Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

The Scorpions - Wind Of Change
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

06.10
2023
25 lat Złotej Księgi Wychowanków PK. Kolejni laureaci dokonali wpisu

25 lat Złotej Księgi Wychowanków PK. Kolejni laureaci dokonali wpisu

 
25 lat Złotej Księgi Wychowanków PK. Kolejni laureaci dokonali wpisu
3 października po raz kolejny wychowankowie i osoby zasłużone dla Politechniki Krakowskiej zostały uhonorowane wpisem do Złotej Księgi. Inicjatywa obchodzi w tym roku swój jubileusz. Od 25 lat jest wyrazem uznania dla wybitnych wychowanków, a także okazją, by promować ich dorobek oraz sukcesy osiągnięte w życiu zawodowym, społecznym lub publicznym i inspirować kolejnych studentów PK.

 

W październiku 2023 r. wpisu do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej dokonali:

 

Grzegorz Andrzejczyk

(absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej)

 

Grzegorz Andrzejczyk tytuł magistra inżyniera uzyskał na PK w 2006 r. Niedługo po ukończeniu studiów związał się zawodowo z Mitsubishi Electric Europe. Karierę w MEE rozpoczynał jako inżynier wsparcia technicznego i Lider, a następnie Kierownik Produktu. Zarządzał międzynarodowym zespołem wdrażającym konkretne technologie w produktach Mitsubishi Electric, w ramach struktur European Development Centre.

 

Jako Manager Departamentu Wsparcia Technicznego i Marketingu kierował 40-osobowym zespołem technicznym oraz zespołem kierowników produktu i marketingu produktowego. Jest członkiem Zarządu Mitsubishi Electric Europe oddział w Polsce. Obecnie zarządza również oddziałami firmy w Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech.

 

Niedługo po rozpoczęciu swojej pracy w Mitsubishi Electric Europe, Grzegorz Andrzejczyk nawiązał kooperację z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK. Jego starania sprawiły, że WIEiK otrzymał wsparcie od MEE w postaci technologicznie zaawansowanego sprzętu, wykorzystywanego dziś do badań oraz zajęć dydaktycznych. Grzegorz Andrzejczyk jest aktualnie członkiem Rady Przedsiębiorców Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK. Interesuje się technologiami wspierającymi zarządzanie produkcją w ramach koncepcji przemysłu 4.0.

 

Teresa Baszak-Filipczuk

(Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej)

 

Teresa Baszak-Filipczuk ze środowiskiem Politechniki Krakowskiej związała się w 2010 r., po ogłoszeniu przez uczelnię naboru do programu „Radość seniora”. Niedługo później została słuchaczką nowo utworzonego Uniwersytetu Trzeciego Wieku PK – dyplom ukończenia studiów odebrała z rąk rektora PK w 2013 r.

 

Od początku swojej obecności na Politechnice Krakowskiej wykazywała się ogromną inicjatywą i pasją. Współtworzyła m.in. sekcję „Dziedzictwo kulturowe znane i mniej znane”, w ramach której wraz z profesjonalnymi przewodnikami zorganizowała zwiedzanie wielu zabytków Krakowa. Organizowała wyjazdy na Dni Dziedzictwa Kulturowego i przyczyniła się do wypromowania mniej znanych obiektów zabytkowych zlokalizowanych wokół Nowej Huty. Pod jej kierownictwem oraz redakcją ukazały się dwie książki: „Seniorzy UTW PK na szlakach dziedzictwa kulturowego” oraz „A seniorzy UTW PK wciąż wędrują”. Od dłuższego czasu jest starościną UTW, a także piastuje funkcję przewodniczącej Rady Programowej UTW PK. Od grudnia 2022 r. jest przewodniczącą zarządu Koła Seniorów Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej i Absolwentów UTW PK.

 

Teresa Baszak-Filipczuk wybrana została do Rady Krakowskich Seniorów. Zaproszono ją również do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów RP. Swoje doświadczenie wykorzystała do współorganizacji Międzynarodowych Senioraliów. Działania podejmowane przez laureatkę przyczyniają się nie tylko do poprawy sytuacji seniorek i seniorów, ale również do promocji Politechniki Krakowskiej jako instytucji aktywnie zaangażowanej na rzecz najstarszej części polskiego społeczeństwa.

 

Borysław Czarakcziew

(absolwent Wydziału Architektury)

 

Borysław Czarakcziew ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1987 r. Z powodzeniem wykorzystywał wiedzę zdobytą w politechnicznych murach. Od 1999 r. przez sześć lat był prezesem spółki Miastoprojekt – Kraków, a od 2005 r. objął funkcję prezesa zarządu GPP Grupy Projektowej, której jest również współwłaścicielem. To razem z tym zespołem wywalczył szereg prestiżowych nagród państwowych oraz międzynarodowych.

 

Borysław Czarakcziew jest autorem ponad 200 projektów architektonicznych o różnej skali i tematyce, począwszy od remontu zabytkowego zespołu Szarej Kamienicy, a skończywszy na pracach nad projektem Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Jest też współautorem projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa z 2013 r.

 

Angażuje się w prace zarówno Stowarzyszenia Architektów Polskich, jak i Polskiej Rady Architektury. Obecnie reprezentuje Polskę w pracach European Network of Architectural Competent Authorities, tj. ciała doradczego Komisji Europejskiej w zakresie dyrektywy o wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych. Współpracuje również z polskim rządem, będąc w pracach Komisji Europejskiej ekspertem ds. zawodu architekta.

 

Za swoją działalność na rzecz środowiska zawodowego otrzymał Złotą Odznakę Stowarzyszenia Architektów RP oraz Złotą Odznakę Izby Architektów RP. W 2008 r. prezydent Miasta Krakowa wręczył mu medal Honoris Gratia, a dwa lata później prezydent RP odznaczył Borysława Czarakcziewa Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2020 r. decyzją prezydenta został powołany na stanowisko przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

 

Andrzej Górecki

(absolwent Wydziału Mechanicznego)

 

Andrzej Górecki jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, kierunku mechanika i budowa maszyn, specjalność aparatura i instalacje przemysłowe. Pracę magisterską obronił w 2010 r.

 

Jeszcze w trakcie studiów, Andrzej Górecki rozpoczął pracę w Avio Aero, firmie zajmującej się projektowaniem turbin niskiego ciśnienia do silników odrzutowych. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął prace w MTU Aero, skąd po roku przeniósł się do Rolls-Royce, gdzie kontynuował swoją karierę w branży lotniczej. Podczas pracy dla tej zasłużonej marki, zwyciężył w prestiżowym konkursie Sir Henry Royce award for technical innovation, triumfując w kategorii najlepszego patentu. Opracował również patent na projekt wału dla turbiny niskiego ciśnienia używanego w silnikach odrzutowych. Obecnie Andrzej Górecki pracuje w Red Bull Racing, gdzie jest członkiem elitarnego zespołu Mistrza Formuły 1. Zajmuje się tam projektowaniem jednostek napędowych do bolidów i obliczeniami turbosprężarek do silników Formuły 1.

 

Artur Górski

(absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej)

 

Artur Górski ukończył studia w 2002 r. uzyskując tytuł magistra inżyniera na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na kierunku elektrotechnika, specjalność inżynieria komputerowa. Na rok przed uzyskaniem dyplomu wyjechał do kanadyjskiego Quebec’u na staż na Universite Laval-Departement de genie mecanique. Zdobyta podczas studiów wiedza oraz doświadczenie zaprocentowały na rynku pracy. W 2006 r. rozpoczął karierę w Siemens Polska. Z tą firmą związany jest do dziś. Pracował m.in. jako kierownik zespołu sprzedaży i wsparcia technicznego Siemens oraz piastował stanowisko Sement Promoter Fire Safety na region Europy centralnej i wschodniej. W 2022 r. objął posadę dyrektora pionu Smart Infrastructure Building Products Siemens Polska.

 

Jako pracownik Siemens Polska, Artur Górski współpracował z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, bezpośrednio albo poprzez regionalnych przedstawicieli firmy Siemens Polska. Ostatnim spektakularnym efektem koordynowanej przez Artura Górskiego współpracy między Siemensem a Politechniką jest uruchomienie laboratorium programowania sterowników PLC na WIEiK.

 

Już teraz Artur Górski wraz z władzami Wydziału planuje kolejne wspólne inicjatywy z obszaru automatyki przemysłowej i budynkowej, a także dotyczące rozwijania rozwiązań kompatybilnych z przemysłem 4.0 i 5.0. Laureat jest współautorem publikacji „Badania reakcji czujek pożarowych w różnych warunkach pożaru”, która ukazała się nakładem wydawnictwa CNBOP PIB.

 

Stefan Majerczak

(absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego, obecnie Wydział Inżynierii Lądowej)

 

Stefan Majerczak dyplom magistra inżyniera obronił w 1978 r. Swoje zawodowe doświadczenie zaczął zdobywać po podjęciu pracy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków. Przez wiele lat jako kierownik budowy i kierownik projektu odpowiadał za realizację wielu prestiżowych oraz prekursorskich inwestycji budowlanych w kraju i za granicą. Zdobyte uprawnienia budowlane wykonawcze oraz konserwatorskie pozwoliły mu na prowadzenie szeregu realizacji w zabytkowych budynkach Krakowa, m.in.: adaptację pomieszczeń dla montażu pierwszego w Krakowie tomografu komputerowego czy też centrum obliczeniowego Oddziału Wojewódzkiego NBP w Krakowie.

 

Stefan Majerczak otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, m.in. za swoje osiągnięcia w pracy zawodowej Srebrną Odznakę Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Otrzymał również przyznany przez prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Za wybitne zasługi w propagowaniu wartości patriotycznych oraz za działalność społeczną”. Stefan Majerczak jest również Honorowym Członkiem Związku Podhalan, w którym aktywnie działa nieprzerwanie od czasów studenckich oraz działaczem społecznym współpracującym z Akcją Katolicką Archidiecezji Krakowskiej.

 

Warto podkreślić silne więzy łączące Stefana Majerczaka z Politechniką Krakowską. Jeszcze jako student pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Samorządu Studenckiego Osiedla Domów Studenckich PK, a także był kierownikiem trasy na Rajdach PK. Od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej i bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez politechniczną społeczność. Gra na skrzypcach i altówce.

 

Kazimierz Murzyn

(absolwent Wydziału Mechanicznego)

 

Kazimierz Murzyn dyplom magistra inżyniera mechanika uzyskał w 1989 r. Swoją karierę zawodową rozpoczął jeszcze w czasie studiów w Instytucie Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych WM PK. Następnie zdobywał doświadczenie i umiejętności zawodowe pracując jako programista, marketingowiec, menadżer ds. importu, konsultant ds. zarządzania, marketingu, sprzedaży, kontrolingu, logistyki czy informatyzacji.

 

Ostatecznie, zawodowa działalność doprowadziła Kazimierza Murzyna do nauk przyrodniczych – absolwent Politechniki Krakowskiej został pierwszym dyrektorem inicjatywy Klaster LifeScience Kraków. To powołana jesienią 2006 r. wspólna inicjatywa podmiotów z sektorów nauki, biznesu, opieki medycznej i administracji z Małopolski, której celem jest rozwijanie w Małopolsce ekosystemu innowacji w dziedzinie life science. Od 2013 r. Kazimierz Murzyn jest prezesem zarządu Fundacji Klaster LifeScience Kraków, która została ustanowiona jako niezależny podmiot do zarządzania współpracą w ramach klastra.

 

Od 2016 r. LifeScience Kraków jest Krajowym Klastrem Kluczowym, a na poziomie regionu – liderem Małopolskiej Inteligentnej Specjalizacji Nauki o Życiu. Jako partner uczestniczy w realizacji wielu projektów i programów międzynarodowych.

 

Sukcesy instytucji zarządzanej przez Kazimierza Murzyna są m.in. efektem jego wieloletniej pracy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Po ukończeniu studiów, absolwent Politechniki systematycznie realizował szereg kursów i szkoleń, nie tylko w Polsce, ale również w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Laureat nieustannie angażuje się również w działalność istotnych krajowych i międzynarodowych organizacji badawczych, związanych z sektorem biotechnologii i life science w Polsce i za granicą. Jest członkiem m.in. Komitetu Biotechnologii PAN, Rady Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Członkiem Rady Sano – Międzynarodowej Fundacji Badawczej.

 

Marcin Styrna

(absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej)

 

Marcin Styrna ukończył w 2010 r. studia magisterskie na kierunku budownictwo – budowlane obiekty inteligentne. Już na drugim roku studiów przystąpił do Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej, gdzie realizował szereg inicjatyw i przedsięwzięć skierowanych do całej społeczności akademickiej. Były to zarówno akcje społeczne, jak i wydarzenia naukowe. W pełni zaangażował się w politechniczne życie, piastując takie funkcje jak przewodniczący Samorządu Studenckiego, przewodniczący Samorządu Doktorantów czy też członek Kolegium Rektorskiego. Na arenie ogólnopolskiej Marcin Styrna reprezentował studentów i doktorantów Politechniki w takich organizacjach jak: Forum Uczelni Technicznych, Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

 

Marcin Styrna z powodzeniem prowadzi S&O Partners, pierwszą w Polsce firmę szkoleniowo-doradczą świadczącą dla uczelni usługi profesjonalizacji organizacji, kół naukowych czy samorządów studenckich. Marcin Styrna jest również wspólnikiem i prezesem zarządu kilku spółek, w tym Carnomed sp. z o.o. (produkcja suplementów diety – jeden z suplementów CreGAAtine otrzymał w 2021 r. nagrodę Suplementu Roku w Polsce), Business Tailors sp. z o.o. (agencja marketingowa obsługująca takie marki jak Energylandia) oraz Botbox sp. z o.o. Działalność tej ostatniej została doceniona przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, redakcję Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej i Biznes Plus w Gazecie Wyborczej w postaci nominacji do tytułu Polska Nagroda Innowacyjności 2020, przyznawanego podczas VIII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości 2020.

 

Za swoją działalność Marcin Styrna był wielokrotnie doceniany: nagrody przyznało mu m.in. Forum Uczelni Technicznych czy Forum Uczelni Niepublicznych, a podczas gali z okazji 30 lat działalności Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat” wręczono mu nagrodę Kryształowego Kwadratu.

 

Laureat swoją wiedzą chętnie dzieli się z młodszymi koleżankami oraz kolegami. W 2018 r. został mentorem w programie „Don’t Stop Go Top! Mentors Academy for PK STEM Students” realizowanym przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Krakowskiej. Jako ekspert od wizerunku, promocji i komunikacji wspiera swoją radą pracowników Politechniki Krakowskiej. Od stycznia 2021 r. pełni funkcję członka Rady Uczelni PK.

 

Mariusz Szałkowski

(absolwent Wydziału Transportu, obecnie Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej)

 

Mariusz Szałkowski ukończył studia na Politechnice Krakowskiej w 1985 r. Już w trakcie nauki na Politechnice, rozwijał swoje zainteresowania z obszaru transportu, pełniąc funkcję przewodniczącego w kole naukowym „Organizacja transportu”. Po zdobyciu dyplomu pozostał na uczelni, uczestnicząc w pracach badawczych czy naukowych, a także kierując projektami realizowanymi z grantów przyznawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Od 1997 r. kariera zawodowa Mariusza Szałkowskiego związana jest z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie. Piastował tam szereg stanowisk kierowniczych, by w 2014 r. objąć posadę wiceprezesa ds. eksploatacji i rozwoju. Za jego kadencji, eksploatowany przez MPK tabor przeszedł znaczącą zmianę: na szeroką skalę wprowadzono autobusy elektryczne i hybrydowe, a także podjęto pierwsze próby użycia autobusów wodorowych. Na ulice Krakowa wyjechały najdłuższe w Polsce tramwaje „Krakowiak”, rozpoczęto eksperymenty dotyczące autonomicznej jazdy tramwajów oraz tramwajów poruszających się bez zasilania z sieci trakcyjnej.

 

Tematyka miejskiego transportu fascynuje Mariusza Szałkowskiego także pozazawodowo. Od czasu studiów jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, gdzie od 2018 r. pełni funkcję wiceprezesa. Dał się poznać jako autor i współautor licznych publikacji naukowo-technicznych oraz popularnonaukowych. Ważnym osiągnięciem laureata jest zaangażowanie na rzecz zgromadzenia największej w Polsce i znaczącej na skalę europejską kolekcji zabytkowych tramwajów i historycznych autobusów komunikacji miejskiej. Jego starania w tym obszarze zostały docenione poprzez powierzenie mu stanowiska prezesa Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Techniki.

 

Waldemar Żyszkiewicz

(absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego, obecnie Wydział Inżynierii Lądowej)

 

Postać Waldemara Żyszkiewicza jest fascynującym przykładem połączenia nauk ścisłych z humanistyką. Zaraz po otrzymaniu dyplomu inżyniera na Politechnice w 1971 r., rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1975 r. Następnie prowadził wykłady z filozofii na Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Jeszcze jako politechniczny student, zadebiutował na łamach prasy literackiej. Kilka lat później, w 1980 r., światło dzienne ujrzał jego premierowy tom poezji „Nazwij to nowy radosny dzień”. W kolejnych latach publikował kolejne tomy poezji, a ostatni, siódmy pochodzący z 2016 r. tom „Taki lajf. Tejk 7.0” przyniósł mu nominację do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego (2017 r.). W 2021 r. ukazał się kolejny zbiór wierszy „Wertep historii / Piruet Stulecia”.

 

Oprócz wierszy, Waldemar Żyszkiewicz ma na swoim koncie także scenariusze teatralne. Jest autorem m.in. wystawionej w 1985 r. na scenie Teatru Nowego w Łodzi adaptacji „Pornografii” Witolda Gombrowicza pt. „Historia Witolda Gombrowicza”, która następnie w 1989 r. została zrealizowana przez Teatr Telewizji w reżyserii Andrzeja Maja.

 

Waldemar Żyszkiewicz napisał kilka sztuk teatralnych dla dzieci, z których największą popularność zdobyło przedstawienie lalkowe „Jak zdobyć korzec złota”. Był również związany z Piwnicą pod Baranami i pisał teksty dla artystów Piwnicy – „Łąka bez końca” (muzyka Jacek Zieliński, wykonanie Ewa Wnukowa), „Róża i śmierć” (muzyka Jan Kanty Pawluśkiewicz, wykonanie Hanna Banaszak).

 

Wielokrotnie nagradzany: „Nazwij to nowy radosny dzień” – nagroda im. Tadeusza Borowskiego (1981), I Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Lalek w Arnhem/Holandia (1989), I Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Lalek w Klagenfurcie/Austria (1992), Nagroda Specjalna „Nadzwyczajny Andersen” zza adaptację baśni Andersena „Mały Klaus i Duży Klaus” na Festiwalu Widowisk dla Dzieci „Na Ziarnku Grochu” w Krakowie (2003).

 

Od 1997 r. Waldemar Żyszkiewicz związany jest z redakcją „Tygodnika Solidarność”, gdzie regularnie udziela się jako publicysta.

---

Złota Księga Wychowanków Politechniki Krakowskiej powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków PK. Wyboru laureatów wpisu, spośród kandydatur zgłoszonych do SWPK, dokonuje Kapituła Złotej Księgi. Uroczystość wpisu do księgi towarzyszy tradycyjnie inauguracji roku akademickiego na PK.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners