Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Volbeat - Fallen
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

02.02
2022
25 lat z „Naszą Politechniką”. Czasopismo PK świętuje jubileusz

25 lat z „Naszą Politechniką”. Czasopismo PK świętuje jubileusz

 
25 lat z „Naszą Politechniką”. Czasopismo PK świętuje jubileusz
Początek 2022 r. na PK upływa pod znakiem jubileuszu 25-lecia czasopisma „Nasza Politechnika”. I choć dziś trudno sobie wyobrazić Politechnikę Krakowską bez gazety, która na swoich łamach opisuje życie uczelnianej społeczności, to jednak początki pisma nie należały do łatwych. O zacnym jubileuszu można przeczytać w najnowszym numerze.

Historia „Naszej Politechniki” rozpoczęła się w 1997 r. wraz z ukazaniem się pierwszego numeru. Czasopismo zostało powołane do życia decyzją ówczesnego rektora uczelni, prof. dr. hab. inż. Kazimierza Flagi, dr h.c. multi. – Początki czasopisma były siermiężne: papier niskiej jakości, zdjęcia analogowe czarno-białe (z wyjątkiem kolorowych na okładkach), sponsorowanie przez sześć lat czasopisma przez firmy prowadzone przez absolwentów Politechniki Krakowskiej. Trudna była budowa zespołu redakcyjnego, złożonego najpierw z pracowników naukowych, administracyjnych i technicznych uczelni. Nie mieli oni doświadczenia dziennikarskiego, ale mieli ambicje i pasję działania, a także ciągłego doskonalenia swoich umiejętności – wspomina prof. Kazimierz Flaga. Najpierw „Nasza Politechnika” była dwumiesięcznikiem, by z czasem stać się miesięcznikiem. 
 
Funkcję pierwszego redaktora naczelnego objął dr inż. Ryszard Moszumański. W 2002 r. kolejnym naczelnym gazety został prof. dr hab. inż. arch. Maciej Złowodzki. W 2008 r. zastąpił go dziennikarz i popularyzator nauki mgr Lesław Peters, autor licznych tekstów, które ukazywały się m.in. w: „Przekroju”, „Krakowie”, „Gazecie Krakowskiej”, „Polityce”, „Rzeczpospolitej”). – „Nasza Politechnika” – nie rezygnując z rejestrowania najważniejszych bieżących zdarzeń, spełniając funkcję kronikarza uczelni – stara się mówić także o bardziej ogólnych zjawiskach i problemach. Prezentujemy pojawiające się nowe przedsięwzięcia, nowe projekty realizowane przez poszczególne osoby i zespoły. Niekiedy spoglądamy w przyszłość, której zręby kreują badania podejmowane przez naukowców PK. Jednocześnie staramy się ocalić od zapomnienia zdarzenia z przeszłości, przede wszystkim te, które miały miejsce przed założeniem „Naszej Politechniki” – te, których pismo nie mogło jeszcze zarejestrować – tłumaczy rolę gazety Politechniki Krakowskiej, kierujący nią od 14 lat, Lesław Peters. Poza redaktorem naczelnym, w skład obecnego kolegium redakcyjnego wchodzą: sekretarz redakcji mgr Katarzyna Tyńska, mgr sztuki Ewa Deskur-Kalinowska, mgr Renata Dudek, mgr Danuta Zajda oraz artysta fotografik mgr inż. Jan Zych. Czasopismo – idąc z duchem czasu – jest dostępne w wersji internetowej za pośrednictwem strony nasza.pk.edu.pl. Oprócz bieżących numerów, można tam również znaleźć wydania archiwalne. 
 
 – Od ćwierć wieku „Nasza Politechnika” życzliwie towarzyszy naszej społeczności, skwapliwie przygląda się politechnicznym sukcesom i problemom, zatrzymuje w historiach opowiedzianych na swoich łamach nie tylko fakty, ale też portrety ludzi PK, emocje i refleksje towarzyszące rozwojowi uczelni. Przez te lata utrzymuje świetny poziom, ciekawi, uczy, objaśnia, zapisuje z kronikarską dokładnością kartki z życia akademickiego – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz. – Serdecznie dziękuję kolejnym pokoleniom autorów i redaktorów pisma. Życzę wszystkim twórcom „Naszej Politechniki” i jej Czytelnikom satysfakcji z obcowania z pismem przez kolejne lata, wielu ciekawych treści i utrzymania wysokiego poziomu gazety. 
 
W najnowszym numerze „Naszej Politechniki” kilka artykułów zostało poświęconych jubileuszowi gazety. Pisze o nim redaktor naczelny Lesław Peters w tekście pt. „Nasze ćwierć wieku”. Dziennikarz zachęca społeczność PK do współtworzenia pisma: – Mam nadzieję, że będą Państwo nadal z nami. I to nie tylko czerpiąc z „Naszej Politechniki” wiadomości o swej uczelni, ale także wspierając nas własnymi materiałami i współtworząc pismo. Redakcja nieustannie pozostaje otwarta na Państwa inicjatywy. Łamy „Naszej Politechniki” czekają na Wasze teksty! W numerze też tekst autorstwa prof. Kazimierza Flagi, w którym założyciel czasopisma podsumowuje 25 lat działalności gazety. Numer wzbogaca artykuł dr. hab. Jana Korońskiego, prof. PK. Matematyk przedstawia liczbę 25 w matematycznym kontekście. Ponadto, Czytelnicy gazety mają nie lada okazję, by lepiej poznać życiorys i dokonania Jana Zycha – osoby, którą na PK kojarzy chyba każdy, artystę fotografika od dziesięcioleci dokumentującego za pomocą aparatów fotograficznych życie uczelni. Część z jego licznych zdjęć publikowana jest w „Naszej Politechnice”, z którą Jan Zych związany jest od samego początku istnienia gazety. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners