Radio Nowinki - HERRBATKA metalowa i melodyjna

2021
 Badaczki z Politechniki odebrały nagrody przyznane w czasie międzynarodowych targów wynalazków

16 listopada odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Prace Przedwdrożeniowe TRL 4.0, podczas którego mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska odebrała Medal Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów A.I.F.F.

Wyróżnienie zostało przyznane na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” dla rozwiązania opracowanego przez zespół z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

W tym roku paryskie targi „Concours Lépine” zorganizowano po raz 120. To jedyne wydarzenie tego typu mające ponad stuletnią tradycję. Targi Wynalazczości „Concours Lépine” wypromowały wiele ważnych wynalazków z różnych branż i dziedzin, m.in.: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, drukarkę 3D, sztuczne serce, sztuczne płuco, aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe. Obecnie w czasie wydarzenia prezentowane są osiągnięcia i innowacje w takich dziedzinach, jak: budownictwo, inżynieria, ekologia, energia odnawialna, chemia, automatyka, hydraulika, mechanika, elektronika, informatyka, telekomunikacja, transport, bezpieczeństwo i zabezpieczenia, rolnictwo, aparatura i sprzęt medyczny, sport i rekreacja, rozwiązania dla biznesu, edukacja, sztuka i design, wyposażenie wnętrz itp.

Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska wystawiło w międzynarodowym konkursie innowacyjności „Concours Lépine 2021” w Paryżu rozwiązanie oraz produkt pn. „Sposób otrzymywania bioaktywnego środka hemostatycznego na bazie chitozanu i bioaktywny środek hemostatyczny na bazie chitozanu”, opracowane przez zespół z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: dr. hab. inż. Marka Piątkowskiego, prof. PK, mgr inż. Julię Radwan-Pragłowską, mgr inż. Aleksandrę Sierakowską, mgr. inż. Łukasza Janusa. Rozwiązanie badaczy z Politechniki Krakowskiej zaprezentowała przed Komisją Konkursową Julia Radwan-Pragłowska. – Prezentacja wywarła wielkie wrażenie, zarówno ze względu na wysoki poziom wynalazczy projektu, jak i fakt, że została wygłoszona w języku francuskim – mówi mgr inż. Małgorzata Ciesielska z CTT PK, odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji konkursowej w języku francuskim.

Bioaktywny środek na bazie chitozanu jest wynalazkiem zdolnym zrewolucjonizować branżę ratownictwa medycznego. Posiada unikalne własności tamowania nawet bardzo poważnych krwotoków zagrażających życiu. Ponadto jest skuteczny w warunkach hipotermii organizmu oraz hamuje rozwój zakażenia rany. Prosty sposób aplikacji sprawia, że może być stosowany samodzielnie przez ofiary wypadków, zanim dotrze do nich profesjonalna pomoc medyczna. Biokompatybilność i biodegradowalność materiału pozwala wyeliminować potrzebę głębokiego oczyszczania rany i usuwania pozostałości opatrunku. Prace nad projektem oraz udział naukowców z PK w paryskich targach zostały sfinansowane w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0.

16 listopada Maria Barbara Haller de Hallenburg-Illg, prezes Fundacji Eurobiznes-Haller, odpowiedzialnej za stoiska polskie podczas „Concours Lépine”, wręczyła dyplom i Medal Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów A.I.F.F., który odebrała mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska. W wydarzeniu uczestniczył prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał. W czasie posiedzenia Komitetu Monitorującego Prace Przedwdrożeniowe TRL 4.0, statuetka i medal „Lider Innowacji” (kategorie: Kobieta Wynalazca i Start-up typu spin-off) Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG został wręczony dr hab. inż. Joannie Ortyl, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Badaczka została doceniona za działalność naukowo-badawczą, a więc: liczne publikacje, patenty, wzory użytkowe, projekty wynalazcze oraz praktyczne zastosowania i wdrożenia przemysłowe, szczególnie w dziedzinie fotochemii (obejmującej procesy fotopolimeryzacji w układach polimerowych i fotochemiczne procesy przebiegające w cząsteczkach organicznych), a także wysokiej rangi krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia przyznane za działalność naukową i prowdrożeniową. Co więcej, w konkursie „Lider Innowacji” zwyciężyła firma Photo4Chem Sp. z o.o., założona przez prof. Joannę Ortyl.