezą roku będą zawody Speed Masters w Vars we Francji. To tam Dobrowolski ustanowił przed rokiem swój rekord - 242,261 km/h - w zjeździe na nartach. W tym roku najszybsi zawodnicy świata znów będą podejmować w Vars próby bicia niezwykłych rekordów prędkości.

 

źródło: pk.edu.pl

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners