25.03
2021
24 marca - Politechnika Krakowska pamięta o swoim patronie Tadeuszu Kościuszce

W tym roku, po raz drugi w swojej trwającej od 1977 r. historii, nie odbył się Bieg Kościuszkowski. PK pamięta jednak o idei, jaka przyświecała zorganizowaniu pierwszego Biegu – o uczczeniu pamięci wyjątkowego człowieka, patrona uczelni – Tadeusza Kościuszki.
Władze Politechniki Krakowskiej tradycyjnie złożyły kwiaty przy popiersiu na kampusie PK oraz na płycie w Rynku Głównym, upamiętniającej przysięgę Naczelnika.
Jak pamiętamy 24 marca 1794 na rynku krakowskim Tadeusz Kościuszko złożył narodowi uroczystą przysięgę i objął formalnie przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.
"Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego."
W czasie powstania Kościuszko zreformował armię polską, wprowadzając w niej kilka innowacji. Przypisuje mu się autorstwo pomysłu tworzenia jednostek ruchomej milicji chłopskiej – kosynierów, a także utworzenie pierwszych oddziałów strzelców celnych prekursorów snajperów.
Feliks Koneczny pisał o patronie Politechniki Krakowskiej: „Cała cywilizowana ludzkość składa się na sławę Kościuszki. Nie ma kultury bez czci dla jego imienia. Kto nie uchyla głowy przed tym imieniem, ten stoi poniżej poziomu przeciętnego cywilizowanego człowieka. Gdzie kończy się kult Kościuszki, tam kończy się cywilizacja".
« powrót