Powtorka programu - Poranek w Nowinkach

60. lat rozgłośni radiowej Politechniki Krakowskiej

U schyłku dekady lat 50-tych grupa studentów Politechniki Krakowskiej postanowiła założyć własną rozgłośnię radiową. Przy ul. Bydgoskiej powstało Radio, którego idea przetrwała dekady, niezmiennie i nieprzerwanie towarzysząc życiu społeczności akademickiej uczelni.

W roku bieżącym Radio „Nowinki” obchodzi jubileusz 60-lecia. Główne uroczystości odbędą się na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 w dn. 11 października br. Każdy jubileusz stanowi okazję do wspomnień, warto więc sięgnąć wstecz i przypomnieć po krótce historię rozgłośni.

Zgodnie z duchem powojennych czasów, nowe domy studenckie Politechniki Krakowskiej przy ul. Bydgoskiej wyposażono w „kołchoźniki” – proste głośniki, pozwalające jedynie na regulację dźwięku. Nadawano z nich Program I Polskiego Radia i komunikaty. Grupa studentów postanowiła wzbogacić przekaz radiowęzła i powołała w 1958 roku rozgłośnię „Nowinki”, która swoją nazwę przejęła od ówczesnego osiedla akademickiego PK.

W pierwszych latach swego istnienia „Nowinki” nadawały codzienny, około dwugodzinny program. Składał się z bloku informacyjnego, felietonów i muzyki. „Nowinkowcy” tworzyli też słuchowiska – jedną z najtrudniejszych form sztuki radiowej.

Lata 70. to czas wielkich sukcesów redakcji Radia „Nowinki”. Młodzi dziennikarze realizowali wiele słuchowisk, adaptacje dzieł literatury światowej i teatr dźwięku. W tamtym okresie praca „nowinkowców” nie ograniczała się do prowadzenia i realizacji programów, ale również polegała na tworzeniu nagłośnienia podczas wydarzeń związanych z życiem uczelni.

Wraz z powstaniem Osiedla Studenckiego Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, rozpoczął się zupełnie nowy rozdział w działalności Radia „Nowinki”. Jesienią 1976 roku w akademiku „Leon” powstało tymczasowe studio, a dwa lata później siedzibą rozgłośni został Dom Studencki nr 3 „Bartek”. „Historyczne” studio emisyjne Radia „Nowinki” przy Bydgoskiej funkcjonowało do 1988 roku. Program rozgłośni poza obszar Osiedla Studenckiego w Czyżynach „wyszedł” ponownie w 2011 roku, kiedy została uruchomiona emisja internetowa.

W czasie 60 lat redakcję Radia „Nowinki” tworzyła ogromna rzesza osób. Część z nich kontynuowała lub kontynuuje medialną przygodę w regionalnych i ogólnopolskich rozgłośniach radiowych, telewizji oraz prasie.

Jesienią w Muzeum Politechniki Krakowskiej będzie można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało wyposażenie studia Radia „Nowinki”. Otwarcie wystawy dawnych radiowych sprzętów nastąpi 11 października br. o godz. 11.00. Tuż po wernisażu, przed Galerią „Gil” na kampusie głównym uczelni odbędzie się wydarzenie pn. Urodziny Radia „Nowinki”. Na uczestników czekał będzie tort oraz liczne atrakcje, w tym karaoke i konkursy. Całą społeczność Politechniki Krakowskiej zapraszamy do wspólnego świętowania 60-lecia działalności Radia „Nowinki”.